Гејтс ја потпиша одлуката за испраќање американски војници во Авганистан

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс ја потпиша одлуката за испраќање дополнителни 30 илјадни војници во Авганистан, чие распоредување, според него, ќе заврши до крајот на август или почетокот на септември. Официјалната одлука е потпишана ноќта во вторникот спроти средата во претседателскиот авион „Ер Форс 1“, за време на летот за Вашингтон од престижната воена академија Вест Поинт, каде претседателот Барак Обама ја објави новата стратегија за Авганистан. - Ја потпишав одлуката за распоредување на војниците синоќа во авионот „Ер Форс 1“ на враќање од Вест Поинт, изјави вечерва Гејтс. Тој истакна дека првата група војници најверојатно ќе тргнат за Авганистан по неколку недели. - Поголемиот дел од американските сили ќе пристигнат до крајот на јули, а сите војници таму ќе бидат најверојатно до крајот на август или почетокот на септември, додаде Гејтс. Тој нагласи дека не очекува повеќе жртви со зголемувањето на бројот на американските војници. - Загубивме 44 херои во октомври и 15 во ноември. Можеби ...
| | веќе видена | слични

79-те дополнителни војници ќе имаат за еден степен поризична мисија од останатите македонски мировници во Авганистан. Тие заедно со американците ќе имаат задача да ги обучуваат авганистанските војници и полицајци. Македонија е меѓу 25 земји кои во Авганистан ќе испратат дополнителни 7000 војници, заедно со Полска, Британија, Италија, но Франција и Германија засега немаат намера да го зголемат бројот на своите војници во Авганистан. „Мислам дека франција исто како и германија, ќе ја чекаат меѓународната конференција во лондон во јануари 2010“, изјави Андерс Фог Расмусен, генерален секретар на НАТО. Во моментов во мисијата ИСАФ во Авганистан учествуваат 43 држави, од кои најголемото учество е на САД со 71.000 војници, а останатите земји имаат заедно околу 38.000 војници. 243 војници е македонскиот придонес за мисијата на НАТО во Авганистан од идната година. НАТО пресметал дека македонското учество со 0,18% е 4-то по придонес во однос на бројноста на населението, веднаш зад Британија, Холандија и Данска. ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска изјави дека сојузниците ќе успеат да го стабилизираат Авганистан, но само ако одговорат на повикот на американскиот претседател Барак Обама за испраќање уште војници, пренесоа американските медиуми. -Следната година ќе донесе нов импулс за мисијата во Авганистан, рече Расмусен на средба на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел. -Факт е дека тоа што се случува во Авганистан има директно влијание врз нашата сопствена безбедност. Ако сакаме овие меѓународни напори да успеат, а тоа ќе се случи, тие треба навистина да бидат заеднички напори, забележа тој. Според функционери на Алијансата редица држави досега заеднички ветиле над 5.000 дополнителни војници. Според Расмусен, се очекува повеќе од 20 земји на конференција во понеделник или по меѓународниот форум за Авганистан, во јануари, да преземат поцврст ангажман во испраќањето поддршка за оваа земја. Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Милибанд, пристигнувајќи на средбата во ...
| | веќе видена | слични

БРИСЕЛ, 5 декември (Ројтерс) - Дваесет и пет сојузнички земји на НАТО вчера се заветуваа да испратат уште 7.000 војници во Авганистан, во знак на поддршка на новата воена стратегија на претседателот на САД Барак Обама, и да се засилат напорите да се победат талибанците. Иако е значителен, приливот е сепак помал од 10.000 војници, на колку што се надеваше Пентагон, и само делумно ќе ја забрза подготовката на авганистанските сили за да ја преземат одговорноста по прашањето за безбедноста. По состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен соопшти дека примил потврдни завети за дополнителни трупи, со можност уште земји да придонесат кон вкупната бројка во следните месеци.
| | веќе видена | слични

Ова е наша војна и мораме заедно да ја завршиме. Бараме од сојузниците да ни се придружат. Само заедно можеме да успееме,им порача американската државна секретарка Хилари Клинтон на шефовите на дипломатиите на НАТО во Брисел Членките на НАТО вчера ветија оти ќе испратат најмалку уште 7.000 војници во Авганистан, во знак на поддршка на новата стратегија на американскиот претседател Барак Обама против талибанците и Ал каеда оваа земја. Откако најави испраќање на дополнителни 30.000 војници во Авганистан и повлекување на силите на САД за 18 месеци, Обама ги повика сојузниците да им помогнат на американските сили да ја завршат војната во земјата. Европските лидери ја поддржаа неговата нова стратегија, но не побрзаа да испратат уште војници во осумгодишната воена операција во Авганистан, која е исклучително непопуларна на Западот поради големиот број жртви. САД очекуваат 43-те држави присутни во Авганистан да испратат дополнителни 10.000 војници, пренесува Би-би-си. - Ова е наша војна и мораме ...
| | веќе видена | слични

Унгарскиот премиер Гордон Бајнаи синоќа на средбата со американскиот заменик-претседател Џо Бајден во Белата куќа вети оти неговата земја ќе испрати дополнителни 200 војници во мисијата во Авганистан. Бајнаи изјави дека Унгарија, како членка на НАТО, ќе испрати дополнителни 200 војници, што претставува 60-процентно зголемување на нејзиниот контингент во централноазиската земја. Тој нагласи дека Унгарија ја поддржува стратегијата за Авганистан, објавена од претседателот на САД Барак Обама, која предвидува испраќање на дополнителни 30 илјади американски војници во државата. - Веруваме во стратегијата и според мене наш долг е да учествуваме во неа, истакна Бајнаи на средбата со Бајден.
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт департмент соопшти дека САД од сојузниците очекуваат испраќање на уште неколку илјади војници во мисијата во Авганистан, освен досега ветените седум илјади. - НАТО и ИСАФ ветија придонес со дополнителни седум илјади војници и очекуваме во блиска иднина да има уште неколку илјади, изјави портпаролот на Стејт департментот, Јан Кели. Повеќе од 40 држави се подготвуваат да ги зголемат своите воени контингенти во Авганистан, со цел бројноста на војниците во мисијата во земјата да достиге околу 150 илјади лица. Меѓународните сили за поддршка на безбедноста во Авганистан (ИСАФ) се сочинети од војници на земјите-членки на НАТО и на 14 партнери на Алијансата.
| | веќе видена | слични

Премиерот Горон Бајнаи изјавил дека Унгарија како членка на НАТО ќе испрати дополнителни 200 војници, што претставува зголемување на нејзиниот контингент во Авганистан за 60 отсто. Бајнаи нагалсил дека неговата држава ја поддржува стратегијата за Авганистан, што во вторник ја соопшти американскиот претседате САД Барак Обама, која предвидува испраќање на дополнителни 30 илјади американски војници во државата.
| | веќе видена | слични

Македонија е една од 25-те земји која се ангажира за испраќање на дополнителни трупи во Авганистан во текот на 2010-та година како поддршка за веќе постоечките и најавените дополнителни американски сили. На средбата на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО во Брисел, со колегите од земјите учеснички во мировната мисија ИСАФ во авганистан, беше потврдена солидарноста за борбата против Талибанците. „44-те земји дадоа јасно до знаење дека и покрај предизвиците, несигурностите и поразите, се апсолутно обединети во оваа мисија. Најсилната порака денеска беше солидарноста. Нивните зборови земјите ги потврдија со дела. Најмалку 25 земји ќе испратат повеќе војници во 2010-та година. Тие понудија дополнителни седум илјади војници и уште повеќе во иднина“ изјави  Андерс Фог Расмусен – генерален секретар на НАТО. Покрај седумте илјади европски војници, следната година и САД ќе испратат дополнителни 30 илјади војници, со што силите на ИСАФ во 2010-та ќе бидат засилени за 37 илјади лица. Околу ...
| | веќе видена | слични

Нема сребрени куршуми, ниту волшебно решение, ќе треба време, заложби и трпение за да ја постигнеме нашата заедничка цел, изјави Расмусен Дваесет и пет членки на НАТО вчера ветија дека ќе испратат вкупно околу 7.000 нови војници во Авганистан, како поддршка на новата стратегија што ја објави американскиот претседател Барак Обама и засилувањето од најмалку 30.000 американски војници, јави Ројтерс. Пентагон се надеваше дека сојузниците ќе испратат засилување од 10.000 војници, а генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, неодамна оцени дека алијансата ќе испрати „повеќе од 5.000 војници“. По средбата со министрите за надворешни работи од членките на НАТО, Расмусен вчера изјави дека добил потврди за најавените засилувања, а и оти во следните месеци очекува уште земји да најават дека ќе испратат војници во Авганистан. - Нациите ги поддржаа своите зборови со дела. Тоа е солидарност во акција и ќе има моќен ефект на теренот - изјави шефот на НАТО. По најавите од САД и од ЕУ, се очекува по крајот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гејтс ја потпиша одлуката за испраќање американски војници во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: