Еврејската заедница во Македонија и евреите во целиот свет го прославуваат празникот Ханука

Денеска е Ханука ,еврејски празник на светлината кој трае осум дена и осум ноќи. Славењето варира секоја година во однос на Грегоријанскиот календар. Оваа година празнувањето започнува вечерта на 6 декември, и трае до вечерта во понеделник 14 декември. Ханука за Евреите е исто толку важен празник , како Божик за Христијаните. Но , во однос на другите еврејски празници, повеќе се смета за забавен, отколку духовен празник. За Ханука се користи посебен свеќник со осум свеќи кои се палат по една секоја вечер за времетраење на Хануката. Инаку, Ханука се одбележува по повод победата на Макабејците над грчко-асириската војска предводена од Антиох и осветување на Вториот храм кој бил осквернавен за време на нивната окупација. Чудото на Ханука се состои во тоа што свеќите на ханукијата гореле осум дена и ноќи, иако имало масло само за еден ден. Ханука е весел празник, особено за децата. Традиционално се подготвува храна пржена на масло, како на пример крофни латкас. Сите членови на семејството заедно ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по повод големиот Еврејски празник Ханука упати честитка до претседателот на еврејската заедница Берта Романо – Николиќ и до сите припадници на Еврејската заедница. „Во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и мое лично име упатувам искрени и срдечни честитки до сите припадници на Еврејската заедница по повод денот на светлината – Ханука. Посакувам овој ден, согласно Вашата традиција, да го одбележите во спокој, радост и духовен мир. Нека празникот на светлината донесе светлина и радост во секој дом, во секое семејство. Ханука, како еден од празниците коишто ја симболизираат и желбата за слобода, е трајна вредност во градењето на слободно општество врз темелите на меѓусебно почитување, помагање и толеранција. Со промовирање на овие вредности допринесуваме за подобра и просперитетна иднина на Република Македонија.” се вели во честитката на Заев. The post Заев го честита еврејскиот празник Ханука appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Државниот врв, претседателот Ѓорге Иванов, премиерот, Никола Груевски и претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски упатија честитки до Еврејската заедница во Македонија по повод претстојниот празник Ханука. „Во деновите на празникот на светлината, одбележувајќи го триумфот над насилството и поробувањето, се присетуваме на важноста на Еврејската заедница во земјава, која е длабоко вкоренета во македонската историја, традиција и култура. Евреите се неразделив дел од македонскиот модел за соживот делејќи ја судбината на македонскиот народ, придонесувајќи кон севкупниот живот во Македонија“, се вели во честитката на Иванов. Груевски пишува дека Ханука е еден од празниците кои ја симболизираат нескротливата желба на поединецот да биде слободен „Чествувањето на овој празник доаѓа токму во време кога човештвото е исправено пред големи предизвици во кои наместо говорот на срцето често пати говори оружјето, насилството и безумието. Ханука е еден од празниците кои ја симболизираат нескротливата желба на поединецот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европската комисија денеска го поздрави усвојувањето на Законот за амнестија за настаните во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, оценувајќи ...
сите 329 | | | веќе видена

СДСМ со соопштение враќа на прес-конференцијата на Наум Стоилковски кој денеска побара оставка од министерот за надворешни работи, Никола Димитров. „Нема ...
сите 162 | | | веќе видена

Две најтешко повредени жени, од патниците во македонскиот автобус кој излета кај Лесковац, се борат за живот на Клиниката за анестезија и интензивна терапија ...
сите 359 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 83 | | | веќе видена

Снимката која ја вознемири јавноста покажува човек кој за малку не настрада од воз.Имено, на снимката може да се види како еден безгрижен минувач избегнува ...
сите 75 | | | веќе видена

 Во оваа трета фаза, не учествуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Расправата ја следи Ивана Стојановска.  Нема барања за измени на амандманите, но има за ...
сите 154 | | | веќе видена

 Тоа што со законот не се дозволи целосна амнестија за 27 април, а сепак опозициските  пратеници гласаа за законот, според дел од експертите говори за поделби ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еврејската заедница во Македонија и евреите во целиот свет го прославуваат празникот Ханука

Од:
До кого (е-маил):
Порака: