Ајверсон се враќа во матичниот клуб Филаделфија

Поранешниот најкорисен играч во НБА-лигата, Ален Ајверсон, се враќа во клубот каде што ја почна кариерата. Ајверсон потпиша едногодишен договор со Филаделфија и ќе го носи дресот со број 3. Повторното враќање во својот стар тим бекот ќе го има в понеделник на дуелот против Денвер. Ајверсон во 1996 година беше избран како прв пик на драфтот од Филаделфија. Играјќи точно една деценија за „76-ките“ Ајверсон се прослави како еден од најдобрите бекови во своето време. Сега тој повторно сака да покаже и да докаже дека и по 14 години од неговото деби се' уште има што да покаже. Ајверсон со Филаделфија играше и во големото финале, но не успеа да се закити со шампионскиот прстен. Ајверсон сезонава почна во Мемфис, но беше незадоволен бидејќи не беше стартер во тимот и имаше мала минутажа. По заминувањето од Мемфис, Ајверсон, кој уште има играно и за Денвер, најави пензионирање, но, не можеше да ја одбие понудата од својот прв клуб.
| | веќе видена | слични

Ален Ајверсон и официјално беше промовиран во дресот на Филаделфија. Со солзи во очите тој истакна дека е пресреќен што се враќа во тимот во кој мина една деценија и дека поради заслугите од минатото нема да бара посебен статус. Американските новинари забележаа дека во текот на прес конференцијата тој точно дваесет пати го кажал зборот, тренинг, што се толкува дека Ајверсон во Филаделфија овој пат нема да избегне ниту секунда од подготовките. На крајот тој истакнал дека и покрај фактот што со Филаделфија има потпишано едногодишен договор би сакал токму во овој тим и да стаив крај на својата кариера.
| | веќе видена | слични

Ален Ајверсон ја прифати понудата на Филаделфија и до крајот на сезоната ќе биде дел од сиксерси. Тој потпиша едногодишен негарантиран договор за кој ќе добие 1,3 милион долари. Дебито за ново-стариот клуб ќе го има в понеделник кога Филаделфија на домашен терен игра со Денвер нагетс. - Со оглед на повредата на Лу Вилијамс имавме потреба за ангажман на бек, а Ајверсон беше најдобриот играч што беше на пазарот. Гледајќи ја неговата историја во овој клуб, верувам дека на градот ќе му донесе уште многу радости - рече Ед Стефански, генерален менаџер на Филаделфија. Ајверсон 10 години беше дел од Филаделфија со која стигна до големото НБА-финале во 2001 г., а четирипати беше најдобар стрелец во лигата.
| | веќе видена | слични

Останато

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 402 | | | веќе видена

Убедливиот победник на изборите во Велика Британија, Борис Џонсон двапати бил во Белград - прво во 1999 година, кога го критикувал бомбардирањето на НАТО на ...
сите 169 | | | веќе видена

Полицијата го објави името на првата жртва од ерупцијата на вулканот во Нов Зеланд, а потрагата по телата на останатите лица продолжува.Пронајдено е телото на ...
сите 144 | | | веќе видена

Според него реакцијата не се однесува на СДСМ, туку на фактот да не дозволат да се намали бројот на пратеници Албанци заради изборниот модел. – Вистина е дека ...
сите 141 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ајверсон се враќа во матичниот клуб Филаделфија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: