Бегалци од воени подрачја го продолжија патот низ Македонија, економски мигранти убедени да го ослободат преминот


Граничниот премин за бегалци во неутралната зона меѓу Грција и Македонија во Идомени вечерва е отворен, и во Македонија се пуштени Сиријци, Ирачани и Авганистанци. Грчката државна новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на информации од полицијата, јави дека група мигранти од Иран и Мароко, кои го блокирале преминот во знак на протест што не им се дозволува да го продолжат патувањето, биле „убедени да се тргнат“.
| | веќе видена | слични

Седум касарни во Солун кои не се во употреба се претворени во привремени кампови за мигрантите како обид на грчката власти да го ослобди граничниот премин кај Сехово (Идомени) со Македонија.Касарните, кои се на триесетина километри во околината на Солун, се реновираат од локалните власти и од грчката армија, јавува Катимерини. Контролата на мигрантите во касарните ќе ја преземат невладини организации и волонтери.„Ние сме во вонредна ситуација“, изјави Јанис Бутарис, градоначалникот на Солун. „На ова се одлучивме затоа што не сакавме да се доведеме во неконтролирана ситуација кога луѓето ќе се враќаат од Идомени во солунското пристаниште”.Македонските власти продолжуваат со спроведување на препораките од ЕУ, а тоа значи пропуштање само на бегалците од воените жаришта во Сирија, Авганистан и Ирак. Сите други, од други држави се третираат како економски мигранти и не се пропуштаат и остануваат во импровизираниот камп кај Сехово, каде што локалните жители стануваат сѐ понезадоволни од неспособноста на грчката ...
| | веќе видена | слични

За Македонија е значајно што силите на Фронтекс ќе се распоредат на јужната граница. Со тоа проблемите со мигрантите ќе се намалат, но далеку од тоа дека веќе нема да има проблеми и навалици од бегалци што ќе сакаат да влезат во земјата. Од Фронтекс не треба да очекуваме чуда, бидејќи тие сепак имаат ограничени овластувања и не можат сами да создадат ред на граничната линија, коментираат безбедносните познавачи. Според нив, добро е што Европската унија конечно се одзва на апелите на македонските власти, кои бараа Фронтекс да дојде на границата со Македонија, иако Грција тоа го одбиваше. (Фото: frontex.europa.eu) Стојан Славески, професор по безбедност, нагласува дека ЕУ го одложуваше испраќањето на силите на Фронтекс на границата со Македонија, најмногу од политички причини, на барање на Грција. На овој начин, објаснува професорот, јужниот сосед кажува дека има слабости во контролирањето на границата. - Силите на Фронтекс вообичаено се стационираат на местата каде што мигрантите влегуваат и ова ќе биде за ...
| | веќе видена | слични

Преплавени од стотици илјади мигранти и бегалци годинава, земјите на таканаречената Балканска рута од неодамна почнаа да ги филтрираат, блокирајќи им го минувањето на сите оние што не се сиријци, ирачани или авганистанци. Тие се сметаат како бегалци со оглед на војните во нивните земји. Ваквата одлука создаде проблем со мигрантите од Пакистан, Иран, Мароко и другите кои се заглавени на ничија земја меѓу Грција и Македонија. x Но, некои од нив решиле да се вратат во Атина, откако грчките власти организираа автобуси и возови со кои тие се префрлаат во специјален камп во близина на грчкиот главен град. Таму тие можат да аплицираат за азил во Грција. Како што растат тензиите, некои мигранти скоро секојдневно протестираат на границата барајќи да им биде дозволено да ја минат. „Ние не можеме да се вратиме. Ова е точката од каде што нема враќање. Секој потрошил две или три илјади евра да стигне тука. Враќањето нема логика. Ако сакаа да не запрат тоа можеа да го сторат во Турција или Грција“, вели Џамал, бегалец од ...
| | веќе видена | слични

Мирно почна неделата на македонско грчката граница. Во очекување се екипите на Фронтекс кои би вршеле проверка на документите за потеклото на бегалците и колку тие се оригинални или фалсификат. Мирно почна неделата на македонско грчката граница. Во очекување се екипите на Фронтекс кои би вршеле проверка на документите за потеклото на бегалците и колку тие се оригинални или фалсификат. Во последните дваесеттина дена се поголем е бројот на фалсификувани документи со кои се обидуваат да ја поминат границата и да транзитираат низ земјата. Во меѓувреме грчките безбедносни сили ги тргнаа економските мигранти од граничната линија и сега тие се повлечени 100 метра назад, пред нивниот импровизиран прифатен центар кој полека го расчистуваат од теренот. Од грчка страна велат дека некои почнале да ги враќаат со автобуси кон Атина а друг дел се измориле од ситуацијата и безполезното чекање па се повлекле назад. Ги нема и мигрантите од Ирак кои си ги шиеја устите во знак на ...
| | веќе видена | слични

Фронтекс не се појави на јужната гранична линија. И покрај најавите дека силите не Европската унија Фронтекс од денеска ќе се распоредат на грчка страна од границата тие не дојдоа. Кај граничните коти 58 и 59 можеа да се забележат единствено грчките полицајци кои го обезбедуваат просторот околу пругата која втор ден е потполно празна. Таканаречените економски мигранти кои со денови протестираа на самата гранична линија сега се повлечени околу стотина метри назад и не им се дозволува пристап до заштитната ограда. Дел од нив веќе се откажале од намерата да заминат во западноевропските земји . Тие утрово доброволно со три автобуси биле транспортирани до Атина, но неколку стотини и понатаму остануваат упорно да чекаат да им биде дозволен транзит низ Македонија. Меѓу нив има и такви кои се обидуваат да ја поминат границата со фалсификувани документи што ги добиваат во Грција за сума од 100 до 300 евра, но истите се откриваат од македонската полиција и се враќаат назад. Во изминтото денонокие биле ...
| | веќе видена | слични

Паралелно со акцијата на грчките полициски сили да го расчистат кампот на мигрантите кај Сехово (Идомени) и да го овозможат железничкиот сообраќај, помали групи на економски мигранти од Иран и Сомалија мирно протестираат и бараат да влезат во Македонија. Според некои проценки на овој меѓуграничен простор и натаму престојуваат околу 2.000 економски мигранти од Иран, Пакистан, Сомалија, Непал, Бангладеш...но, по акцијата на грчката полиција сега се подалеку околу стотина метри од македонската граница. Викендов грчките власти делеле летоци на повеќе акции во кои предупредуваа дека железничката пруга ќе мора да се расчисти.Викендов педесетина автобуси организирано ги носеа мигрантите до еден стадион во Атина, каде што бил организиран некаков прифатен центар, од каде мигрантите ќе бидат враќани во државите од каде што потекнуваат.Сепак, најголемиот дел од нив и натаму се на македонско-грчката граница и се надеваат дека границата ќе се отвори и тие ќе можат да го продолжат патот по балканската рута до земјите ...
| | веќе видена | слични

Грција го расчисти просторот околу пругите, каде речиси три недели кампуваа таканаречените економски мигранти. Останаа само транспарентите обесени врз жичаната ограда, и шаторите каде ноќеваа стотиците мигранти за кои прво Словенија, а веднаш по неа и Србија, Хрватска и Македонија ги затворија границите. Групите се повлечени на стотина метри од граничната линија, но нивниот протест продолжува. Гласно скандираат да им се дозволи транзит низ Македонија, но ја повикуваат и германската канцеларка Меркел да им помогне. Голем број од мигрантите уште вчера со автобуси се повлекоа кон бегалскиот камп во Атина, а со нив и повеќето активисти за човекови права кои изминатите денови ги поттикнуваа да останат се додека не се отворат границите. Ситуацијата е мирна, бегалците од Сирија, Авганистан и Ирак без задржување поминуваат на македонска територија. Припадниците на Фронтекс не се забележуваат на границата. Според најавите, треба да пристигнат од грчка страна, но засега јужната граница е празна. Минатата недела, ...
| | веќе видена | слични

Состојбата во Привремениот транзитен центар за бегалци во изминатото деноноќие беше мирна. За периодот од 24 часа во центарот пристигнале 4771 од кои 2068 биле од Сирија, 1126 од Авганистан и 1577 од Ирак – соопштија денеска од Општина Гевгелија.– Сите присутни служби во центарот непречено функционираат, па така во изминатото деноноќие биле извршени 62 интервенции/прегледи и организирани 2 транспорти до посебното одделение за мигранти во Општата болница во Гевгелија. Црвениот крст на новопристигнатите мигранти им подели вода, пакети со храна, кебиња, вреќи за спиење и хигиенски пакети – додаваат од Општината.Сметот од Привремениот транзитен центар се изнесува два пати дневно, а по потреба се организира и дополнително изнесување на смнетот. Во изминатите 24 часа биле изнесени 90 контејнери од 1,1 m3. Инаку, во Привремениот транзитен центар продолжува изградбата на детска градинка за потребите на УНИЦЕФ. Додека пак АРМ продолжува со поставувањето на столбови и ограда долж границата со Р. Грција.
| | веќе видена | слични

Откако еден мигрант го загуби животот, бегалците кои се наоѓаат на грчко-македонската граница се предупредуваат да не газат по пругата бидејќи на нив има жици кои се под напон. Летоци со ваква предупредувачка содржина деновиве биле делени помеѓу мигрантите, како и на социјалните мрежи. „Овие шини имаат напон од 750 волти и може да ве убијат. Не газете на нив, дури и ако се стари и неискористени“, стои во предуредувањето. (Фото:Facebook) Но голем дел од мигрантите не го почитуваат ова предупредување и се движат по пругата која води директно до граничната линија со Македонија. Некои од нив дури и легнуваат на пругата како знак на револт што мигрантите од Иран, Палестина, како и од афричките земји не се пуштаат преку граница бидејќи се сметаат за економски мигранти, а не како бегалци. (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Поради мигрантите веќе подолг период е блокирана железничката линија меѓу Грција и Македонија, како за товарен така и за патнички сообраќај.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Орце Камчев кој денеска во улога на сведок даваше исказ во Кривичниот суд, каде продолжи судењето за случајот „Рекет“, како што рече, уште во август дознал ...
сите 554 | | | веќе видена

Не успеа планот на ВМРО-ДПМНЕ да ја врати аболицијата на Ѓорге Иванов и со тоа да ги спаси криминалците од своите редови. Барањето за автентично толкување на ...
сите 334 | | | веќе видена

Премиерот во заминување, Зоран Заев има силни амбиции да има тотална власт врз правосудниот систем и тоа не го крие. Се чини дека карактерот и стекнувањето со ...
сите 88 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 57 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 135 | | | веќе видена

Претставници на актуелната владеачка партија во Грција сѐ почесто изјавуваат дека не се баш најсреќни со Преспанскиот договор и дека е штетен за Грција. Од ...
сите 290 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 224 | | | веќе видена

Сестрата на Орце Камчев, Кристина Камчева-Стојческа пред две недели се повлекла од управителската функција во фирмата Монт, во која денеска инспектори ја ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бегалци од воени подрачја го продолжија патот низ Македонија, економски мигранти убедени да го ослободат преминот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: