СПМ: СДСМ во име на демократијата сака медиумите да ги стави под јарем


Социјалистичката партија на Македонија најостро се спротивставува на предложениот Закон за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, предложен од страна на опозицискиот СДСМ, и најостро го осудува овој диктаторски упад во медиумската слобода и слободата на јавно изречениот збор. – Социјалистичката партија на Македонија не е изненадена од развојот на настаните поврзани со таканаречените преговори во делот на пакетот кој се однесува на работата на медиумите. Со овој предлог се разобличува СДСМ и самата го покажува своето вистинско апсолутистичко лице и партиското искривено поимање на демократијата и слободата, се вели во соопштението на СПМ. Не помалку штететен за медиумската слобода е и предлогот на белгискиот таканаречен посредник во преговорите, памфлет од закон, преполн со дупки и недерочености, кој како законско решение не постои ниту во една европска земја. – Тој за нас е целосно неприфатлив, како што се неприфатливи и аргументите за наводната специфична ситуација во ...
| | веќе видена | слични

Македонската медиумска асоцијација бара измени на Законот за медиуми и целосна деполитизација на Агенцијата и на Советот за аудио и аудиовизуелни услуги. Се бара промена на политиката на казнување и поставување дополнителни чекори пред изрекување на некоја казна за медиумите. Се бара и промена за висината на казните што Македонската медиумска асоцијација ги смета за високи и опасни за работењето на медиумските компании. Претставниците на телевизиите со терестријален пренос се на иста линија со меѓународните претставници во барањето за промена или укинување на членот 92 од Законот за медиуми. Тој со проценти ја определува количината на домашното телевизиско производство кое треба да се емитува на секоја телевизија. Асоцијацијата на најголемите електронски медиуми во земјата, кои имаат 75% гледаност, побара преносот на сигналот во кабелските оператори да биде неопходен и да се заштити со закон, за на локалните оператори да им се оневозможи да го прeкинуваат нивното емитување. Барањата на Македонската медиумска ...
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат реакциите по обидот на СДСМ да воведе комплетен медиумски мрак во Македонија. По новинарите, експертската јавност и невладиниот сектор денеска и граѓаните реагираат на желбата на СДСМ да го забрани новинарството во Македонија Во преговорите за медиумите СДСМ предложи кадар од Бихаќка сам да решава која телевизија ќе може да работи а која не. Предлогот на опозицијата предвидува комплетна забрана за информативните емисии во кои функционерите на СДСМ нема да сакаат да се појаваат. Лудилото оди до таму што СДСМ бара да се контролира кој се јавува на телефон во контактните емисии, а комисија од бихаќка да оценува дали новинарите известуваат објективно или не. Новинарските здруженија во повеќе наврати го искажа својот став. Законот за медиуми во Македонија се донесе пред нешто повеќе од една година. Беше помогнат со речи си еден милион евра од европската унија а откако беше изгласан го поздравија амбасадите на ЕУ и САД во земјава како и специјалниот претставник на ОБСЕ за медиуми.
| | веќе видена | слични

Нема никакви сигнали дека има каков било напредок во изнаоѓање заедничко решение. По последните неколку неуспешни состаноци и веќе одамна пробиени рокови за договор, се очекува  работната група за медиумите да ја интензивира работата и да се усогласат решенија за законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и за МРТВ.
| | веќе видена | слични

По неуспешниот состанок во петокот, од денеска се очекува работната група за медиумите да ја интензивира работата и да се усогласат решенија за законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и МРТВ. Според првиот човек на ЗНМ, Насер Селмани, здружението на новинари нема да биде дел од подмолната игра на владејачката партија која ги повика новинарските здруженија и невладините организации да достават предлози за реформите во медиумската сфера. Од самостојниот синдикат на новинари освен предлозите, на маса го ставија и нацрт – колективниот договор за медиумската индустрија. Велат дека стојат зад предлозите на Ванхауте. Претходно здружението МАН преку соопштение посочи дека решенијата за МРТВ се кројат зад затворени врати во клубот на пратеници со посредништво на Питер Ванхауте, каде не се разгледуваат стручни и меѓународни примери и искуства, туку се разгледуваат предлози кои ги застапува СДСМ преку ЗНМ. Од ЕК одбиваат да коментираат детали околу напорите на ЕУ во преговорите.
| | веќе видена | слични

Работните групи на партиите денеска се очекува да ги продолжат разговорите за медиумите. Ова прашање изминатата недела предизвика многу внимание и привремен прекин на преговорите предизвикани од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој ги оквалификува дел од телевизиите во Македонија како нивни најголеми непријатели. Споменатите медиуми веднаш побараа прекин на преговорите за медиумите сè додека актуелното раководство ја води опозициската СДСМ. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Но преговорите само накратко прекинаа, иако не може да се каже дека има некаков напредок. СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, новинарските здруженија и преговарачот Питер Ванхауте остануваат на своите позиции. Опозицијата е децидна дека е потребен нов закон и дека критиките во извештајот за напредокот на Македонија доволно кажува дека се потребни измени во медиумската регулатива. ВМРО-ДПМНЕ минатата недела излезе со барање до сите медиумски здруженија, синдикати, новинари да достават свои предлози во врска со подобрување на состојбите во медиумите. ...
| | веќе видена | слични

Партиите ги спроведуваат милиметар по милиметар решенијата од договорот од Пржино, иако до изборите остануваат нешто повеќе од четири месеци Александра М. Митевска Меѓупартиските преговори за регулација на медиумите пред изборите на 24 април треба да продолжат денеска, откако минатата седмица, која беше најавена претходно како решавачка за затворање на ова прашање од договорот од Пржино, настана застој во процесот - на релација ВМРО-ДПМНЕ – СДСМ. Оваа недела се очекува да се интензивира расправата околу Агенцијата за медиуми и МРТВ, за што ставовите, особено на двете најголеми партии, се' уште се разминуваат, а и целодневните разговори во петокот не донесоа напредок. Холандскиот амбасадор Вилем Ваутер Пломп, во неделното интервју за Радио Слободна Европа, предупредува на пропуштање на роковите, посочувајќи дека времето до изборите отчукува. „Самите медиуми се главното нешто во моментов и ако ги погледнете роковите, неколку рокови се веќе пропуштени, за жал. Часовникот отчукува, ако може така да кажам, до ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија отворено го поддржува предлог-законот за медиуми што го даде белгискиот посредник Питер ван Хут, иако тој е спротивен на ЕУ-законите, бидејќи според Ван Хут, Македонците немале европски менталитет, па затоа во земјава не можеле да се применат легислативи што важеле во Европската Унија. - Ние работиме со политичките лидери за да се унапреди имплементацијата на планот за кој тие самите се согласија и го усвоија и веруваме дека спроведувањето е апсолутно круцијално и затоа ангажиравме бројни алатки за поддршка на оваа имплементација. Работата се одвива, времето е тесно и многу јасно и работата на ова треба да продолжи. Истото важи и за реформските приоритети, што се апсолутно потребни за да се оди напред во корист на земјата - е ставот на портпаролката на Kомисијата, Маја Kоцијанчич. Поддржувањето на предлогот за нов закон за медиуми и на некоректните изјави на Ван Хут од страна на Kомисијата е уште еден доказ за необјективното оценување на Брисел, особено, ако се земе предвид ставот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Предлозите на СДСМ ќе воведат комплетна цензура во македонските медиуми. Експертите, новинарите и граѓанскиот сектор со единствен став. Македонија има европски закон за медиуми и нема потреба од негови измени Законот за медиуми во Македонија е донесен пред нешто повеќе од една година а во неговата изработка учествуваа новинарите, граѓанскиот сектор и претставниците на меѓународниот фактор. Европската унија донесувањето на законот го поддржа со речи си еден милион евра и во заедничка изјава со амбасадата на САД во земјава го поздравија по неговото донесување. Задоволството од новиот закон не го криеше ниту претставникот на ОБСЕ за медиуми. Една година подоцна СДСМ смета дека европскиот закон во Македонија треба да се менува. Во функција на изборите кои се закажани во април, СДСМ во преговорите предложи комплетна цензура и можност кадар од Бихаќка по сопствено убедување кога сака да може да ги затвори телевизиите за кои Заев сам изјави дека се најголеми непријатели на СДСМ. Опозицијата бара да се забранат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По паузата за викенд на преговарачите на политичките партии за медиумите, утре се очекува разговорите за оваа проблематика да продолжат во Клубот на пратеници во Скопје. Политичките партии, пак, и минатата недела не успеаја да се договорат за законите од сферата на медиумите. Според нашите информации, минатат недела се разговарало за реформи во МРТ, и во Агенцијата за медиуми, но партиите сè уште имаат дијаметрално различни ставови за овие прашање. Минатата недела и ВМРО–ДПМНЕ ги повика новинарските здруженија да достават предлози што тие ќе ги претстават на средбите на работните групи. Од партијата велат дека нема да прифатат ниту еден закон што значи цензура на медиумите и високи казни за редакциите. Засега предлози до владејачката партија доставија Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Синдикатот на новинари и медиумски работници (ССНМ). За СДСМ, пак, секој закон кој значи деполитизација и департизација на институциите задолжени за медиумите е добредојден. Преговорите ќе продолжат утре, кога се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СПМ: СДСМ во име на демократијата сака медиумите да ги стави под јарем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: