Собранието ги избра членовите на Комисијата за заштита од дискриминација


Собранието на Република Македонија доцна попладнево во рамки на 85. седница, со 62 гласа „за“ и еден против, ги избра Тони Науновски, Александар Даштевски, Александар Спасеновски, Нена Неновска - Георгиевска, Јован Ананиев, Ирфан Дехари и Беким Кадриу за членови на Комисијата за заштита од дискриминација. Според пратениците од опозицијата предложените кандидати Тони Науновски и Александар Даштевски немаат кредибилитет да бидат членови на Комисијата, додека пратениците од владејачкото мнозинство сметаат дека предложените кандидати се универзитетски професори со големо искуство и квалитет. Пратеникот Џеват Адеми од ДУИ рече дека кандидатите-албанци Ирфан Дехари и Беким Кадриу, се најдобри меѓу седуммината предложени членови на Комисијата. - Пратеничката група на ДУИ ќе гласа за своиоте членови, но жалиме што треба да се гласа во пакет, додаде тој. На дневен ред на оваа седница, која ќе продолжи утре, се уште 70-тина законски решенија во прво и второ читање, како и по скратена постапка.
| | веќе видена | слични

ПАК СМЕНЕТ ЗАКОНОТ ЗА ЛЕКОВИ И МЕДИЦИНСКИ ПОМАГАЛА Обврската аптеките во секоја смена да имаат вработено дипломиран фармацевт место од први јануари годинава ќе стартува од први јануари 2018 година. Собранието на вчерашната седница ги усвои измените на Законот за лекови и медицински помагала, со кои рокот за аптеките да ја исполнат оваа обврска се пролонгира за две години, бидејќи нема доволно дипломирани фармацевти кои може да се вработат во аптеките. Законските измени беа предложени од група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. Од Фондот за здравствено осигурување објаснуваат дека ова не е прво пролонгирање на рокот аптеките во секоја смена да имаат вработено дипломиран фармацевт, бидејќи во спротивно тие нема да можат да работат во две смени. "Поради недоволниот број дипломирани фармацевти на пазарот, сега во аптеките во една смена работи само фармацевтски техничар, а во другата мора да има и фармацевт, кој на крајот на денот ќе ги верификува рецептите. Доколку остане обврската во секоја смена да има фармацевт, тогаш ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 85. седница ги донесе измените на Законот за лековите и медицинските средства. Законските измени беа предложени од група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и со нив се овозможува пролонгирање на одредбата за задолжителен дипломиран фармацевт во секоја смена во аптеките до 1 јануари 2018 година. Пратениците ги донесоа и измените на Законот за земјоделско земјиште и на Законот за шумите, двата по скратена постапка. Со измените на Законот за шумите се поедноставува постапката за трајна пренамена на шума или шумско земјиште за изградба на објекти од јавен интерес. Најголема расправа предизвикаа измените на Законот за земјоделско земјиште за кои опозицијата гласаше против бидејќи, според нив, досегашната имплементација на законот покажала дека се злоупотребува државното земјоделско земјиште и распределбата на субвенциите. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оценија дека се работи за добар закон во кој меѓу другото им се дава можност на земјоделците кои имаат повеќегодишен насад ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Законските измени беа предложени од група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и со нив се овозможува пролонгирање на одредбата за задолжителен дипломиран фармацевт во секоја смена во аптеките до 1 јануари 2018 година. Пратениците ги донесоа и измените на Законот за земјоделско земјиште и на Законот за шумите, двата по скратена постапка. Со измените на Законот за шумите се поедноставува постапката за трајна пренамена на шума или шумско земјиште за изградба на објекти од јавен интерес. Најголема расправа предизвикаа измените на Законот за земјоделско земјиште за кои опозицијата гласаше против бидејќи, според нив, досегашната имплементација на законот покажала дека се злоупотребува државното земјоделско земјиште и распределбата на субвенциите. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оценија дека се работи за добар закон во кој меѓу другото им се дава можност на земјоделците кои имаат повеќегодишен насад со непосредба спогодба да го продолжат договорот до амортизација на повеќегодишниот насад. Тие посочија дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Собранието со 50 гласа „за“ и 17 „против“ го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за енергетика, по скратена постапка, со кој се предвидува Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) да биде надлежна и за одредување на тарифникот за цената на водата за пиење во сите општини во земјава. Заменик-министерот за економија Христијан Делев истакна дека ова законско решение е направено со цел преку Регулаторната комисија за енергетика да се стави ред во овој сектор, бидејќи, како што рече, во моментот имаме многу несовесни претпријатија кои наплаќаат вода од граѓаните, но не плаќаат на државата. Со законското решение се предлага Регулаторната комисија да ги регулира цените на водните услуги, а за тоа нејзиниот состав ќе биде дополнет со двајца експерти.
| | веќе видена | слични
9 копии

Собранието на Македонија денеска треба да ја продолжи 85-тата седница на чиј дневен ред се повеќе закони меѓу кои и Предлог законот за дополнување на Законот за одбрана, по скратена постапка. Пратениците треба да расправаат за предлог законите за утврдување на цени на водните услуги, за измените и дополнувања на Законот за земјоделското земјиште, измените на Законот за шумите, на Законот за лековите и медицинските средства, сите по скратена постапка. На дневен ред се и педесетина законски решенија од економската сфера.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Собранието денеска седници ќе одржат две собраниски комисии. Седници ќе имаат Комисијата за транспорт, врски и екологија и Законодавно-правна комисија. На дневен ред на двете собраниски комисии е Предлог – закон за утврдување на цени на водните услуги, по скратена постапка, во второ читање.
| | веќе видена | слични

Пратениците треба да расправаат за предлог законите за утврдување на цени на водните услуги, за измените и дополнувања на Законот за земјоделското земјиште, измените на Законот за шумите, на Законот за лековите и медицинските средства, сите по скратена постапка. На дневен ред се и педесетина законски решенија од економската сфера во прво читање и неколку измени и дополнувања на закони, исто така во прво читање, како и неколку барања за автентични толкувања на закони.
| | веќе видена | слични
4 копии

Собранието на Република Македонија во рамките на денешното продолжение на 85-тата седница со 50 гласа „за“ и 17 „против“ го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за енергетика, по скратена постапка, со кој се предвидува Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) да биде надлежна и за одредување на тарифникот за цената на водата за пиење во сите општини во земјава. Заменик-министерот за економија Христијан Делев истакна дека ова законско решение е направено со цел преку Регулаторната комисија за енергетика да се стави ред во овој сектор, бидејќи, како што рече, во моментот имаме многу несовесни претпријатија кои наплаќаат вода од граѓаните, но не плаќаат на државата. - Ова е нов транспарентен начин во кој нема да влијае самоволие. Ова е овластување кое го даваме на Регулаторната комисија за енергетика која ќе ги регулира минимум цените во овој сектор, бидејќи досега многу претпријатија не ги почитуваа, рече Делев. Со законското решение се предлага Регулаторната комисија да ги регулира цените ...
| | веќе видена | слични

СОБРАНИЕТО ГИ ПРИФАТИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЕНЕРГЕТИКА Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) да биде надлежна и за одредување на тарифникот за цената на водата за пиење во сите општини во земјава. Ова е измената на Законот за енергетика, што по скратена постапка помина во Собранието. "Ова е нов транспарентен начин во кој нема да влијае самоволие. Ова е овластување кое го даваме на Регулаторната комисија за енергетика која ќе ги регулира минимум цените во овој сектор, бидејќи досега многу претпријатија не ги почитуваа", изјави во Собранието заменик-министерот за економија Христијан Делев. Љупчо Димовски од Социјалистичка партија посочи дека советите на општините не се компетентни за донесување одлуки за цените за водата и затоа РКЕ ќе ја постави рамката врз основа на која претпријатијата ќе ја донесат одлуката. Пратеничката група на СДСМ гласаше против ова решение. Тие сметаат дека овој закон требаше да се носи во редовна постапка и да се организира јавна расправа. "Нашиот став е дека ние имаме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можеби онаа реченица на Крими Заев, „изгубен во времето, ќе талкам по семето“, најдобро ја опишува состојбата во која што се наоѓа Костадин Костадинов. Човекот ...
сите 304 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Вчера во 12: 55 часот на регионалниот пат Прилеп – Крушево, Е.Р.(46) од Прилеп, управувајќи мотоцикл „фости“ со прилепски регистарски ознаки, изгубил контрола ...
сите 276 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието ги избра членовите на Комисијата за заштита од дискриминација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: