Обама не отфрла дека нападот во Калифорнија е поврзан со тероризмот


Американскиот претседател Барак Обама не исклучи во четвртокот дека оружениот напад кој ден претходно се одигра во местото Сан Бернардино во сојузната држава Калифорнија, може да е поврзан со тероризмот и ги повика Американците вистински да размислат за проблемот со огненото оружје, многу подлабоко од која и да е анкета, па колку и опширна таа да е. „Постои можност инцидентот да е поврзан со тероризмот, сé уште не знаеме“, изјави американскиот претседател Барак Обама по средбата со членовите на Советот за национална безбедност во Белата куќа. Истакна дека во истрагата ќе биде ангажирано Федералното биро за истраги (FBI) „во тесна соработка со локалните власти“. „Засега не ги знаеме причините за оваа страшна трагедија. Непознати ни се мотивите’, рече Обама. Според него, лицата кои пукале „имале пристап до оружје, кое го имале дома“. Се чини дека 28-годишниот Саид Фарук и 27-годишната Ташфин Малик, двојката која уби 14 и рани 17 лица, тоа го сториле со добро осмислен план, бидејќи во нивниот дом бил пронајден ...
| | веќе видена | слични

Американските власти го истражуваат инцидентот во кој свинска лава во понеделникот била фрлена во џамијата во Филаделфија, по зголемувањето на исламофобијата во САД откако радикализирана млада муслиманска двојка уби 14 лица на божикен прием во сојузната држава Калифорнија. Истрагата ја спроведува американското Федерално биро за истраги (FBI), потврдила за медиумите портпаролката Кери Адамовски. Градоначалникот Џим Кени го осуди овој „неподнослив чин“. „Не смееме да дозволиме омразата да нé раздвојува во време на овие невидени тешкотии“, изјави Кени. Медиумите пренесуваат дека на снимките од надзорните камери се гледа црвен камионет кон минува крај џамијата „Ал Акса во северниот дел од Филаделфија, а некој низ прозорецот фрла непознат предмет за кој подоцна било утврдено дека е свинска глава. Американските муслимани изразија изминатите денови загриженост поради видливото зголемување на исламофобијата, откако беше утврдено дека младата муслиманска брачна двојка, 28-годишниот Сајед Ризван Фарук и 27-годишната ...
| | веќе видена | слични

Извршителите на нападот во калифорнискиот град Сан Бернардино кои убија 14 лица минатата седмица подолг период биле радикализирани и вежбале гаѓање, а во нивниот дом биле откриени 19 парчиња за изработка на бомби, објави во понеделникот помошникот директор на канцеларијата на американското Федерално биро за истраги (FBI) во Лос Анџелес, Дејвид Боувич. „Пронајдовме 19 цевки кои би можеле да се користат за ткн ’цевчести бомби’“, изјави Боувич на прес-конференција. Додаде дека според сознанијата, сопружниците пред нападот вежбале гаѓање во стрелана во реонот на Лос Анџелес. Двајцата биле подолг период радикализирани, според Боувич. Но, исто така, истакна дека сé уште нема докази оти во најсмртоносен напад во САД по нападот до 11-ти септември 2001 година, бил планиран во странство. Истовремено не исклучува дека двојката можела да биде од влијание на радикали преки интернет. Дваесет и осумгодипниот Сајед Ризван Раук и неговата една година помлада сопруга Ташфин Малик, родители на шестмесечно девојченце, ...
| | веќе видена | слични

Британски „Ројтерс“ ексклузивно дознава дека напаѓачите од Сан Бернадино планирале да изведат уште неколку терористички напади. Со оглед на количината на оружје пронајдена кај парот кој е одговорен за убиството на 14 лица во Сан Бернадино, американските истражители се повеќе веруваат дека напаѓачите имале во план да изведат уште неколку напади, пренесува „Ројтерс“. „Истражителите веруваат дека количината на оружје пронајдена кај Ташфен Малик и нејзиниот сопруг Сједа Ризван Фарук упатува на тоа дека планирале да изведат повеќе напади, но се уште не постојат докази кои би ги потврдиле потенцијалните мети“, изјавил за „Ројтерс“ наименуван висок функционер. Предмет на истрага се и контактите кои Малик ги имала со милитантите од Исламската држава во Пакистан и Саудиска Арабија каде што пораснала. Џихадистите од Исламската држава „се пофалија“ дека напаѓачите биле нивни следбеници, а уште претходно беше познато дека Малик им се заколнала на лојалност. Од каде пари за толку оружје? Нејзините роднини кои што живеат ...
| | веќе видена | слични

Барак Обама ќе побара Министерството за внатрешна безбедност и Стејт департментот да ја преразгледаат визната програма за верениците, користена од двајцата напаѓачи кои застрелаа 14 лица во Сан Бернардино, Калифорнија. САД ќе бркаат терористи, каде и да се наоѓаат, изјави американскиот претседател Барак Обама во телевизиско обраќање, пренесувано од Овалната соба во Белата куќа. Тој додаде дека САД нема да дозволат да бидат вовлечени во копнена војна во Сирија и Ирак. ФБИ продолжува да ги истражува мотивите за убиството на 14 лица од пакистанката Ташфин Малик, која пристигнала од Саудиска Арабија во САД со виза К-1, за да се омажи за родениот во САД, Саид Фарук. Граѓани на странски држави влегуваат во САД со визи К-1, за да склучат брак со Американци. Во 2014 година се издадени близу 36.000 такви визи, покажува статистика на Стејт департментот. Има податоци дека Малик се заколнала на верност на терористичката група „Исламска држава“ во корисничка сметка на Фејсбук непосредно пред нападот. Владата на САД ...
| | веќе видена | слични

ИСИС објави дека Ташфин Малик и нејзиниот сопруг Саид Фарук Ризван биле нејзини поддржувачи и маченици Во саботата ИСИС ги окарактеризира двајцата напаѓачи кои минатата недела убија 14 луѓе во Јужна Калифорнија како „поддржувачи“ на терористичката група - порака која дојде откако американските иследници соопштија дека се сомневаат оти еден од напаѓачите изразил лојалност кон исламистичката мрежа. Официјалната радиостаница на терористичката група со седиште во Ирак ја направи оваа објава по престрелката во Сан Бернардино во средата, кога имаше и 21 повреден, но - значајно за групата е брзо да ја преземе одговорноста за нападите – не наведува дека двојката биле членови или дека ИСИС е одговорен. Ташфин Малик и нејзиниот сопруг Саид Фарук Ризван отворија оган кон колегите на Фарук на празничната забава на одделот за заштита на животната средина во Сан Бернардино пред да бидат убиени во престрелката со властите истиот ден. „Му се молиме на Бога да ги прифати како маченици“, објави во саботата Ал-Бајан Радио на ...
| | веќе видена | слични

СВЕДОШТВА ЗА БРАЧНИОТ ПАР ШТО ГО ИЗВРШИ МАСАКРОТ ВО КАЛИФОРНИЈА САД (АП) - Во последните неколку години од животот на Ташфен Малик, луѓето околу оваа млада жена забележале дека се облеку уште поконзервативно и ги убедувала луѓето да живеат порелигиозен живот. За една тетка на Малик од нејзиниот роден град во Пакистан, се поинтензивниот религиозен живот на Малик е една од последните работи што таа ги слушнала за својата 29-годишна внука пред минатата недела, кога тетката разбрала дека нејзината внука заедно со својот сопруг ставиле маски на лицето, земале автоматски пушки и убиле 14 луѓе во нападот во јужна Калифорнија, САД. "Неодамна од нашите роднини слушнав дека таа станала порелигиозна личност и често им велела на луѓето да живеат според учењата на Исламот", се потсети нејзината тетка Хифра Батол. Останува мистериозен патот на Малик од Пакистан до крвавите настани што се случија минатата недела кога таа и нејзиниот сопруг убија луѓе на празничната забава. Висок претставници од Федералното биро за истраги ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот Сајед Ризван Фарук, кој во Сан Бернардино во Калифорнија уби 14 лица бил во контакт со познати екстремисти на социјалните мрежи, изјави претставник на американското разузнавање. Американската полиција во меѓувреме соопшти дека Фарук и неговата жена Ташфин Малик имале доволно бомби и муниција за да убијат стотина лица. Деталите за двајцата напаѓачи излегоа на виделина додека иследниците се обидувале да утврдат дали пукотниците во Сан Бернардино се терористички акт. Во нивниот дом се пронајдени 12 рачно изработени бомби и повеќе од три илјади рамки муниција, соопшти полицијата.
| | веќе видена | слични

Федерални агенти извршија претрес во градот Риверсајд, Калифорнија, во домот на пријател од детството на Саид Фарук, кој заедно со сопругата уби 14 лица во масовно пукање во Сан Бердардино во средата, пренесе Ројтерс. Куќата е до домот во кој Фарук и неговото семејство живееле пред повеќе од една деценија. Портпаролот на ФБИ, Лора Ејмилер потврди дека е извршен претрес во Риверсајд во текот на ноќта, но одби да ја посочи адресата или да ги коментира причините за претресот. 28-годишниот Саид Фарук и 27-годишната Ташфин Малик отворија оган во социјален центар во Сан Бернардино во југозападната американска држава Калифорнија во средата, убивајќи 14 лица и ранија други 21, по што побегнаа со автомобил, но беа ликвидирани од полицијата. Џихадистичката група „Исламска држава“ ги утврди вчера напаѓачите како нејзини „следбеници“. Во меѓувреме се очекува денеска американскиот претседател Барак Обама да направи телевизиско обраќање до народот во врска со терористичкиот напад во Калифорнија, при што загинаа 14 лица, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нема индиции дека напаѓачите од Сан Бернандино во Калифорнија кои убија 14 луѓе се дел од поголема терористичка група , соопшти Белата куќа, откако Исламската држава објави дека сопружниците биле војници на калифатот. Високи официјални лица меѓу кои и директорот на ФБИ Џејмс Коми, министерот за внатрешна безбедност Џеј Џонсон како и Јавниот обвинител Лорета Линч, му рекле на претседателот Барак Обама дека до сега нема индиции дека двајцата убијци биле дел од некоја поголема група или дека се дел од некоја поширока терористичка ќелија. Сепак, укажале дека Сајед Ризван Фарук и Ташфин Малик биле радикалнни во насилството, се наведува во соопштението од Белата куќа. Овој пбрачен пар пукаше врз гостите на забавата во центар за лица со попреченост во развојот во Сан Бернандино, при што убија 14 лица, а повредени се 21 лице. Напаѓачите беа убиени во престрелка со полицијата неколку часови подоцна.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама не отфрла дека нападот во Калифорнија е поврзан со тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: