Исламска држава убиваше луѓе низ Џакарта по урнекот на Париз


Индонезиската полиција соопшти дека уапсила четири лица, кои се осомничени дека учествувале во вчерашниот напад во центарот на главниот град Џакарта, при што загинаа шест луѓе Индонезиската полиција соопшти дека уапсила четири лица, кои се осомничени дека учествувале во вчерашниот напад во центарот на главниот град Џакарта, при што загинаа шест луѓе. Нападот со бомби и огнено оружје е извршен врз кафуле на "Страбакс" во една од најпрометните улици во центарот на Џакарта, на два километри од претседателската палата. Локалните медиуми јавија дека биле регистрирани експлозии на шест бомби и повеќе пукотници од огнено оружје. Според индонезиската телевизија ТВ1, меѓу загинатите има тројца полицајци и тројца цивили. Полицијата соопшти дека најмалку еден бомбаш-самоубиец активирал експлозив што го носел на себе, додавајќи дека во нападот учествувале најмалку 14 екстремисти. Според западни медиуми, полицајците застрелале најмалку четворица од напаѓачите. Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот, а шефот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Полицијата во Индонезија денеска соопшти дека се идентификувани организаторите на терористичкиот напад во центарот на Џакарта, во кој, на 14 јануари загинаа четворица од напаѓачите, двајца полицајци и двајца случајни минувачи. Нападот го организирала група од 17 радикали, од кои 12 се уапсени, а петмина од нив веќе се затворени за други дела. Индонезиската јавност е се уште вознемирена од настаните во Џакарта минатата недела, а нервозата денеска ја зајакна појавувањето на интернет блог на еден од најбараните муслимански радикали во државата Бахрин Наим. Тој на блогот насловен „Совети’’ тврди дека во име на исламот, со поддршка на Исламската Држава, ја организирал акцијата во Џакарта како одговор на полциското однесување кон муслиманите. Тој тврди дека нападот е освета за борбата против муслиманите и во Исламската Држава и во Индонезија, додавајќи дека, без судење, антитерористичката бригада ликвидирала над 200 „вистински верници’’. Бахрин Наим тврди дека исламската герила, која сега се обучува во шумите, пак ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Покрај вестите за обемната полициска акција за откривање на терористите, стигнаа и потврди дека странските туристи не ги откажуваат аранжманите Состојбата во Индонезија, по бомбашкиот напад во центарот на Џакарта во четвртокот, се смирува. Покрај вестите за обемната полициска акција за откривање на терористите, стигнаа и потврди дека странските туристи не ги откажуваат аранжманите. Полицијата и официјално соопшти дека во терористичкиот напад на радикалните муслимани, инспирарани од Исламската држава, загинале седум лица, а повеќе од 20 се ранети. Во полициски акции во последните два дена се уапсени 12 лица за кои има сознанија дека биле дел од терористичката акција или биле откриени во подготовки на нови напади.
| | веќе видена | слични
3 копии

Високи полициски офицери и експерти за антитероризам во Индонезија денеска објавија неколку текстови во кои проценуваат дека законите за антитероризам во оваа претжно муслиманска држава се „слаби“ и дека под итно треба да се менуваат. Оценките за пропустите во законот за антитероризам доаѓаат по терористичкиот напад во центарот на Џакарта, во кој загинаа осум лица, што го изведоа приврзаници на џихадиситчката група Исламска држава (ИД), кои се вратиле од боиштата во Ирак и Сирија. Генералниот инспектор на националната Агенција за антитероризам, Ариф Дармаван вели дека полицијата има „недоволен авторитет“ да преземе мерки против осомничените лица, се додека не бидат фатени како вооружеа група со планови за нападди. Пропусите се должат на законот за антитероризам, донесен во 2000 година, кога Индонезија сметаше дека радикалниот ислам не претставува закана за оваа 256 милионска држава, која живееше во услови на меѓурелигиска толеранција. Сегашниот закон најчесто овозможува судовите да ги ослободуваат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Индонезиската полиција денес соопшти дека ги уапсила сите лица поврзани со нападот во центарот на Џакарта, што во четвртокот го изведе Исламската држава. Портпаролот на полицијата во Џакарта, Мохамад Икбал не сакаше да каже колку точно лица се уапсени, ниту да даде дополнителни информации за апсењата. Нападот на бомбаш самоубиец и вооружени напаѓачи во срцето на Џакарта е прв терористички напад на ИД во Индонезија. Властите во Индонезија во саботата исто така соопштија дека блокирала најмалку 11 веб страници и неколку профили и на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични
2 копии

На 14 јануари во Џакарта, главниот град на Индонезија, избувна експлозија во близина на трговскиот центар Sarinah и зградата на ОН. Како резултат на нападот загинаа седум лица, вклучувајќи и петмина терористи, а околу 20 лица беа повредени. Според податоци на полицијата терористичкиот акт е дело на група од 10-15 борци и терористи-самоубијци. Одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава. Поранешниот офицер од воздухопловните сили на САД Султан Махмуд Хали смета дека трагедиите во Париз, Истанбул и Џакарта се меѓусебно поврзани. “Младото чудовиште под називот ДАЕШ се обидува да ги шири крилјата. Според мене последните терористички напади се една серија – прво Париз, потоа Истанбул, потоа Џалалабад и конечно Џакарта “, вели Махмуд Али. ” Под знамето на ДАЕШ војуваат не само етнички Арапи кои ја создадоа. Оваа организација, родена од Запад, сега сее ужас низ целиот свет “, вели поранешниот офицер.
| | веќе видена | слични
3 копии

По последниот терористички напад во Џакарта, соседните држави Малезија, Сингапур и Филипините, прогласија највисок степен на тревога, бидејки се реално можни неретко најавуваните терористички напади и во овие државиИндонезиската полиција привела три лица осомничени за терористичките напади извршени завчера во Џакарта.При претрес на домот на еден од осомничените пронајдени се симболи на Исламска држава. Тројцата приведени се на распит за евентуално учество во нападите, изјави полициски претставник.По последниот терористички напад во Џакарта, соседните држави Малезија, Сингапур и Филипините, прогласија највисок степен на тревога, бидејки се реално можни неретко најавуваните терористички напади и во овие држави.Нема потврдени информации, но во медиумите се шпекулира дека полицијата има приведено повеќе лица за кои се знае дека се повратници од боиштата во Сирија и Ирак.Во терористичката акција во Џакарта, официјално, загинаа седум лица, од кои пет терористи, а според се уште конфузните полициски соопштенија, ...
| | веќе видена | слични

По појавата на Исламска држава пред неколку години речиси сите терористички акции ширум светот го имаат нејзиниот печат. Стравот од тероризмот се шири низ светот. По вчерашните бомбашки напади во индонезиската престолнина Џакарта кога загинаа седум лица, а за кои одговорност презеде Исламска држава, денеска земјите во регионот на југоисточна Азија - Малезија, Сингапур и Филипините, прогласија највисок степен на тревога, поради можни терористички напади и на нивната територија. Индонезиската полиција уапси неколку лица наводно поврзани со напаѓачите, а за кои се знае дека се повратници од боиштата во Сирија и Ирак. Засилена е контролата околу странските амбасади во Џакарта, околу компаниите со странски капитал и хотелите во кои престојуваат странци. За безбедноста покрај полицијата ангажирана е и војската. - Келиите на ИД дејствуваат во Индонезија, Филипини, Тајланд, Малезија и во други земји во југоситочна Азија. Постои екстремист по име Бахрун Наим кој сака да биде ...
| | веќе видена | слични

Индонезиската полиција привела три лица осомничени за терористичките напади извршени вчера во Џакарта. При претрес на домот на еден од осомничените пронајдени се симболи на Исламска држава. Тројцата приведени се под распит за евентуално учество во вчерашните напади, изјави полициски претставник.
| | веќе видена | слични

ВО НАПАД ИМИТАЦИЈА НА ОНОЈ ОД ПАРИЗ ИНДОНЕЗИЈА, 15 јануари (АП) - Напаѓачи активираа самоубиствени бомби и отворија оган пред кафуле на "Старбакс" во главниот град на Индонезија во нападот што се случи вчера, за кој полицијата вели дека е имитација на неодамнешните напади во Париз и најверојатно е поврзан со групата Исламска држава. Сите петмина напаѓачи, како и еден Канаѓанец и еден Индонезиец загинаа во екплозиите и престрелките што се случија утрото, што ги гледаа вработените од канцелариите во високите згради на улицата Тамарин во Џакарта, што не се наоѓа на голема оддалеченост од претседателската палата и амбасадата на САД, соопшти полицијата. Беа повредени уште 20 луѓе. Вчера попладне приврзаниците на Исламска држава објавија порака со која ја презедоа одговорноста за нападот. Откако областа Тамарин беше конечно обезбедена по неколку часа, на тротоарот почнаа да се појавуваат телата. Но, со оглед на оружјето што го носеа апаѓачите, пиштоли, гранати и самоделски бомби и целите кои ги избрале во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исламска држава убиваше луѓе низ Џакарта по урнекот на Париз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: