Лазаров ќе одмора поради повреда


Денес репрезентацијата на Македонија го игра својот прв натпревар од Европското првенство во Полска. Поради повреда, во тимот нема да биде Филип Лазаров. Селекторот Ивица Обрван уште од претходно имаше одлучено кои 16 играчи ќе влезат во списокот за дуелот со Франција, откако е јасно дека поради повреда, целосно за настап не е подготвен бекот на Вардар. „Филип Лазаров чувствува болки во пределот на препоните, поради што нема да ризикуваме со него. Тој ќе добие неколку денови одмор, за истата да биде санирана и да може да сметаме на Филип во продолжение од шампионатот“, изјави Обрван. Дуелот помеѓу Македонија и Франција на програмата е во 18 часот.
| | веќе видена | слични

Средниот бек на македонската репрезентација Филип Миркуловски предупредува дека овој натпревар со Србија, кој е решавачки за двете селекции, ќе биде многу потежок за нас отколку првите два со Франција и Полска. „Мислам дека натпреварот со Србија ќе биде најтежок, потежок од оние со Полска или Франција, ова е натпревар од типот да се биде или не. Јас мислам дека има многу квалитетни играчи, тоа е селекција составена од четири-пет ракометари кои играат во Бундеслигата. Ќе треба да одиграме многу подобро од претходните два меча за да ја победиме Србија“ , изјави Филип Миркуловски. „Бековите на Полска се доста потешки од бековите на Србија. Србите се и добри на финта, така што ќе биде доста потешко во одбраната. Ќе треба да се помачиме добро за да ги запреме нивните напади кои се покажуваат доста добри, со добра сконцентрирана игра и многу пожртвуваност во одбраната можеме до победа“ , додаде нашиот репрезентативец.
| | веќе видена | слични

По двата претрпени порази во првите две кола од групата А, македонските ракометари се соочуваат со најголемиот предизвик, дуелот со селекцијата на Србија, од кој победникот ќе оди во главната фаза од ЕП 2016, а поразениот ќе си ги спакува куферите. Уште по самата ждрепка беше јасно дека овој дуел од третото коло ќе биде решавачки за пласман во следната фаза, а добрата игра и против Франција и против Полска ни дава право со оптимизам да влеземе во овој натпревар, свесни дека доколку се повтори играта од овие два меча, Србија ќе капитулира пред Ивица Обрван и неговите избраници. „ Немавме премногу време за тагување, туку погледите ги свртивме кон овој натпревар, кој уште пред почетокот знаевме дека ќе биде најважен за пласман во следната фаза. Србија одигра супер против Полска, а против Франција ми делуваа како да не веруваат дека можат да стигнат до изненадување. Во второто полувреме можеби предвреме се предадоа и во последните петнаесетина минути се штедеа за мечот со нас. Убедливиот пораз на Србите од ...
| | веќе видена | слични

Капитенот Кирил Лазаров уште еднаш даде импулс и мотивација за соиграчите да го извадат максимумот од себе по двата тешки меча со Франција и Полска, во кои поголемиот дел од натпреварот или водевме или рамноправно париравме на фаворитите. Откако синоќа преку социјалната мрежа „Facebook“ порача дека е „горд на своите 16 браќа“ од репрезентацијата, Лазаров денеска пред тренингот на ракометарите тој повторно наметна позитивна енергија и нов оптимизам за остварување на првичната цел и пласман во втората фаза. – Не знам како би не изненадиле тактички, видовме дека се доста агресивни, доста се борбани. Во секој случај ќе биде тврд натпревар, натпревар на нож, со многу дуели, со многу фаули и со многу исклучувања. Мораме да се подготвиме психички добро и да знаеме во секој момент во мечот што треба да правиме. Мислам дека за разлика од нив сме малку поискусни, малку повеќе време играме заедно и тука ја гледам нашата шанса за утрешниот натпревар. За разлика од српскиот селектор Периќ кој ја оцени Македонија како ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров е оптимист во пресрет на вечерашниот одлучувачки дуел со селекцијата на Србија во мечот кој директно ќе го открие патникот во втората рунда од нашата група. „Одигравме два екстра квалитетни натпревара и можам да кажам дека за првпат во историјата не калкулиравме, пробавме да ги изненадиме противниците и на двата натпревари, игравме против една Полска која беше бодрена од 15.000 навивачи, германски судии и германски тренер кој ја води таа селекција. Токму тоа ми даде за право да ги пофалам моите соиграчи, како капитен“ , изјави Кире Лазаров. „Ова е нов натпревар и нов ден, ќе решаваат многу финеси. По квалитет можеби сме 50-50 според шансите, но предноста е на наша страна, затоа што мислам дека сме поискусна репрезентација и во овој состав игра подолго заедно.Ние ја знаеме нашата цел, квалитет имаме и подготвени сме за големи работи“ , додаде Лазаров.
| | веќе видена | слични

И покрај двата стартни порази во првата фаза од Европското првенство, нашата машка ракометна репрезентација се уште има шанса да се пласира во вториот круг. За исполнување на целта потребна е победа или макар реми на последниот меч во групата, вечерва против Србија. Со оглед на тоа што и за Србите денешниот меч со Македонија е виза за втората рунда, јасно е дека ова ќе биде уште едно големо искушение за нашиот ракометен тим. По поразот од Полска, нашите ракометари и стручниот штаб не го криеа големото разочарување за пропуштената шанса, но најавија дека нема време за тагување. Време за рехабилитација веќе нема, треба бргу да се заборави мечот со Полска и целосно да се фокусираме на она што не очекува вечерва. Србија ќе биде тешка пречка, но со една пожртвувана игра може да очекуваме резултат за пласман во следната рунда. Вечерва од 18:15 минути, македонската ракометна селекција ќе се соочи со најважниот противник на ова првенство. Победа против Србија ќе значи и пласман во втората фаза, а пораз пакување на ...
| | веќе видена | слични

По пропуштената шанса во дуелот со Полска и претрпениот втор пораз на Европското првенство, селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван верува во своите избраници, дека се кадарни во клучниот меч со Србија, да го одиграат најдоброто. – Изигравме два тешки, исцрпувачки натпревари со Франција и Полска. Доаѓа третиот. Но, мислам дека ќе имаме сила да го одиграме како што треба. Србите против Франција играа до 40-тата минута, потоа се исклучија. Кај нас не беше така, повеќе се исцрпивме, но со причина, бркавме бод против Полска. Се надевам дека ќе се регенерираме. Имаме доволно мотиви за да одиграме уште еден добар натпревар, па ако даде Бог, конечно да победиме и да се пласираме во вториот круг, изјави селекторот Обрван.Македонија и Србија во попладневниот меч кој ќе започне од 18 часот и 15 минути, влегуваат без освоен бод во „А“ групата. Двете репрезентации имаат по два пораза, но нашата селекција има подобра гол-разлика, што пак на црвено-жолтите им дозволува да се радуваат и на нерешен ...
| | веќе видена | слични

Со репрезентацијата на Србија денеска во Карков на ЕП во Полска ќе го одиграме петтиот меѓусебен дуел. Ова ќе биде втор натпревар на европските првенства, а Македонија има постигнато победа на единствениот дуел одигран во Белград пред четири години. Тогаш нашата селекција беше подобра со 22:19. Претходно во Задар во рамките на Светското првенство во втората фаза загубивме со 32:28. Првите два дуела двете селекции ги одиграа во квалификациите за ЕП 2008 година кога во Охрид беше нерешено 32:32, а во Ниш загубивме со 42:28. Почетокот на дуелот е во 18:15 часот.
| | веќе видена | слични

Македонија и Србија во 18.15 часот го играат решавачкиот дуел на ЕП за опстанок на шампионатот. Влатко Митков солидно ги искористи минутите што ги одигра на првенството и се надева дека ќе одиграме уште еднаш добро во одбраната што ќе ни обезбеди пласман во следната рунда.
| | веќе видена | слични

По двата порази, кои ги претрпеа во првите два меча од Франција и Полска, двете селекции се пред императив да се победи противникот и да се обезбеди третото место во оваа група, а со тоа и пласман во следната, главна фаза на првенството. Според последните предвидување на светските обложувалници, коефициентот за победа на Македонија е во постојан пад. Па така, ако во текот на вчерашниот ден истиот се движеше околу 2.10, сега просечниот коефиицент за победа на Македонија изнесува 1.85, додека за триумф на Србија од 2.10 е зголемен на 2.50. За разлика од Србите, на кои само победа им е опција за ракометарите на Македонија предвид доаѓа и нерешен резултат, тоа поради подобрата гол разлика во однос на противникот. За овој меч селекторот на Македонија, Ивица Обрван направи и една измена во тимот, во кој се враќа Жарко Пешевски откако Никола Маркоски во неделата се повреди на натпреварот против Полска. Пешевски токму за мечот со домаќинот беше заменет од Филип Лазаров. Уште пред заминувањето за Полска, во таборот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 246 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 70 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако тоа се случи, ќе биде шести пат да се прогласи меѓународна вонредна состојба  во последната деценија, објави Ројтерс. Бројот на загинати од новиот ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лазаров ќе одмора поради повреда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: