Јанева до новинарите: следете ме на Фејсбук


По неколку месечна изолација Катица Јанева денеска конечно се појави во јавноста за да му го одложи судењето на Заев, но повторно избегна да одговори колку прислушувани разговори и предаде обвинетиот во случајот Пуч и зошто за тоа не составила записник, како што налага законот. Одговорот на прашањето кое Сител и го поставува веќе 15 дена Катица Јанева ни порача да го прочитаме на facebook. Скандалот во кој Катица Јанева го заплетка Специјалното Јавно обвинителство се најде и пред Советот на јавни обвинители. Институцијата која е задолжена да ја контролира нејзината работа потврди дека обвинителката направила пропуст и најави дека својот став ќе го изнесе во текот на наредната недела Обвинителите со кои контактираше Сител се сомневаат дека пропустот на Јанева не е резултат на нејзината нестручност и краен аматеризам. Според нив, поголема е веројатноста Јанева да не составила Записник за да му овозможи на лидерот на СДСМ да продолжи со политичките манипулации и да може и понатаму со прислушуваните разговори да ...
| | веќе видена | слични

Специјалното обвинителство не гледа ништо спорно во начинот на предавање и преземање на материјалите од СДСМ и смета дека не е прекршен законот со тоа што не е направен записник. Овој одговор доаѓа по неколкудневни прозивки во дел од медиумите дека специјалната обвинителка Катица Јанева го прекршила законот и треба кривично да одговара. „Ја уверуваме јавноста дека целокупното постапување на ова Јавно обвинителство е во согласност со законските прописи и околноста што не е направен записник во моментот на самото предавање на материјалите не е пропуст во смисла на законските одредби“, се вели во вчерашното соопштение потпишано од тимот на Катица Јанева. Оттаму појаснуваат дека се работи за материјал предаден на барање на јавниот обвинител, чија содржина е од сензитивен карактер и како таква подлежи на дополнителни проверки, класификација и постапување, а имајќи ги предвид законските одредби со кои се регулира класификацијата на информациите и заштитата на приватноста. „Во овој момент не сме во можност да ...
| | веќе видена | слични

Никој не предложил да се побара мислење од Венецијанската комисија околу специјалниот закон за да му се олесни работата на Уставниот суд во одлучување, тврдат од Специјалното обвинителство во изјавата за „Утрински весник“. „Венецијанската комисија не може да се произнесе околу уставноста на Законот, но може да даде правно мислење дали има нарушување на принципот на организациска хиерархија во обвинитлеството со постоење на специјалното обвинителество“, вели обвинителката Ленче Ристоска.Таа потсетува дека такво нешто е направено и со случајот со Црна Гора. „Морам да напоменам дека сепак, во Црна Гора имаат различна поставеност од кај нас и немаат целосна автономија во однос на државниот јавен обвинител како ние, но од друга страна, пак, тие можат да истражуваат и тековни кривични дела и не се ограничени само на одредени кривични дела, како што сме ние. Постоењето на различна надлежност од сите други обвинителства во Македонија е значаен момент, кој токму ја потврдува тезата дека со постоењето на Специјалното ...
| | веќе видена | слични

Kатерина Нешкова Специјалната обвинителка Kатица Јанева свесно не составила записник од предавањето на материјалите од незаконско прислушување од страна на Зоран Заев бидејќи, според неа, за тоа немало потреба. Јанева вчера во соопштение, по две недели молк, најпосле призна дека записник меѓу Специјалното обвинителство (СЈО) и Заев нема. Нејзиното оправдување е дека материјалите Заев ги предал по нејзино барање користејќи го членот 287 од Законот за кривичната постапка, кој се однесува на обврска за доставување барани податоци до обвинител во текот на претходна постапка, а во него не се споменува составување записник. Ваквото толкување на Јанева повторно предизвикува реакција кај правници, кои велат дека составувањето записник е општа обврска што ја предвидува Законот за кривична постапка за секое дејство, а не поединечно. Дури и да не се нарекува записник, велат тие, во СЈО мора да постои писмен доказ - листа на тоа што е побарано од СЈО, а потоа што е примено од Заев. Општата одредба за записник не важи? ...
| | веќе видена | слични

Четириесетина лајкови и две споделувања собра Катица Јанева за соопштението кое вчера најави дека ќе го објави на facebook. Во текстот од 50 реда има многу информации но не и онаа која Јанева ја најави вчера а тоа е зошто не е составен записник за приемот на прислушуваните материјали од Заев и колку незаконски снимки добило Специјалното јавно обвинителство. „Појаснуваме дека се работи за материјал предаден на барање на јавниот обвинител, чија содржина е од сензитивен карактер и како таква подлежи на дополнителни проверки, класификација и постапување, а имајќи ги предвид законските одредби со кои се регулира класификацијата на информациите и заштитата на приватноста. Поради сето наведено, во овој момент не сме во можност да соопштиме повеќе податоци за примените материјали, но ја уверуваме јавноста дека ќе биде информирана за сите детали поврзани за примените материјали во моментот кога нема да постојат законски пречки за такво постапување.“ – стои во соопштението на Јанева Останува нејасно, како би се ...
| | веќе видена | слични

Европратениците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан на средбата со Специјалната обвинителка, Катица Јанева, укажале на недоволната соработка на Судот со Специјалното обвинителство, односно недоставувањето на доказите од страна на Судот на Специјалното обвинителство, па обвинителите мора да одат во Судот за да направат увид во доказите. Во четвртокот, на судењето за случајот „Пуч“, Катица Јанева побара да ѝ бидат доставени доказите за овој случај, но од судот не дозволија, бидејќи, како што рече судијката, законски и технички доказите не можат и не смеат да бидат предадени во владение на странката. Меѓутоа, се тврди дека обвинителство не се соочува со овој проблем само за случајот „Пуч“, туку и во другите случаи коишто треба да ги решава ова обвинителство. „Ваквото укажување е резултат на новата практика која Судот сака да ја наметне во случаите кога се барани предмети на увид од страна на ова Јавно обвинителство. Во конкретниот случај, не станува збор само за предметот ‘Пуч’, кој е во фаза на главна ...
| | веќе видена | слични

Покрај докази од предметот „Пуч“, специјалната обвинителка Катица Јанева од судот ги побарала и предметите за убиството на Мартин Нешковски и за случајот „Изборна кампања“, во кој осуден е Љубе Бошкоски, соопшти денеска Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Од кабинетот на Јанева, укажуваат дека не наишле на соработка од страна на судот, кој не им ги доставил предметите, туку побарал обвинителите од СЈО да извршат увид во судот. За ова биле известени и европратениците Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан на средбата во вторникот неделава. „На состанокот со европратениците, укажано е и на недоволната соработка на судот со ова јавно обвинителство. Појаснуваме дека ваквото укажување е резултат на новата практика која судот сака да ја наметне во случаите кога се барани предмети на увид од страна на ова јавно обвинителство. Во конкретниот случај, не станува збор само за предметот „Пуч“, кој е во фаза на главна расправа, туку од судот на увид побарани се и архивирани предмети (како, на пример, предметот познат ...
| | веќе видена | слични

Специјалното јавно обвинителство во моментов нема отворено нови предмети од прислушуваните разговори кои ги достави СДСМ. Барем засега нема одлуки и по барањата за преземање на предмети кои беа актуелни во јавноста како „Диво Насеље“ или „Шпион“. Специјално јавно обвинителство: „Сè уште не е започнато постапување по индиции кои произлегуваат од ново доставените материјали (прислишувани разговори)... Сè уште немаме донесено одлуки по однос на барањата на странките за преземање на одредени предмети и во овој момент не би можеле да кажеме кога може да се очекува дека вакви барања ќе бидат упатени.“ Ваквиот став на прашањата на АЛСАТ М е по денешното соопштение од Специјалното јавно обвинителство во кое објаснија дека засега нема да објавуваат детали за материјалите кои ги добија од СДСМ. Но, појаснија дел од дилемите во јавноста, дека при приемот на „бомбите“ постапиле законски иако не е направен записник. Од кај Катица Јанева повторно се пожалија и дека скопскиот кривичен суд не им ги праќа доказите ниту за ...
| | веќе видена | слични

Јанева не напишала на кои законски одредби се повикува, тврди дека материјалите што и биле доставени се сензитивни, но не објаснила како ја утврдила содржината за 20 минути колку што Заев се задржа во Специјалното обвинителство кога и ги предаде кути Нема записник за тоа што имало во кутиите што лидерот на СДСМ Зоран Заев на 30 декември и ги однесе на специјалната обвинителка Катица Јанева. Никаде нема црно на бело какви материјали имало во 6 те кутии, ова денеска го потврди лично и Јанева преку писмено соопштение. Единствено „чесен збор“ на Заев и Јанева сега се доказ дека неовластените прислушувани 679.800 телефонски разговори што лидерот на СДСМ ги поседуваше и ги доставил на специјалната обвинителка. За Јанева пак, тоа што не составила записник не е никаков законски пропуст, во соопштението паушално објаснува: „Ја уверуваме јавноста дека целокупното постапување на ова Јавно обвинителство е согласно законските прописи и околноста што не е сочинет записник во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нема сомневање дека Катица Јанева свесно и со намера му го овозможила ова на Зоран Заев и станала соучесник во неговите политички, партиски и криминални интереси. Да потсетиме и за да се знае да остане во историјата, оваа политичка и правна афера прв ја отвори и аргументираше ВЕЧЕР! Основаното сомневање за сторено кривично дело -криминал за кој и се заканува казна затвор до 3 години, се покажа како точно! А тоа е дека Катица Јанева од позиција на специјална јавна обвинителка свесно не направила записник кога СДСМ ги донесе прислушуваните материјали кај неа, со што го ослободува Заев од обврската дека ги предал сите материјали кои ги поседува и му остава можност незаконски стекнатите туѓи приватни телефонски разговори да ги злоупотребува и во иднина. Нема сомневање дека Катица Јанева свесно и со намера му го овозможила ова на Зоран Заев и станала соучесник во неговите политички, партиски и криминални интереси. Да потсетиме и за да се знае да остане во историјата, оваа политичка и правна афера прв ја отвори и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 263 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 75 | | | веќе видена

Денеска сите ја очекуваат одлуката на С ветската здравствена организација, дали ќе воведе меѓународна вонредна состојба поради коронавирусот. Досега од овој ...
сите 305 | | | веќе видена

Никако да се намалат долговите на општините, нивните јавни претпријатија, трговските друштва кои се основани од државата, но и на министерствата и другите ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанева до новинарите: следете ме на Фејсбук

Од:
До кого (е-маил):
Порака: