Почина Дејвид Боуви


Музичката икона Дејвид Боуви почина ноќта кон понеделникот, по 18-месечна борба со ракот, соопшти неговото семејство. „Дејвид Боуви почина мирно, опкружен со семејството, по 18-месечна храбра битка со ракот. Иако многумина од вас ќе се приклучат кон изливите на болка поради оваа загуба, ве молиме да ја почитувате приватноста на семејството додека тагува“, објави на социјалната мрежа тимот на Боуви. Култниот британскиот музичар кој во половина век ја обележи и ја менуваше музичката сцена пред три дена го прослави 69-от роденден, објавувајќи го албумот Blackstar, а јавноста не беше запозната со неговата болест. Дејвид Боуви е роден 1947 година во Лондон како Дејвид Роберт Џонс. Кариерата му трае повеќе од четири децении, а во историјата на музиката се запиша како човек со илјада лица, уметнички имиња и музички стилови – од глем рок, соул, денс поп до електронска музика.
| | веќе видена | слични
4 копии

Видеоспотот на легендата на британската и светската рок ѕвезда Дејвид Боуви за нумерата „Lazarus“ ден по неговата смрт е прегледан на смртен канал Vevo 11,1 милиони пати, со што стана видеото со најголем број прегледи во еден ден, додека неговиот каталог имал дури 51 милион прегледувања, урнувајќи го рекордот кој дотогаш го држеше пејачката Адел. Адел го постави рекордот на Vevo на 23-ти октомври кога објавувањето на видеото за песната „Hello“ го подигна бројот на прегледи на нејзиниот каталог на 36 милиони, а Дејвид Боуви со новиот рекорд ја престигна за уште 15 милиони, пишува списанието Vulture. Бројот на прегледи на видеото „Lazarus“ на YouTube ја достигна во петокот сабајлето бројката од 20 милиони. Дејвид Боуви почина на 10-ти јануари во 69-та година, губејќи ја шестгодишната борба со ракот на црниот дроб. Неговиот последен студиски албум со наслов „Blackstar“, на кој е синглот „Lazarus“, излезе на 8-ми јануари, точно на неговиот 69-ти роденден, два дена пред смртта. Според предвидувањата на музичките ...
| | веќе видена | слични

Дејвид Боуви си отиде од овој свет, по долга борба со рак на белите дробови, само неколку дена по издавањето на неговиот последен албум – “Blackstar”. Тој се смета за еден од највлијателните рок музичари на сите времиња и ќе биде запаметен по постојаните иновации и нови алтер-егa кои ги користеше на сцената. Неколку часа по објавувањето на неговата смрт, АФП ги оддели 10-те култни негови парчиња – пејзаж на кариерата, распослана во 6 децении и десетици музички епохи. 1. “Space Oddity” (1969) Првиот голем хит на Боуви е и претставувањето на астронаутот Мајор Том (Major Tom) – еден од многуте различни изрази на Боуви. Иако е проследена со една од најпознатите фамозните кариери во рок и поп музиката, “Space Oddity” останува можеби најпознатата песна на Боуви. 2. “Life on Mars” (1971) По 2 години без хит, Боуви се врати во орбитата со тоа театарска изведба која се опишува како “вкрстување помеѓу бродвејски мјузикл и слика на Салвадор Дали”. 3. “Changes” (1971) Иако при излегувањето дури не влегува ни во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дејвид Боуви планирал да објави уште еден албум и снимил уште пет песни пред смртта, открива неговиот продуцент. Славниот музичар работел на своите нови песни и едвај чекал да се врати во студиото барем уште еднаш пред да умре, бидејќи се надевал дека ќе живее уште неколку месеци. Тони Висконти, негов долгогодишен пријател и продуцент, вели дека Боуви го контактирал недела дена пред неговата смрт за да му каже дека планира да сними уште еден албум. ,,Сакаше да сними продолжение на ,,Blackstar” ”, изјави Висконти за магазинот Rolling Stone.,,Иако од ноември знаеше дека неговата болест е неизлечива, тој беше возбуден и се надеваше дека ќе има барем уште неколку месеци живот”, додаде Висконти.
| | веќе видена | слични
3 копии

Легендарниот музичар Дејвид Боуви бил кремиран во целосна тајност, наводно и без присуство на семејството и блиските пријатели, објави ексклузивно британскиот „Дејли Мирор“. Боуви, според весникот, не сакал голем погреб, туку сакал „да замине мирно без никакви посебни церемонии, бидејќи не сакал да го паметат по тоа, туку по неговите песни“. Неговото тело било кремирано многу набрзо по смрта, тврди изворот за „Дњјли Мирор“. – Тој само сакаше да исчезне без врева. Таков беше неговиот стил. Неговиот последен албум е негово збогување со фановите, изјавил изворот. Во понеделникот светот го шокираше веста за смртта на Дејвид Боуви, кој во последната година и половина се бореше со рак на црниот дроб.
| | веќе видена | слични

Последната фото сесија, направена за промовирање на неговиот последен албум "Blackstar", го покажува легендарниот музичар во црно одело и шапка, носејќи ја својата препознатлива самоуверена насмевка. Дејвид Боуви на фотографиите носи одело направено од модниот дизајнер Том Броуни, а фотографиите се направени од страна на Џими Кинг. Боуви последен пат бил забележан во јавност на отворањето на мјузиклот Лазарус во Њујорк, на 7-ми декември. "Тоа е пораката која ја испратив", се вели на веб страната на Боуви каде беа објавени фотографиите. "Зошто овој човек е толку среќен? Дали е поради неговиот 69-ти роденден или поради тоа што го објави својот 28-ми студиски албум денес? Којзне, но сигурни сме дека ќе сакате да ни се придружите во честитките за обете. Многу среќа за Дејвид Боуви и Blackstar".
| | веќе видена | слични

Легендарниот пејач испратен без церемонија и без присуство било кој член на неговото семејство. Дејвид Боуви бил кремиран синоќа во Њујорк. „Дејли мирор“ објавува дека Боуви бил кремиран во приватна церемонија на која не присустувале ниту пријатели ниту членови на семејството. Тоа било желба на Боуви, која била почитувана. Тој сакал да замина без врева, објавуваат медиумите. – Немало никаква јавна или приватна церемонија. Немаше ништо – соопштил репортерот на „Мирор“.
| | веќе видена | слични

Телото на Дејвид Боуви е тајно кремирано, бидејќи легендарниот пејач сакал да отиде без многу врева, според информации на британскиот “Индипендент”. Боуви, кој почина во неделата, чуваше во тајност дека е болен од рак во последните 18 месеци од животот. Тој е кремиран во Њујорк, без присуство на семејството или пријатели кои ќе ги слушнат неговите последни желби, според “Дејли Мирор”. Извор на весникот истакнува дека нема да има јавна комеморативна церемонија или какви и да е други официјални настани во чест на ѕвездата. “На многу начини не е потребно такво нешто, за да го запаметиме Дејвид. Наместо тоа ја имаме неговата музика. Тој би сакал едноставно да исчезне без многу врева и фанфари “, вели друг извор на” Мирор “, близок до ѕвездата. Семејството на Боуви, на барање од “Индипендент”, не ја потврди, но и не ја ни негираше веста. Фановите на музичарот во последните денови организираа безброј помали комеморативни церемонии на различни места во светот.
| | веќе видена | слични

Дејвид Боуви бил кремиран синоќа во Њујорк, соопштија светските медиуми. „Дејли мирор“ објавува дека Боуви бил кремиран во приватна церемонија на која не присустувале ниту пријатели ниту членови на семејството. Тоа било желба на Боуви која била испочитувана. Тој сакал да замина без гужва, објавуваат медиумите. – Немало никаква јавна или приватна церемонија. Немаше ништо – пишува „Мирор“.
| | веќе видена | слични

Далеку од очите на јавноста и во отсуство на семејството и пријатели, во САД е кремиран неодамна починатиот британски музичар Дејвид Боуви, бидејќи неговата последна желба била да не биде организиран негов погреб. Кремирањето, според изворите на електронското издание на британскиот весник The Daily Mail, бил извршено „набрзо по смртта“ на Дејвид Боуви. Тој почина во кругот на семејството на 10-ти јануари, по шестгодишната борба со ракот на црниот дроб. Музичарот почина во својот апартман во њујоршки Менхетен, каде што живееше последните две децении, и медиумите претходно претпоставуваа дека ќе биде погребан во Њујорк, но без присуство на јавноста. И покрај тешката болест, која била проследена со бројни срцеви удари, Боуви последната година активно работеше на својот последен албум „Blackstar“, кој беше објавен неколку дена пред неговата смрт, на 8-ми јануари, точно на неговиот 69-ти роденден. „Тој само сакаше да замине без врева“, рекол соговорникот на весникот, додавајќи дека Боуви на пријателите им велел ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 319 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Во обид да го прикаже својот шеф Заев како борец против криминалот, Бојан Маричиќ, вечерва на Ал Сат во дуел со Стефан Андоновски, а во врска со случајот ...
сите 190 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина Дејвид Боуви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: