Три убиства ја погодија Македонија


Во само 24 часа во Македонија се убиени три лица од огнено оружје. Откако се случи доцна синоќа убиството на двајца скопјани во скопското село Грчец, кога засега непознат сторител со огнено оружје пукал во автомобил со скопски таблички и убил двајца, а едно лице било повредено, доцна попладнево се случи уште едно убиство во Мала речица. Според засега неофицијални информации во попладнево во тетовски угостителски објект во Мала Речица, бил убиен 43 годишник. реклама* loading...
| | веќе видена | слични

Полициските службеници од полициската станица Кичево на 04.12.2015 година пронајдоа и одзедоа огнено оружје-пиштол и рамка со шест куршуми калибар 6,35 милиметри,. Пиштолот и муницијата биле пронајдени при преглед врз Ф.Е.(50) од Кичево кој се наоѓал во угостителски објект во центарот на градот и нелегално ги поседувал. Настанот се случил околу 16,15 часот на ул.„Маршал Тито“ кога Ф.Е. пристигнал во угостителскиот објект. По претходни оперативни сознанија, полициските службеници извршиле преглед врз него и ги пронашле пиштолот и рамката со куршуми. По претходно известување до Основниот јавен обвинител во Гостивар, Ф.Е. е приведен. Против него и предходно биле поднесувани кривични пријави за што бил и затворски осудуван. Пиштолот и рамката со оружје биле одземени и предадени на вештачење. По целосното расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тетовецот Џафер Х. (56), викан Џафо, које е осомничен дека го застрелал Хатмир Хасани завчера, во чајџилница во Мала Речица, сакал да пука во полицајците што вчера го уапсиле, но не успеал во намерата, пишува Дневник. -Тој бил уапсен вчераутро околу 6 часот, меѓу селата Пршовце и Теарце, 14 часа по ладнокрвното убиство, по кое избегал на велосипед. Мотивите за убиството засега се непознати. Убиениот Хасани, пак, работел како личен возач на Сади Беџети додека тој беше градоначалник на општина Тетово, објави весникот. Според официјалното соопштение на МВР, крвавиот инцидент се случил околу 15.30 часот, во угостителскиот објект „Принц“. Тогаш Хасани, кој бил од село Лисец, влегол во објектот и почнал расправија со Џафер. Двајцата најверојатно имале претходна кавга за нешто, па Хасани влегол внатре за да ги расчистат работите. По кусата кавга, убиецот извадил пиштол и со еден куршум го погодил Хасани во градите. Потоа веднаш излегол од чајџилницата и се качил на велосипедот со кој претходно дошол и избегал во ...
| | веќе видена | слични

-Тој бил уапсен вчераутро околу 6 часот, меѓу селата Пршовце и Теарце, 14 часа по ладнокрвното убиство, по кое избегал на велосипед. Мотивите за убиството засега се непознати. Убиениот Хасани, пак, работел како личен возач на Сади Беџети додека тој беше градоначалник на општина Тетово, објави весникот. Според официјалното соопштение на МВР, крвавиот инцидент се случил околу 15.30 часот, во угостителскиот објект „Принц“. Тогаш Хасани, кој бил од село Лисец, влегол во објектот и почнал расправија со Џафер. Двајцата најверојатно имале претходна кавга за нешто, па Хасани влегол внатре за да ги расчистат работите. По кусата кавга, убиецот извадил пиштол и со еден куршум го погодил Хасани во градите. Потоа веднаш излегол од чајџилницата и се качил на велосипедот со кој претходно дошол и избегал во непознат правец. Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и екипа од СВР-Тетово, при што бил пронајден и подигнат предметен материјал, кој е даден на вештачење. По наредба на обвинителот, телото на починатиот ...
| | веќе видена | слични

ТЕТОВО - Тетовската полиција во близина на Теарце го уапси 56-годишниот Џафер Х., кој вчера во преполна чајџилница го застрела Хатмир Хасани (43), жител на тетовското село Лисец. Убиецот дошол со велосипед, ја застрелал својата жртва пукајќи и во срцето и потоа со велосипедот побегнал од местото на убиството. Убиениот Хатмир Хасани работеше како личен возач на Сади Беџети додека тој беше градоначалник на општина Тетово. Полициската истрага ги утврдува мотивите за убиството. Тетовската полиција го уапсила Цафер Х. денеска изутрина околу 6 часот, во непосредна близина на мостот меѓу тетовските села Пршовце и Теарце. При апсењето тој извадил пиштол и се обидел да пука кон полициските службеници, но бил совладан и приведен во СВР Тетово. Кај него бил пронајден пиштол „ТТ“ од руско производство и 30 куршуми. Пиштолот и муницијата се предадени за вештачење. Во текот на вчерашниот ден во координација со јавен обвинител, со соодветен поднесок тој бил изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд ...
| | веќе видена | слични

Триесетдневен притвор доби педесет и шестгодишниот Џ.Х. од Тетово, кој е осомничен дека е сторител на вчерашното убиство на Хасмир Хасани (43) од Лисец што околу 15 часот и 30 минути се случи во чајџилница во тетовска Мала Речица, информираа од тетовската полиција. Определениот притвор тој ќе го издржува во Истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. Претходно од страна на СВР Тетово била поднесена кривична пријава против осомничениот Џ.Х. до основното јавно обвинителство за сторени две кривични дела убиство и недозволено држење оружје бидејќи при неговото денешно апсење кај него биле пронјдени и одземени пиштол „ТТ“ од руско производство и 30 куршуми што тој ги поседувал без дозвола. Оружјето и муницијата заедно со други предмети се предмет на стручно вештачење во постапката. Џ.Х. е осомничен дека вчера околу 15 часот и 30 минути со пиштол го застрелал Хасмир Хасани по што тој починал во чајџилницата во Мала Речица додека осомничениот успеал да избега. Утринава околу 6 часот полицијата го открила Џ.Х. во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Триесет дена притвор определил судија во претходна постапка од Основниот суд во Тетово на Џ.Х(56) од Тетово како осомничен дека е сторител на вчерашното убиство на Хасмир Хасани (43) од Лисец што околу 15 часот и 30 минути се случи во чајџилница во тетовска Мала Речица, информираа од тетовската полиција. Определениот притвор тој ќе го издржува во Истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. Претходно од страна на СВР Тетово била поднесена кривична пријава против осомничениот Џ.Х. до основното јавно обвинителство за сторени две кривични дела убиство и недозволено држење оружје бидејќи при неговото денешно апсење кај него биле пронјдени и одземени пиштол „ТТ“ од руско производство и 30 куршуми што тој ги поседувал без дозвола. Оружјето и муницијата заедно со други предмети се предмет на стручно вештачење во постапката. Џ.Х. е осомничен дека вчера околу 15 часот и 30 минути со пиштол го застрелал Хасмир Хасани по што тој починал во чајџилницата во Мала Речица додека осомничениот успеал да избега. Утринава околу 6 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Определениот притвор тој ќе го издржува во Истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. Претходно од страна на СВР Тетово била поднесена кривична пријава против осомничениот Џ.Х. до основното јавно обвинителство за сторени две кривични дела убиство и недозволено држење оружје бидејќи при неговото денешно апсење кај него биле пронјдени и одземени пиштол „ТТ“ од руско производство и 30 куршуми што тој ги поседувал без дозвола. Оружјето и муницијата заедно со други предмети се предмет на стручно вештачење во постапката. Џ.Х. е осомничен дека вчера околу 15 часот и 30 минути со пиштол го застрелал Хасмир Хасани по што тој починал во чајџилницата во Мала Речица додека осомничениот успеал да избега. Утринава околу 6 часот полицијата го открила Џ.Х. во непосредна близина на мостот помеѓу тетовските села Пршовце и Теарце при што тој го извадил пиштолот што го имал со себе и се обидел да го употреби односно да пука кон полициските службеници но брзо и ефикасно бил совладан по што бил приведен во СВР Тетово.
| | веќе видена | слични

Полицијата утрово околу 6 часот, помеѓу селата Пршовце и Теарце го уапси осомничениот за вчерашното убиство во тетовска Мала Речица. Полицијата утрово околу 6 часот, помеѓу селата Пршовце и Теарце го уапси осомничениот за вчерашното убиство во тетовска Мала Речица.Тој при приведувањето се обидел да пука во полицајците и да избега,но бил совладан. Осомничениот во текот на денот ќе биде изведен пред истражен судија, кој најверојатно ќе му одреди 40 дневен притвор.Инаку, сеуште се испитуваат причините за убиството.Двајцата од предходно имале некакви нерасчистени недоразбирања.Непосредно пред убиството, додека седеле заедно во чајџилницата, имале вербална расправија, по што осомничениот извадил пиштол и испукал во жртвата. Милена Вучевска
| | веќе видена | слични

Џафер Османи од Тетово се обидел да пука во полицијата за време на неговото апсење, но навреме бил совладан. 56-годишниот Османи е главниот осомничен за убиството на 43-годишниот Хастрим Хасани кое се случи вчера во чајџилница во Мала Речица. Утрово полицијата го пронашла и го лишила од слобода. Полициските службеници го фатиле во близина на мостот меѓу тетовските села Пршовце и Теарце. Во текот на денешниот ден ќе биде изведен пред судија во претходна постапка. Убиството се случи вчера околу 15 часот и 30 минути во Мала Речица. Загинатиот Хасани, кој бил жител на тетовски Лисец, бил усмртен со истрел од огнено оружје во пределот на градите. Ниту загинатиот ниту сторителот немале претходни досиеја во полиција, но според очевидците тие имале и претходни меѓусебни недоразбирања. Вчерашната расправија кулминирала со смртен исход.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Уставниот суд треба да постапува согласно одлуката на собраниската Законодавно-правна комисија , која заклучи оти не е ...
сите 631 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев по завршување на сведочењето за случајот „Рекет“ даде изјава за медиуми пред судот. Тој пред медиумите истакна дека за сето тоа што го ...
сите 590 | | | веќе видена

Претставници на актуелната владеачка партија во Грција сѐ почесто изјавуваат дека не се баш најсреќни со Преспанскиот договор и дека е штетен за Грција. Од ...
сите 226 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 155 | | | веќе видена

Владата веќе конкретно даде одговор на сите седум точки од организаторите на „Марш за чист воздух“, што тие ги поставија минатиот петок на протест како услов ...
сите 102 | | | веќе видена

Сестрата на Орце Камчев, Кристина Камчева-Стојческа пред две недели се повлекла од управителската функција во фирмата Монт, во која денеска инспектори ја ...
сите 45 | | | веќе видена

Зоран Заев ништо не работи. Неговите лаги веќе не минуваат. Неговото „ќе” и празните ветувања со кои ги потценува обичните луѓе, предизвикуваат револт. ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три убиства ја погодија Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: