Во прекин сообраќајот на ГП Дојрани поради штрајк на грчките земјоделци


Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) соопшти вечерва дека од 18 до 21 часот во целосен прекин е сообраќајот за влез и излез од Грција на граничниот премин „Дојрани”. Причина за прекинот на сообраќајот е штрајк на грчките земјоделци.
| | веќе видена | слични

Гевгелиските таксисти најавуваат радикализирање на протестите, ако до утре не добијат одговор на нивните барања од надлежните институции. Цела недела траат двочасовните блокади на граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница, каде автобуските и такси превозниците го изразуваат незадоволството што не возат мигранти. Според нив, Mакедонски железници има монопол врз транспортот, и бараат да бидат подеднакво застапени. Цук попушти пред десетина дена, и донесе одлука според која таксистите требаше да возат преку денот, а вечерта возовите. Но таа важеше само еден ден. Државниот секретар на Мвр смета дека нема ништо спорно во ваквите решенија, бидејќи во прашање е безбедноста и на мигрантите и на државата. Освен граничниот премин Богородица, протести имаше и во градот, каде се блокираа улици во центарот на Гевгелија. Последниве два дена тие се откажани, бидејќи чекаат одговор од институциите да се произнесат за нивните барања. Претходно таксистите протестираа на пругата Гевгелија-Табановце, но оттаму ...
| | веќе видена | слични

На оваа одлука бегалците да се транспортираат со воз најбурно реагираа такси и автобуските превозници од Гевгелија.Одлучија да бојкотираат на граничен премин Богородица. Преминот сега функционира само по неколку часа во денот. Покрај интензивните протести на грчките земјоделци и блокадите на Евзони кои си ги бараат нивните права ,блокади има и на македонската страна. Налутените таксисти ја држат по два часа дневно границата затворена Се надеваат дека некој ќе попушти , ќе се смени одлуката па така и тие ќе возат бегалци кон Табановце.
| | веќе видена | слични
6 копии

Продолжува блокадата на граничниот премин „Богородица“, од страна на такистите и приватните автобуски превозници од општина Гевгелија, кои од 10 до 12 часот денеска повторно ги затвораат лентите за влез и излез од земјата. Тие се уште немаат одговор на нивното барање да се вклучат во превозот на мигрантите од јужната кон северната граница. - Ни беше ветено од надлежните дека до синоќа ќе стигне одговорот на нашето барање, но тоа не се случи и покрај тоа што чекавме до последен момент. Нашата добра волја не се почитува па затоа одлучивме да продолжиме со блокирањето на граничниот премин секој ден по два часа. До кога ќе трае тоа,веќе не зависи од нас, велат од такси здруженијата. Основното барање на такси и автобуските превозници е тие во дневните часови да ги превезуваат мигрантите кон Табановце, а ноќе тоа да го прават возовите на МЖ. Овој договор, посочуваат, беше постигнат, но траеше само еден ден.
| | веќе видена | слични

Република Грција пред 22 години, на 16 февруари ја затвори границата кон Република Македонија и воведе трговско ембарго. Тогаш беа затворени и грчкиот конзулат во Скопје и солунското пристаниште за македонските компании. Деновиве неколку гранични премини на Грција со Македонија и со Бугарија се повторно затворени.Бугарските превозници, незадоволни од повеќедневната блокада на премините со Грција од грчките земјоделци, од денеска и тие воведоа блокада. Велат не можат веќе да гледаат како со нив на границите се зафркаваат грчки пијани фармери, а тие секојдневно губат многу пари, јави бугарската агенција Фокус.Бугарските превозници се подготвени да ги блокираат сите премини со Грција.Во Гевгелија и денеска беше блокиран преминот Богородица кон Грција. Гевгелиските таксисти бараат да се почитува договорот и за нивното учество во превезувањето на бегалците од јужната до северната граница.За денеска нема информации за денешниот план за блокада на премините Меџитлија и Дојран од страна на грчките фармери.
| | веќе видена | слични

Тие се уште немаат одговор на нивното барање да се вклучат во превозот на мигрантите од јужната кон северната граница. - Ни беше ветено од надлежните дека до синоќа ќе стигне одговорот на нашето барање, но тоа не се случи и покрај тоа што чекавме до последен момент. Нашата добра волја не се почитува па затоа одлучивме да продолжиме со блокирањето на граничниот премин секој ден по два часа. До кога ќе трае тоа,веќе не зависи од нас, рече денеска претрседателот на такси здружението,Миле Ангелов. Основното барање на такси и автобуските превозници е тие во дневните часови да ги превезуваат мигрантите кон Табановце, а ноќе тоа да го прават возовите на МЖ. Овој договор, посочуваат, беше постигнат, но траеше само еден ден. 
| | веќе видена | слични
7 копии

Од 17 до 22 часот вечерва во целосен прекин ќе биде сообраќајот при влез и излез од Грција на граничниот премин ,,Ники” – „Меџитлија“. Како што соопшти Автомото сојузот на Македонија, прекинот е поради штрајк на грчките земјоделци.
| | веќе видена | слични

Откако Австрија и Словенија воведоа рестриктивни контролни мерки за влез на мигрантите они кои ги враќаат од контролните пунктови заради разни причини како нецелосна документација нема да имаат можност по втор пат да остварат влез Откако Австрија и Словенија воведоа рестриктивни контролни мерки за влез на мигрантите они кои ги враќаат од контролните пунктови заради разни причини како нецелосна документација нема да имаат можност по втор пат да остварат влез. Ова значи ако Австрија и Словенија не им даваат втора шанса се очекува постепено тоа да почнат да го прават и Србија и Хрватска па и ние. Сите што ќе бидат вратени еднаш нема да поминуваат и втор пат. Дознаваме дека 150 лица биле вратени во Загреб и Србија па се очекуваат и кон Табановце а од таму кон к59. Во меѓувреме пак тука кај нас на граничниот појас едно лице се обидувало да помине пет пати низ илегалните патишта. Не се малку ни оние кои се обидуваат по неколку пати да поминуваат со фалсификат документи. ...
| | веќе видена | слични

Според најновите информации од АМСМ, денес, од 17 до 22 часот ќе биде во прекин сообраќајот на граничниот премин „ Ники” - „Меџитлија“,поради штрајк на грчките земјоделци. Граничниот премин Меџитлија, денес, беше затворен за сообраќај и од 10 до 13 часот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Поголемиот број од луѓето имаат некои мали навики или начини на однеување за кои мислат дека се нормални, но научниците велат дека овие шест навики се симптоми ...
сите 232 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 225 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во прекин сообраќајот на ГП Дојрани поради штрајк на грчките земјоделци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: