Хрватски рецепт за македонско - грчкиот спор

Месиќ, понуди три опции за паралелни преговори - прашањето на името да се замрзне се додека Македонија не ги оствари своите евроатлантски амбиции, второ - меѓународна арбитража за прашањето за името и трета опција - паралелни преговори со ЕУ и билатерални со Грција, во кои би се земал предвид Уставот на СФРЈ од 1974-та година, каде републиките се позиционирани како држави Грција да биде конструктивна и да овозможи паралелни преговори по урнекот на Хрватско-Словенечкиот договор, односно Македонија да преговара со Унијата, а преговорите за името да одат паралелно, побара вчера хрватскиот претседател Стипе Месиќ по средбата со својот македонски колега Ѓорге Иванов. Месиќ, кој вчера беше во посета на Скопје, понуди три опции за паралелни преговори - прашањето на името да се замрзне се додека Македонија не ги оствари своите евроатлантски амбиции, второ - меѓународна арбитража за прашањет за името, која ова прашање ќе го стави на страна и трета опција - паралелни преговори со ЕУ и билатерални со Грција, во кои би ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За решавање на грчко-македонскиот спор за името може да се примени искуството на Хрватска со Словенија, а тоа е одвојување на билатералниот спор од процесот на евроинтеграциите, вели во интервју за МИА и за МТВ хрватскиот претседател во заминување Стјепан Месиќ за време на неговата проштална посета на Република Македонија. - Што се однесува до Хрватска, ние го забрзуваме нашиот влез во ЕУ. Една цел остваривме - влеговме во НАТО, а сега сакаме да го забрзаме влезот во Унијата бидејќи година дена изгубивме поради словенечката блокада. Тоа го пребродивме со потпишување на Договорот за арбитража со кој го одвоивме билатералниот спор од европското обединување. Мислам дека тоа е добро и дека би можело да се примени и во спорот меѓу Македонија и Грција, рече Месиќ. Според него, Македонија во спорот може да се повика и на Уставот од 1974 година, според кој таа беше еден од конститутивните елементи на Југословенската федерација. - Републиките во тој Устав беа позиционирани како држави. Југословенската федерација беше ...
| | веќе видена | слични

Тој смета дека токму тој попис треба да биде база за дејтонскиот договор, бидејќи денешната ситуација, кога е во прашање составот на населението во Босна и Херцеговина е битно изменет. Месиќ во денеска објавеното интревју за МИА и за МТВ, оценува дека премиерот на Република Српска Милорад Додик, ја спроведува истата политика на поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ, само на друг начин. Милошевиќ, смета Месиќ, успеал со топови, тенкови, Сребреница... да го разори босанско-херцеговското ткиво и успеал етнички да го исчисти тој простор. - На просторот на етничка Република Српска порано живеале 48 проценти Бошњаци и Хрвати, односно околу 220.000 Хрвати, а денес таму живеат само 10.000 Хрвати, кои заедно со Бошњаците изнесуваат осум проценти од населението, вели хрватскиот претседател. Сега, според оценката на Месиќ, Додик бара нов попис и Дејтонскиот договор да се спроведува врз основа на сегашниот сооднос на составот на населението, додека Хрватска бара тоа да биде направено според ...
| | веќе видена | слични

Како голем познавач на балканските прилики, кое е Вашето мислење за можните модалитети за решавање на грчко-македонскиот спор во врска со името, а во контекст на евроатлантските интеграции на Република Македонија? - Она што е особено важно е дека Европа сигурно се обединува и дека тој процес на европско обединување треба да се задржи. Но за тоа да се случи потребно е да се создаваат мотиви за тоа. ЕУ мора да помогне тие мотиви што повеќе да им се приближат на земјите кои сакаат да влезат во Европската унија. Значи да не ги оддалечува од Унијата, туку да ги мотивира да ги постигнат стандардите, да ги исполнат условите и да станат дел од Умијата. Што се однесува до Хрватска, ние го забрзуваме нашиот влез во ЕУ. Една цел остваривме - влеговме во НАТО, а сега сакаме да го забрзаме влезот во Унијата бидејќи година дена изгубивме поради словенечката блокада. Тоа го пребродивме со потпишување на Договорот за арбитража со кој го одвоивме билатералниот спор од европското обединување. Мислам дека е тоа ...
| | веќе видена | слични

- Што се однесува до Хрватска, ние го забрзуваме нашиот влез во ЕУ. Една цел остваривме - влеговме во НАТО, а сега сакаме да го забрзаме влезот во Унијата бидејќи година дена изгубивме поради словенечката блокада. Тоа го пребродивме со потпишување на Договорот за арбитража со кој го одвоивме билатералниот спор од европското обединување. Мислам дека тоа е добро и дека би можело да се примени и во спорот меѓу Македонија и Грција, рече Месиќ. Според него, Македонија во спорот може да се повика и на Уставот од 1974 година, според кој таа беше еден од конститутивните елементи на Југословенската федерација. - Републиките во тој Устав беа позиционирани како држави. Југословенската федерација беше составена од своите субјекти кои беа држави, вклучувајќи ги и Хрватска и Македонија бидејќи тие беа таксативно наведени во Уставот. Во тоа време немаше приговори на таа позиција на Македонија во Југословенската федерација и затоа сметам дека сите тие елементи треба да се земат предвид во решавање на овој ...
| | веќе видена | слични

Еден од начините е да се замрзне ова прашање додека Македонија не си ги оствари своите надворешнополитички цели. Втора алтернатива е да се формира арбитража што ова прашање ќе го стави настрана, а Македонија ќе ги продолжи преговорите со ЕУ Хрватска би била задоволна кога Грција би го одвоила билатералното прашање за името од преговорите за да може Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија, затоа што со тоа би се забрзало обединувањето на Европа и таа би станала најголем фактор за мирот во светот. Ова го истакна хрватскиот претседател Стипе Месиќ по вчерашната средба во Скопје со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. - Хрватска ја поддржува Македонија во евроинтеграциските процеси и убедени сме дека ќе има можност да се најде решение за македонско-грчкиот спор и притоа македонскиот идентитет да не се доведува на ниту еден начин во прашање, а Грција во исто време да не се почувствува загрозено - нагласи Месиќ. Посочувајќи ги модалитетите за надминување на блокадата, хрватскиот претседател рече ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот претседател поучен од спорот на неговата земја со Словенија предлага одвојување нан спорот за името и преговорите за членство во ЕУ Македонскиот пат кон Европската унија да се одвои од преговорите за спорот за името, порача вчера хрватскиот претседател Стипе Месиќ, и притоа наброја три можни начини за решавање на спорот со Грција. Постојат неколку начини на кои може да се преброди и оваа блокада, рече Месиќ на вчерашната прес-конференција. - Да се замрзне ова прашање, додека Македонија не си ги оствари своите надворешнополитички цели; - да се формира една арбитража, која ова билатерално прашање ќе го стави на страна, а Македонија ќе ги продолжи преговорите со ЕУ; - да се продолжат билатералните разговори, но со почитување на сите историски аргументи. Месиќ своите совети ги црпи од исуството бидејќи неговата земја ја надмина словенечката блокада во Унијата, префрлајќи го спорот за граничната линија на арбитража. Иако Атина повеќепати јасно укажа дека нема да има датум без решение за името, Иванов ...
| | веќе видена | слични

Спорот меѓу Грција и Македонија да се стави настрана од преговорите за пристап кон Европската унија додека Македонија не ги оствари своите евроатлантски цели. Така го советуваше претседателот на Хрватска, Стипе Месиќ, својот македонски колега Ѓорге Иванов при вчерашната проштална посета на Скопје, непосредно пред завршување на вториот мандат.Посочувајќи ги модалитетите за надминување на блокадата, хрватскиот претседател рече дека еден од начините е да се замрзне ова прашање додека Македонија не си ги оствари своите надворешно-политички цели. Втора можност, како што додаде, е да се формира арбитража, која ова прашање ќе го стави настрана, а Македонија ќе ги продолжи преговорите со ЕУ, или да се продолжат билатералните разговори со почитување на сите историски аргументи.- Еден од аргументите е југословенскиот Устав од 1974 година во кој републиките беа позиционирани како држави, а по 1974 година нашите републики отворија конфедерација иако таа се викаше федерација. Таа југословенска федерација ја сочинуваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватски рецепт за македонско - грчкиот спор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: