Екс ракометар на Вардар спречил трагедија на летот Франкфурт - Белград


Берлин, 6 декември 2015 (МИА) - Германските воздухопловни власти сеуште не даваат потврда за информациите дека на летот Франкфурт - Белград , кој бил спречен од страна на патниците. Според информациите кои ги објавуваат српските, бритаснки и медиуми од САД едно лице е уапсено на аеродромот во Белград откако предходно се обидело да ја отвори вратата од кокпитот на авионот за време на прелет преку Австрија. Трагедијата ја спречиле ракометарот на клубот Војводина Алексеј Растворцев, кој е поранешен играч на РК Вардар и помошниот тренер Милан Марковиќ, кои што до крајот на летот го чувале напаѓачот до слетувањето во Белград. Напаѓачот е Американец со јорданско потекло, кој според српските медиуми се презива Локен, а веднаш по слетувањето бил уапсен од српската полиција. Тој во Србија се соочува со кривична пријава за закани за отворање на вратата на авионот за време на лет. Српскиот јавен обвинител издал наредба за 48 притвор поради загрозвуање на јавна безбедност. За време на инцидентот останатите патници ...
| | веќе видена | слични

Авион на компанијата „Ер Франс“ пренасочен е за Монтреал поради дојава за поставена бомба, пишува „Раша тудеј“. Летот од Сан Франциско за Париз со 231 патник и 15 членови на екипажот слета сигурно на аеродромот „Трудо“, а патниците се евакуирани во групи по 50 луѓе. Истрагата за бомбата е во тек, а некои патници објавиле фотографии од внатрешноста на авионот. Полицијата во Монтреал ги испрашува патниците на авионот во кој во Париз требаше да слета во вторник наутро. Сподели: Кликни за да споделиш на Twitter (Opens in new window) Сподели на Facebook (Opens in new window) Click to share on Google+ (Opens in new window) Related
| | веќе видена | слични

Германската авиокомпанија Луфтханза потврди дека еден патник на летот Франкфурт-Белград по слетувањето ѝ бил предаден на српската полиција. Патникот, кој беше идентификуван како Јорданец со пасош на САД, се обидел да направи „нешто сомнително“ на вратата која води кон кокпитот. „Човекот стана и се обиде нешто на вратата, но во тоа го спречија членови на екипажот и други патници“, изјави за Франс прес портпаролот на Луфтханза Андреас Бартелс. Според него, на патникот му било кажано дека не смее да станува до крајот на летот и веднаш по слетувањето во Белград ѝ бил предаден на полицијата. Портпаролот на германската авиокомпанија не го соопштил идентитетот на проблематичниот патник, но српските медиуми јавуваат дека е Јорданец и дека се презива Локен. Драмата почнала на небото над Австрија, кога Јорданецот се заканил дека ќе ја отвори вратата на авионот. Тој најпрво тропал на вратата на кокпитот извикувајќи „Ќе ја отворам вратата на авионот!“. Сепак дел од патниците успеале да го совладаат и авионот безбедно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Српските медиуми пренесоа сензационална вест дека ракометарите на Војводина, меѓу кои и поранешниот „вардарец“, Русинот Растворцев, спречиле терористички напад во авионскиот лет од Франкфурт за Белград. Но, ракометарот на Војводина, Горан Тркуља, за „Мондо“ ја пренесува вистината околу тоа што се случувало на летот од Франкфурт до Белград. Како што вели Тркуља, воопшто не се работело за терорист, како што пренесоа српските медиуми, но проблематична личност која очигледно имал психолошки проблем, па го фатило хистерија при летот. „Да, тоа лице имаше капа, брада, и да не се лажеме изгледаше како терорист, но немаше никакво спомнување на Алах или нешто слично. Тој се однесуваше чудно и беше сомнителен уште пред да полетаме. Јас седев две места позади него, и гледав дека постојано се вртеше, шеташе низ авионот барајќи место“ – вели Тркуља, кој заедно со соиграчите се враќаше во Србија по натпреварот во ЛШ против Порто кој го играа новосаѓани. Ракометарот на Војводина дополнува дека станал проблематичен на ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Војводина се враќаа од гостувањето во Порто и беа сведоци, но и актери во драмата што се случуваше во авионот за Белград. Првичните информации во српските таблоиди беа дека Јорданец со американски пасош се обидел да го киднапира авионот, отворајќи ја вратата од кокпитот и притоа кажал: „Сакам сите да одиме кај Алах“, но во тоа бил спречен од ракометарите на Војводина. Сепак, според сведоштвата на еден од ракометарите и на претседателот на клубот за српскиот портал „Мондо“, вистината е малку поинаква. – Седев две седишта зад таа личност, но од другата страна. Тој седеше до вратата за итни случаи. Носеше капа, ракавици и имаше брада. Да не се лажеме, изгледаше како терорист. Сепак, немаше споменување на Алах или нешто слично, како што некои пишуваат – открива ракометарот Горан Тркуља. Германската авиокомпанија Луфтханза потврди дека еден патник на летот Франкфурт-Белград по слетувањето ѝ бил предаден на српската полиција. Патникот, кој беше идентификуван како Јорданец со пасош на САД, се обидел ...
| | веќе видена | слични

Јордански државјанин вчера се обидел да се пробие во пилотската кабина на авион на „Луфтханза“ на летот Франкфурт - Белград, но за среќа, бил совладан од патниците. Авионот безбедно слетал и Јорданецот бил предаден на полицијата, која вчера попладне веднаш почна да го испитува, пренесе Б92. Како што пренесе белградски „Блиц“, Јорданецот најпрво почнал силно да чука на вратата од кокпитот, заканувајќи се дека „ќе ја отвори вратата од авионот!“. Сепак, прибраните патници успеале да го совладаат Јорданецот и авионот безбедно слетал во Белград во 12.45 часот. Според првичните информации, екипажот не ја пријавил вонредната ситуација до контролата на летот, туку безбедно го атерирал авионот без проблеми на аеродромот во Белград, како што било планирано. По слетувањето, полицијата влегла во авионот и го извела надвор проблематичниот патник, кој потоа веднаш бил пренесен во полициска станица во Белград, каде што почнало сослушувањето. (Блиц/РТС)
| | веќе видена | слични
2 копии

Првичните информации во српските таблоиди беа дека Јорданец со американски пасош се обидел да го киднапира авионот, отворајќи ја вратата од кокпитот и притоа кажал: „Сакам сите да одиме кај Алах“, но во тоа бил спречен од ракометарите на Војводина. Сепак, според сведоштвата на еден од ракометарите и на претседателот на клубот за српскиот портал „Мондо“, вистината е малку поинаква. – Седев две седишта зад таа личност, но од другата страна. Тој седеше до вратата за итни случаи. Носеше капа, ракавици и имаше брада. Да не се лажеме, изгледаше како терорист. Сепак, немаше споменување на Алах или нешто слично, како што некои пишуваат – открива ракометарот Горан Тркуља. Ракометарот на Војводина вели дека на многумина им бил сомнителен уште кога се качил во авионот и дека нивните сомнежи подоцна испаднале оправдани. – Некаде на средина од летот, скокна и проба да ја отвори вратата. Едно момче веднаш реагираше и го фати за раката и му зборуваше да не го прави тоа, но овој повторно се обиде. Но, не галамеше, дури не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 224 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 69 | | | веќе видена

„Додека во СДСМ се заокружува процесот на промени кои се во интерес на граѓаните и имаат за цел да го забрзаат напредокот, во ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува. ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Екс ракометар на Вардар спречил трагедија на летот Франкфурт - Белград

Од:
До кого (е-маил):
Порака: