Епилогот од Цирих за „Златната топка“ (ФОТО)


Добитник на „Златната топка“ за 2015 година е Лионел Меси кој по петти пат е прогласен за најдобар фудбалер на светот. „Ова е чудесно, веќе петта „Златна топка“, рече Аргентинецот на гала церемонијата во Цирих (Швајцарија) кој претходно доаѓаше до ова признание во 2009, 2010, 2011 и 2012 година. Меси така го оправда статусот фаворит пред Португалецот Кристијано Роналдо (Реал Мадрид) и својот соиграч од Барселона, бразилскиот интернационалец Нејмар. -ЛИОНЕЛ МЕСИ (41.33% гласови) -КРИСТИЈАНО РОНАЛДО (27.76%) -НЕЈМАР (7.86%)
| | веќе видена | слични

Неодамна во Цирих аргентинскиот интернационалец ја доби и петтата „Златна топка“ за најдобар фудбалер на светот во 2015 година. Лионел Меси, иконата на Барселона, оваа сезона во Примера од 13 натпревари успеа да реализира девет голови. Во продолжение проследете ги неговите најдобри погодоци во кариерата во периодот од 2004 до 2016 година. Видео записот можете да го погледнете ТУКА
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо беше на второ место зад Лионел Меси на церемонијата на ФИФА за „Златната топка“. Изгледа ќе му станува се потешко, ако сака да ја врати титулата за најдобар играч во светот. Но дали наскоро нема да биде втор најдобар и во Реал Мадрид? Подемот на Герет Бејл, кој е 5 години помлад од него, укажува дека работите одат натаму. Што носи иднината за 3-кратниот носител на „Златната топка“? Првата опција: Трансфер во ПСЖ Златан Ибрахимовиќ ја напушта сцената, Роналдо излегува на сцената. Тој го наследува главниот командант, и ја става во џеб истата вселенска плата како Швеѓанецот (околу 19.6 милиони евра на сезона). И ќе се обиде да го поведе ПСЖ кон освојување на европскиот Куп. Ова ќе биде нов предизвик за него. „Јас зборувам малку француски“, изјави тој за новинарите на церемонијата за „Златната топка“ во понеделникот и за зголемена употреба додаде: „comme si, comme ca“ (горе-долу). Се знае дека тој се разбира многу добро со тренерот Лоран Блан и со клупскиот претседател Насер ал Келаифи. Би ...
| | веќе видена | слични

Бразилката Сузи Кортез која е носителка на титулата „Најдобар задник во Бразил“, му ја честита петтата „Златна топка“ на популарниот фудбалер Лионел Меси. Сузи позира само по дрес на Меси и во бели танга-гаќички, но се разбира, во преден план е нејзиниот задник кој изгледа и повеќе од совршен. (Фото: Инстаграм) - Му честитам на најдобриот играч Лионел Меси за петтата титула во неговата кариера - напишала Сузи како коментар на фотографијата. Инаку, оваа згодна Бразилка е фан на фудбалот, а нејзиниот профил на Инстаграм честопати објавува фотографии на кои позира во дресови на познати фудбалери.
| | веќе видена | слични
2 копии

Меси во младинските селекции на Барселона дојде 2001 година на 14-годишна возраст, а своето деби за првиот тим го имаше три години подоцна Најдобриот фудбалер на денешницата, Лионел Меси, уште еднаш повтори дека сака својата богата фудбалска кариера да ја заврши во дресот на актуелниот светски и европски клупски шампион, тимот на Барселона. Интерес за ангажман на Аргентинецот во последно време покажуваат ПСЖ и Манчестер Сити, но судејќи според неговите зборови нема пари кои би можеле да го принудат да си оди од „Камп Ноу". Отсекогаш сум нагласувал дека не сакам да ја напуштам Барселона и секогаш ќе го давам истиот одговор на ова прашање. Сакам да ја завршам кариерата дома, а мојата куќа е Барселона, потенцира Меси. Меси во младинските селекции на Барселона дојде 2001 година на 14-годишна возраст, а своето деби за првиот тим го имаше три години подоцна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Погба од Јувентус би можел да се пресели во Шпанија, но каталонскиот гигант ќе мора да испрати официјална понуда не помала од 100 мил. евра Репрезентативецот на Франција, Пол Погба потврди дека е среќен во редовите на актуелниот шампион на Италија, тимот на Јувентус, но додаде дека би сакал да игра покрај најдобриот фудбалер на денешницата, Лионел Меси. Среќен и задоволен сум во Јувентус, цел ми е да ја освојам „Златната топка", голема чест да се биде во идеалниот тим покрај толку големи ѕвезди. Работам барем да бидам меѓу тројцата најдобри во светот, со толку одлични фудбалери. Тој е фантастичен, би обожувал да настапувам со Меси во натпреварите, изјави одличниот играч за врска. Погба од Јувентус би можел да се пресели во Шпанија, но каталонскиот гигант ќе мора да испрати официјална понуда не помала од 100 мил. евра.
| | веќе видена | слични

Гризман, Погба, Де Брујне, Даглас Коста и Алкантара се спомнуваат меѓу имињата што би можеле во иднина да ја прекинат доминацијата на Меси и на Роналдо Антоан Гризман од Атлетико Мадрид ПРЕДВИДУВАЊА ЗА НАЈТАЛЕНТИРАНИТЕ МЛАДИ ФУДБАЛЕРИ Светската јавност веројатно со нетрпение очекува да се појави фудбалер што би можел рамноправно да им конкурира на Лионел Меси (28) и на Кристијано Роналдо (30) за „златната топка“, со што би им се ставило крај на здодевноста и на предвидливоста при изборот за најдобар светски играч. Меси и Роналдо доминираат во последните осум години, Аргентинецот триумфира рекордни петпати, а Португалецот трипати. Меѓу помладите фудбалери што би можеле во иднина да ја прекинат доминацијата на Меси и на Роналдо се Антоан Гризман (24) од Атлетико Мадрид, Пол Погба (22) од Јувентус, Кевин де Брујне (24) од Манчестер сити, како и Даглас Коста (25) и Тјаго Алкантара (24) од Баерн, според медиумите. Заедничко за овие играчи е што бележат постојан напредок во последните неколку сезони, во поглед ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси во понеделникот ја доби петтата Златна топка во својата кариера, но неколку дена подоцна во јавноста излезе скандал каков што фудбалот не памети. Според дел од шпанските медиуми, раководството на Барселона упатило барање до ФИФА, Кака да не биде тој што ќе му ја додели Златната топка на Меси. Иако причините за ваквото барање на Барселона не се познати, се претпоставува дека најважна од сите е таа што Кака дел од својата кариера помина во најомразениот ривал на каталонскиот клуб Реал Мадрид. Уште поинтересно е тоа што минатата година добитник на Златната топка беше Кристијано Роналдо, наградата му ја врачи екс-играчот на Барселона, Тиери Анри, но Реал не направи проблем од тоа. Се разбира, ФИФА го одбила тоа, па Кака се најде на подиумот, а Бразилецот го дополни срамот на "каталонците" со реакцијата откако му ја додели Златната топка на Меси.
| | веќе видена | слични

Според дел од шпанските медиуми, раководството на Барселона упатило барање до ФИФА, Кака да не биде тој што ќе му ја додели Златната топка на Меси. Се разбира, пред церемонијата не се знаеше кој е добитник, но Меси беше убедливо најголем фаворит од сите тројца. Иако причините за ваквото барање на Барселона не се познати, се претпоставува дека најважна од сите е таа што Кака дел од својата кариера помина во најомразениот ривал на каталонскиот клуб Реал Мадрид. Уште поинтересно е тоа што минатата година добитник на Златната топка беше Кристијано Роналдо, наградата му ја врачи екс-играчот на Барселона, Тиери Анри, но Реал не направи проблем од тоа. Од своја страна, каталонскиот клуб на ФИФА и предложил две имиња како погодни за доделување на наградата: некогашниот шпански репрезентативец Луис Суарез и Христо Стоичков. Се разбира, ФИФА го одбила тоа, па Кака се најде на подиумот, а Бразилецот го дополни срамот на "каталонците" со реакцијата откако му ја додели Златната топка на Меси.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 319 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Медиумите под контрола на Зоран Заев изминативе неколку денови во повеќе наврати се фатени „живи“ како шират лажни вести по нарачка од СДСМ кои се во паника од ...
сите 230 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Епилогот од Цирих за „Златната топка“ (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: