Како Латас го пречека Заев (ВИДЕО)


Опозициската СДСМ нема ниту концепт, ниту пак идеја за каква било реформа на медиумскиот простор. Опозициската СДСМ нема ниту концепт, ниту пак идеја за каква било реформа на медиумскиот простор. Единствената цел е да се блокира и одложи изборниот процес. Ова во интервју за Прес24, го потенцира, Виктор Грозданов, поранешен директор на првото здружение на електронски медиуми во Македонија и одличен познавач на медиумскиот простор.-Процесот за медиуми се дига на плафон со само една цел за политичка контрола на државни пари кои се процесуираат во медиумите, казнени одредби за да може да се добие поповолна состојба и да се избегне договор кој води кон бегање од Избори. Да сакаа од опозициските редови досега ќе имаа договор. Меѓутоа се излага дека е игра, бидејќи сите анкети на јавно мислење велат ВМРО-ДПМНЕ победува, а ние од ГРОМ не сме за заборав, вели Грозданов за Прес24.Грозданов потенцира дека главната цел на опозицијата е да обезбеди контрола врз медиумите, а не да го реформира и токму затоа ...
| | веќе видена | слични

По извршениот вонреден надзор на работата на ТВ Сител, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги констатира повреда на член 61 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.Во писмениот извештај се констатира дека за време на интервјуто во централниот ТВ дневник на Сител на 10 февруари во 19,14 часот имало низа обвинувања и навреди кои во еден момент ескалираат дотаму што водителот, со цел да го навреди соговорникот вели: „Лажеш како Турчин!“, со што всушност изрекува навреда за турската нација.„Гледачите наместо интервју видоа непримерен начин на комуникација, кавги и навреди... без каква било професионална дистанца, без почитување на достоинството на соговорникот и на низа други личности споменати во разговорот... наместо интервју реализирано според правилата за овој новинарски жанр, гледачите беа сведоци на комплетно отсуство на култура на говорот и неетичност... Сител ги прекршува начелата од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги кои се однесуваат на негување и развој на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не треба многу за да се опише колкава е страста на СДСМ за да се поседуваат медиумите. Доволно е само да се прегледа односот што го имаат државните функционери од опозицијата (дури и формулација сама по себе е „невозможна конструкција“) кон медиумите. Тука нема да се земе предвид неколкуте „пецкања“ меѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и уредникот во ТВ „Канал 5“ за тоа зошто и како Заев наеднаш прифатил да гостува во еден телевизиски дневник. Многу повеќе загрижува однесувањето на генералниот секретар на партијата, Оливер Спасовски, кој како министер во Владата „за спроведување на изборите“, бега од интервју. Иако во телефонски разговор тој изјавува дека нема проблем за интервју, по испратените писмени барања, тимот на Спасовски одбива во негово име и се извинува поради „презафатеност“. Истите извинувања како при претходните обиди да се договори интервју за „Република“ додека тој беше само партиски функционер. Но, иако Спасовски сѐ уште е генерален секретар на СДСМ, околностите се многу поинакви. Спасовски сега ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија упорно води политичка битка и со најдиректна црна пропаганда се обидува да ја дискредитира „Република“ како медиум. Тоа што партискиот портпарол Петре Шилегов го прави со прес-конференциите организирани дури и пред вратите на редакцијата, не може да се квалификува никако поинаку, освен како притисок врз медиумот и врз слободната мисла. Борбата со слободната мисла и со критичкиот став кон потезите што ги прави СДСМ како партија во опозицијата, СДСМ ја подигна и на ниво што е далеку од таканаречените партиски демократски зафати за слобода на медиумите. Тоа што „Република“ укажа на грешки и побара извинување и демант од СДСМ и од Шилегов лично, за нив не се никаков поттик за преиспитување на своето однесување. Напротив, го зголемува притисокот, а во меѓувреме бега од одговорноста да прифати соочување. Имено, искористувајќи една од прес-конференциите на Шилегов на влезната врата на „Република“, го прашавме дали има намера да се извини, а тој, во негов својствен стил, ...
| | веќе видена | слични

Една година по почетокот на колуминацијата на политичкото лудило во Македонија и објавувањето на „бомбите“ по македонските медиуми, нашата држава тоне се подлабоко. Искрено, мислев дека досега ќе најдеме излез од кризата, но мојата надеж за такво нешто се потпираше на идејата дека ние имаме држава, а тоа не било така. Откако како бомба пукна предлогот закон за медиуми предложен од СДСМ или Ван Хојте (сеуште не ми е јасно кој го предложи),изминатава недела бевме сведоци на 4 гостувања на лидерите на СДСМ на националните концесионери, ТВ Сител и Канал5. Сите четири гостувања беа бомбастично најавени.Како домаќин на трите во Канал5 се појави главната и одговорна уредничка Лидија Богатинова, а нејзиниот колега на иста позиција Драган Павловиќ Латас го пречека Зоран Заев во Сител. Гостувањата во дневниците поминаа како што поминаа. За симпатизерите на едната политичка опција победија гостите, за другите новинарите ја однесоа победата и бодовите. Јас лично не знам како политичар победува новинар и обратно. Колку ...
| | веќе видена | слични

„Без каква било професионална дистанца, без почитување на достоинството на соговорникот и на низа други личности споменати во разговорот, наместо интервју реализирано според правилата за овој новинарски жанр, гледачите беа сведоци на комплетно отсуство на култура на говорот и неетичност“, стои во соопштението на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги по вчерашното гостување на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ Сител, каде домаќин му беше уредникот Драган Павловиќ Латас. „Агенцијата го осудува непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ Латас, при гостувањето на претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, во „Дневникот“ од 19 часот на 10 февруари 2016 година. Наместо интервју во кое различните гледишта и мислења ќе добијат еднаков третман со што публиката ќе може слободно да оформи сопствено мислење за актуелните општествено – политички теми – гледачите видоа непримерен начин на ...
| | веќе видена | слични

После она што се случи во средата да сум јас на местото на газдата на Сител фигуративно речено на клоци би го избркал одговорниот уредник Латас познат и како “Ало началниче“. Да сме ние барем малку правна држава сега “Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги“ односно некогашниот Совет за радио дифузија која на седница го осудила цитирам “непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ-Латас при гостувањето на лидерот на опозицијата Зоран Заев, во вестите на оваа телевизија во среда вечер.“ Тамам ама за кршење на сите можни професионални стандарди плус јазик на етничка омраза и стереотипи “лажеш како Турчин“ Агенцијата освен ова соопштение нема да превземе ништо друго ниту против “Ало началниче“ ниту против телевизијата Сител Во секоја правна држава веќе денеска Јаниот обвинител од она Јавно обвинителство кое што би рекол Зврлевски е вистинско според Уставот би отпочнал предистражана постапка прво за изјавата “лажеш ...
| | веќе видена | слични

Македонската асоцијација на новинари (МАН), задружение со наголем број легитимирани новинари во Македонија со внимание и трпение ја следи дебатата која се води по повод гостувањето на политичарот, претседател на СДСМ Зоран Заев во ТВ Дневник на Сител, кај уредникот и новинар Драган Павловиќ Латас. во продолжение интегрален текст од соопштението на МАН Изразуваме потполна поддршка на медиумот ТВ Сител за поканата на претседателот на СДСМ Зоран Заев, и на уредникот на ТВ Дневникот Драган Павловиќ Латас за инсистирањето да не дозволи политичар, гостин во Дневникот да го води разговорот наместо него, да одбегнува прашања кои му се поставуваат и да наметне свои теми кои ги користи за напад, омаловажување и навреди на медиумот и новинарот служејќи се притоа и со фалсификувани документи за кои уследи демант наредниот ден. Го прифаќаме правото на свој став на ЗНМ и Агенцијата за аудиовизуелни услуги кои го квалификуваа настапот на новинарот како арогантен, навредлив и провокативен. Патем, ниту еднаш не посочија ...
| | веќе видена | слични

Ги прашуваме ЗНМ и Агенцијата за медиуми - која е суштината и намената на нивното постоење: да бранат политичар од новинар, или обратно. Ако имаат намера да ги штитат политичарите од јавна и законска одговорност кога новинар им презентира документи за нивна корупција, и не дозволува навреди кон медиумот и себе лично, тогаш тие две институции треба да се нарекуваат Агенција за заштита на политичари Македонската асоцијација на новинари (МАН), задружение со наголем број легитимирани новинари во Македонија со внимание и трпение ја следи дебатата која се води по повод гостувањето на политичарот, претседател на СДСМ Зоран Заев во ТВ Дневник на Сител, кај уредникот и новинар Драган Павловиќ Латас. -Изразуваме потполна поддршка на медиумот ТВ Сител за поканата на претседателот на СДСМ Зоран Заев, и на уредникот на ТВ Дневникот Драган Павловиќ Латас за инсистирањето да не дозволи политичар, гостин во Дневникот да го води разговорот наместо него, да одбегнува прашања кои му се поставуваат и да наметне свои теми кои ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Случајот „Рекет“ веќе со денови ја бранува целата македонска јавност, но и пошироко.Соседна Србија исто така со денови пишува за милионската афера која не се ...
сите 356 | | | веќе видена

Што се случувало со истрагата „Поштенска банка“, дали Катица Јанева пробала да влијае врз овој случај и како нејзиниот пријател Сашо Василевски купил стан на ...
сите 366 | | | веќе видена

„Рекет“ и вмешаноста на Катица Јанева во скандалот дополнително ќе ги закомплицира преговорите за новиот закон за СЈО со кој треба да се реши статусот на СЈО. ...
сите 321 | | | веќе видена

Обвиненијата за кои се водат судски процеси, а се покренати од Специјалното јавно обвинителство нема да пропаднат, без разлика на судбината на Катица Јанева. ...
сите 552 | | | веќе видена

Фејсбук профилот на Ларис Гејзер кој во италијански „Ла Верита“ ги објави снимките за „Рекет“, бил хакиран. Од официјалниот профил кој тој го користеше досега, ...
сите 237 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Заев е непримерна, со речник што може да навреди цели категории наши граѓани, граѓани и во таа смисла мислам дека е добро што премиерот ...
сите 220 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како Латас го пречека Заев (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: