Македонија да отпочне преговори

За Финска спорот со името билатерално прашање, но потсетува дека сега е моментот да се затвори Финска ќе гласа ЗА, следната недела во Брисел Македонија да ги отпочне пристапните преговори со Унијата. Официјален Хелсинки нема дилеми дека државата ги исполнила неопходните услови и реформи. За Финска спорот со името билатерално прашање, но потсетува дека сега е моментот да се затвори. Ова вчера во Хелсинки на тет а тет средбата на Груевски му го пренел финскиот премиер, Мати Ванханен. Пораката за решение на спорот Ванханен ја упатува и до грчкиот Премиер Папандреу. -Ова е вистинскиот момент кога треба да се направи компромис за овој тип на историски прашања. Она што му го кажав на вашиот Премиер е дека Финска ќе ја поддржи идејата преговорите да започнат сега. Тоа значи дека ние сега се обидуваме да влијаеме и кај грчката страна, изјави Финскиот премиер Мати Ванханен, по средбата со Груевски. Македонскиот премиер кој вчера ја доби очекуваната поддршка од Финска, уште еднаш апелирајќи до европските лидери на ...
| | веќе видена | слични

Клима на одложување се создава во Брисел - пишуваат грчките медиуми. Повикувајќи се на доверливи дипломатски извори,велат дека ќе се одложи определувањето датум за отпочнување пристапни преговори на Македонија со унијата. Тактиката на одложување, според прогнозите на грчките медиуми, би им дозволила на трите инволвирани страни да избегнат непријатни ситуации и последици,но и непречено да продолжат преговорите за името. Резултатот од одложувањето би бил и волкот сит и овците на број: Атина би избегнала вето, Скопје штета, а Брисел ќе се спаси од билатералниот спор. Согласно со информациите, на состанокот во понеделник 27 земји ќе го поздрават напредокот на Македонија, но за во иднина ќе ја одложат одлуката за датум. Прогнозите на грчките медиуми ги поткрепува и изјавата на заменикот министер за надворешни работи на Грција. Друцас пред една недела во интервју за грчката национална телевизија рече дека можеби Македонија нема да се најде на агендата на Европскиот совет во декември. Само што беше објавен ...
| | веќе видена | слични

Шансите Македонија да добие датум за почеток на преговори со ЕУ се многу мали но не и никакви. Неизвесноста ќе трае се до почетокот но и за време на состанок на европските министрите за надворешни работи, кога и треба да се донесе дефинитивната одлука. Владини извори брифираат - каков ќе биде исходот на 7 ми декември пред се зависи од Шведска - земјата претседавач со ЕУ. Дали шведскиот шеф на дипломатијата Карл Билт ќе успее да ја разубеди Грција да се воздржи од блокада за Македонија. Како што дознаваме, по ненадејната посета на Билд во Скопје тој е во постојан комуникација со македонската и грчката влада. Билд не би сакал токму за време шведското претседавање да случи дебакл и токму затоа прави максимални напори за изнаоѓање некаква поволна варијанта од која ниту Македонија ниту Грција нема да се чувствуваат како губитници. Се наѕира ли ново вето доколку не се постигне напредок? „Не. Не верувам дека одиме во таа насока“, изјави на 27.11.2009 за А1 Телевизија, Карл Билд. Владини извори кои не сакаат јавно ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот датум за преговори поради Грција се претвори во премногу компликувано прашање и за амбасадорите на земјите-членки во ЕУ кои ја одредуваат агендата за состанокот на Советот на министри Амбасадорите на земјите-членки на ЕУ одбиваат да ја носат на свој грб тешката одлука за тоа каков ќе биде заклучокот за Македонија на состанокот на Советот на министри на ЕУ во понеделник. Комисијата на постојаните претставници на ЕУ (КОРЕПЕР) два дена не може да одлучи како ќе се формулира заклучокот за земјава по препораката на Европската комисија за старт на преговорите. Извори од ова тело на ЕУ кое го подготвува дневниот ред за значајниот состанок за нашиот весник брифираат дека е утврдена целата агенда за понеделник, со исклучок на прашањето околу одредувањето на датум за преговори на Македонија. Дел од оние кои учествуваат во подготвувањето на агендата тврдат дека е можно одлуката за заклучокот за Македонија да му се остави на шведското претседателство. Образложението е дека станува збор за премногу ...
| | веќе видена | слични

Тања Милевска Ана Анастасовска Македонија ќе се најде на дневниот ред на самитот на Советот на министри в понеделник, но се уште е неизвесно дали ќе добие датум за почнување преговори со ЕУ. Наспроти постојаните тврдења на премиерот Никола Груевски дека „се надеваме и се бориме до последен момент“, високи владини функционери вчера информираа дека повеќе од сигурно е дека Македонија в понеделник нема да добие датум за преговори и дека донесувањето на одлуката ќе биде одложено за следниот министерски совет. И во Брисел, како што дознаваме, владее целосна неизвесност во однос на финалните заклучоци за Македонија, а дури и еврокомесарот за проширување Оли Рен вчера изрази сомневање дека европските министри ќе се договорат на следниот состанок да донесат одлука за почнување преговори за членство на Македонија. - Почнувањето преговори за членство бара препорака од Комисијата, но треба да биде прифатено од сите земји-членки, а во моментот не може да се каже дека тие услови се исполнети - изјави ...
| | веќе видена | слични

“Почнувањето преговори за членство бара препорака од Европската комисија, а исто така и согласност од сите земји-членки, а во моментов тие предуслови не се исполнети“, изјави Рен пред новинарите во Хелсинки. Тој додаде дека се надева дека сепак Европскиот совет ќе го прифати предлогот на ЕК за почнување преговори за членство во Македонија, доколку в понеделник дискутира за тоа прашање, за што според Рен, постои голема веројатност. Според Рен преговорите за членство би можеле да почнат кон средината на следната година. Македонија е кандидат за членство од декември 2005 година, а ЕК почнувањето преговори го препорача во октомври, но тоа се уште не е одобрено од земјите-членки на Унијата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Хелсинки, 4 декември (МИА) - Еврокомесарот за проширување Оли Рен изрази денеска сомневање во можноста в понеделник европските министри на состанокот да постигнат согласност за почетокот на преговорите за влез на Македонија во Европската унија. - Почнувањето преговори за членство бара препорака од Европската комисија, а исто така и согласност од сите земји-членки, а во моментов тие предуслови не се исполнети, изјави Рен пред новинарите во Хелсинки. Тој додаде дека се надева дека сепак Европскиот совет ќе го прифати предлогот на ЕК за почнување преговори за членство во Македонија, доколку в понеделник дискутира за тоа прашање, за што според Рен, постои голема веројатност. Според Рен преговорите за членство би можеле да почнат кон средината на следната година. Македонија е кандидат за членство од декември 2005 година, а ЕК почнувањето преговори го препорача во октомври, но тоа се уште не е одобрено од земјите-членки на Унијата.
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување Оли Рен изрази сомневање дека европските министри ќе се договорат на следниот состанок да донесат одлука за започнување преговори за членство во Европската унија(ЕУ) со Македонија. „Започнувањето преговори за членство бара препорака од Комисијата, но треба да биде прифатено од сите земји-членки, а во моментот не може да се каже дека тие услови се исполнети“, изјави во петок Рен пред новинарите во Хелсинки. Тој претпоставува дека преговорите за ова прашање ќе продолжат следната година и изрази надеж дека Европскиот совет „ќе го одобри предлогот на Комисијата за почеток на преговорите, на „евентуалната“ дискусија во понеделник.
| | веќе видена | слични

Владата објави битка до последен здив за добивање датум за старт на преговори за членство во ЕУ, но не е јасно какви потези и' преостануваат во следните два дена до состанокот на министрите на ЕУ на 7 декември. „Ние се надеваме до последен момент и се бориме до последен момент, така и овојпат до последен момент ќе се бориме да добиеме датум“. Вака рече премиерот при завчерашната посета на Хелсинки, при што не може да се одмине впечатокот дека Груевски на кого не му преостанува ништо до задутре, освен чекање, е во трескавично барање на пригодни пораки со кои ќе успее да го задржи расположението дома во прилог на неговата политика. Настаните во последните неколку дена покажаа дека по јасните сигнали од Брисел дека нема датум за преговори за Македонија, во државното раководство е прогласена безмалку вонредна состојба за што поефикасно неутрализирање на евентуалното незадоволство од развојот на ситуацијата. Пораките на финскиот премиер, на пример, кој прецизно рече оти Македонија и Грција треба да најдат решение ...
| | веќе видена | слични

Нема договор за Македонија – амбасадорите на земјите-членки на унијата денеска не успеаја да утврдат заклучок за земјава. Очигледно е дека прашањето е премногу тешко и сложено за да биде решено на амбасадорско ниво. Затоа, одлуката дали за Македонија ќе има или ќе нема датум за преговори им е оставена на шефовите на европските дипломатии кои в понеделник и во вторник се среќаваат во Брисел. Во пресрет на тој состанок, Оли Рен еврокомесарот за проширување кој ја напушта позицијата, се сомнева дека минитрите ќе се договорат земјава да добие датум за преговори. ,,Почнувањето преговори за членство бара препорака од комисијата и треба да биде прифатено од сите земји-членки, а во моментот не може да се каже дека тие услови се исполнети,, - изјави Рен во Хелсинки. Неговите проценки се дека разговорите за ова прашање ќе продолжат наредната година. Ако и министрите не постигнат договор на средбата на почетокот на идната недела, тогаш за тоа ќе расправаат шефовите на држави и влади на унијата на самитот два дена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија да отпочне преговори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: