Обрван го објави конечниот список за ЕП


Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, во понеделникот одржа средба со сите играчи, по што ги објави имињата на 17-те ракометари кои ќе настапат на ЕП во Полска. Од поширокиот список отпаднаа голманот Никола Митревски, потоа Филип Талески, Милорад Куковски и Никола Костески. „Ова ми е еден од најтешките, ако не и најтежок професионален момент откако сум селектор на оваа репрезентација. Момците повеќе од кога и да е заслужуваат можност секој поединечно да остави придонес во бранењето на боите на националниот дрес. Но, желбите се едно, а правилата налагаат друго. Финалната селекција беше направена врз база на многу квалитативни, но и квантитативни параметри. Сакам да потенцирам пред македонската јавност дека ниту еден од оние ракометари кои нема да тргнат за Краков на 13-ти, не е елиминиран. Момците знаат дека треба да бидат подготвени да одговорат на повикот за Краков доколку се укаже потреба за нивно присуство таму во текот на првенството“, изјави Обрван. Ракометарите ...
| | веќе видена | слични

„Франција е силна репрезентација. Сепак, нема за што да жалиме. Одигравме 45 минути и не требаше да дозволиме да загубиме седум разлика. Што е тука е. Загубивме, но треба да продолжиме. Против Полска не чека многу потешка средба, но ќе мораме да се соочиме и со публиката која ќе биде во голем број. Научени сме веќе да играме во таква атмосфера така што ќе се соочиме со притисокот“, изјави Филип Миркуловски. На прашањето дали можеше подобро против Сораиндо кој беше незадржлив, Миркуловски смета дека грешките ќе бидат поправени. „Видовме дека можевме да играме. Имавме 50 минути егал. Не е до снемувањето на сила бидејќи сигурно имавме и за последните десет. Можеше да се спречат Сораиндо, но ќе треба да ги консолидираме редовите“, коментираше Миркуловски. Двојниот цепелион на Манасков и Лазаров И покрај убедливиот триумф на Франција, сепак пораталите се исполнети со двојниот цепелин на Манасков и Лазаров.
| | веќе видена | слични

За „Дерби“ од Краков, Александар Табаковски Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван, посочи дека по одличното прво полувреме на натпреварот со Франција се родил планот да играме за победа, но последните седум минути од мечот го расипале впечатокот. – Морам да бидам задоволен од настапот на играчите во 53 минути, не можам да кажам дека не сум задоволен од последните пет, дека тие нешто згрешија Едноставно, во натпревар во кој долго време беше тука некаде, по непишано правило на крај едната страна победува убедливо како што тоа беше случај сега, 30:23 на крајот, а во 52. минута беше 23:22. Овој резултат сигурно ја расипува сликата од она што го презентиравме, иако тоа не беше генијална претстава. Против светскиот олимписки и европски првак се боревме цело полувреме во егал, а и немавме среќа во некои ситуации како при стативата на Прибак, па исто на Гоце Георгиевски, загубена топка на средина при изведување. Да не беше сето, можеби ќе останеше густо до крајот. Можеме да бидеме ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Полска со победа го отвори Европското првенство. Следниот противник на македонската ракометна репрезентација славеше со минимални 29:28. И двете репрезентации има свои шанси, на крајот Никчевиќ го промаши првиот седмерец на мечот за изедначување, до овој момент имаше 5/5 од седум метри. Јурецки со седум гола беше најефикасен во редовите на Полска.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Полска со многу мака славеше победа над Србија од 29:28 на стартот од ЕП во рамките на групата А. Нашиот следен противник Полска едвај успеа да стигне до победата и тоа во последните моменти од мечот. Заслуга за тоа има голманот Славомир Шмал, кој му го одбрани седмерецот на Иван Никчевиќ на триесетина секунди до крај. Во победничкиот тим се истакна Микал Јурецки со седум гола, а Кжиштоф Лијевски даде четири погодоци. По седум гола кај Србите постигнаа Петар Ненадиќ и Иван Никчевиќ. Србите во недела во второто коло играат со Франција, а нашата селекција ќе се соочи со домаќинот Полска.
| | веќе видена | слични

Високиот и цврст полски бедем ќе се испречи пред македонскиот тим утре (20.30 ч.) во 2. коло на Групата А од Европското ракометно првенство, во Kраков. И во овој меч противникот на македонските ракометари е изразит фаворит на хартија исто како и во првиот, на отворањето на ЕП, кој го игравме против Франција. Од македонскиот табор веќе најавија дека нема да калкулираат во овој меч, туку ќе дадат 100 отсто да забележат позитивен резултат. Но, останува фактот дека за Македонија најважен ќе биде третиот меч во групата, во вторник со Србија, кој најверојатно ќе решава за патникот во главната фаза од оваа група. Полјаците не ја кријат желбата да дојдат до медал на ова ЕП, што е сосема очекувано имајќи предвид дека се домаќини. Свесни се дека Франција им е најголемиот ривал во Групата А, но не ја земаат здраво за готово ни Македонија како противник. - Во нашата група секој од тимовите може да стигне до полуфиналето и ако тоа се случи ,нема никого да изненади – изјави Бартош Јурецки, ракометарот на Полска, во ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван на прес-конференцијата по натпреварот со Франција истакна дека е задоволен од изданието на неговите избраници и играта во поголемиот дел од натпреварот против фаворитот. На осум минути до крајот Франција имаше предност од само еден гол, за во самиот финиш да дојдат до убедлива победа од 30:23. „Честитки на Франција за победата, можам да бидам задоволен 55 минути од нашата игра, на крај загубивме концентрција и сила и затоа поразот е висок. Игравме против најдобрата екипа во светот која кја користи секоја грешка на противникот. Мораме да се конентрираме на нашиот следен противник на домаќинот Полска. Им честитам на победниците и им посакувам успех понатаму. Доколку некој се сомневаше како ќе играме, односно дали ќе се чуваме за последниот решавачки натпревар, денеска сите го добија одговорот. Штета што не издржавме повеќе од 55 минути, но одигравме машки и се држевме добро. Нормално е кога ќе почуствувате дека немате шанси за победа да дојде до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Домаќинот на Европското првенство во ракомет, репрезентацијата на Полска забележа минимална победа во првото коло откако во преполната „Таурон арена" со тешка мака славеше над Србија 29:28 Многумина очекуваа лесна победа на Полјаците, но сепак, Србите покажаа карактер и мечот го загубија во последните минути. На полувремето нашиот северен сосед имаше предност од еден гол (14:15), додека во вториот дел кој мина во егал до победата дојде Полска која имаше далеку подобар финиш од Србите. Во 55 минута Полска поведе со два гола (29-27), а потоа Никчевиќ погоди за намалување на 29:28. Во продолжението Дарко Станиќ го спречи налетот на Полска, а кога Србија требаше да биде најмирна - не успеа. Во 59 минута Славомир Шмал го одбрани пеналот на Никчевиќ. Најефикасен ракометар кај Полска беше Јурецки со седум гола, а Лијевски додаде уште пет, додека кај Србија најмногу се истакнаа Никчевиќ и Ненадиќ со по седум гола. Во наредното коло Полска игра против Македонија, додека Србија се соочува со Франција.
| | веќе видена | слични

По стартниот пораз на Европското првенство во Полска, од актуелниот шампион Франција (30-23), репрезентативниот пивот на Македонија Стојанче Стоилов е разочаран од пропуштената шанса. - Се исплашивме од победата, тоа е моето мислење за овој натпревар. Не би можел да кажам зошто, бидејќи покажавме дека можеме да играме со Франција: Направивме премногу грешки во овој меч, од кој многу лесно можевме да излеземе и како победници. Сметам дека покажавме дека можеме да играме со Французите, дека тие не се толку страшни колку што наликуваат, но токму затоа сега разочарувањето е големо, бидејќи знам дека е пропуштена голема шанса, изјави Стоилов веднаш по мечот. Стоилов кој имаше тешка битка со цврстата француска одбрана, а натпреварот го заврши со еден постигнат гол.
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Полска која е наш следен ривал на ЕП забележа тешка победа против Србија од само еден гол разлика, 29:28. Полската селекција имаше навистина возбудлив дуел против Србите кои дадоа далеку посилен отпор од она што се очекуваше и најавија голема битка за пласман во втората фаза од шампионатот. Мечот имаше постојана резултатска тензија, а голманите Станиќ и Шмал беа клучни во моментите кога се одлучуваше победникот бидејќи одбранија многу тешки удари. Прво Станиќ запре удар од крило, а потоа Шмал одбрани пенал на Никчевиќ, па во последните 30 секунди домашните само ја чуваа топката во свој посед. Србија е наш последен ривал и според сите очекувања главен противник во битката за пласман понатаму така што тоа ќе биде двобојот на кој се очекува да падне одлуката за третата селекција која оди понатаму бидејќи сите веќе ги видоа Франција и Србија во следната рунда. Марко Копљар (Фото: ehf-euro.com) Денеска се играа и средби во групата Б каде што исто така имаше неизвесност. Хрватите се мачеа 30 минути ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу барањето на претседателот Стево Пендаровски за политичка одговорност, вицепремиерката смета дека Владата не е единствена што има политичка одговорност ...
сите 246 | | | веќе видена

Шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева , чиј глас се слуша во објавените разговори во случајот „Рекет“ е повикана на сослушување во скопското обвинителство. ...
сите 240 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 137 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, на својот Фејсбук профил сподели статус за актуелната состојба во Македонија.– Ни правда, ни мир, само ...
сите 335 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена

Признанието на премиерот Заев дека има докази поврзани со Катица Јанева која за него се однесува идиотски го запали црвеното светло кај дел од странските ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обрван го објави конечниот список за ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: