Попоски: Тероризмот не треба и нема да победи


Тероризмот не треба и нема да победи, истакна македонскиот министер за надворешни работи Никола Поповски во обраќањето на Министерскиот совет на ОБСЕ во Белград. Поповски, како што соопшти Министерството за надворешни работи, се осврнал на посветата на Република Македонија за имплементирање на целите на ОБСЕ, особено оние за борба против тероризмот и радикализацијата. Во вториот дел од сесијата шефот на македонската дипломатија укажал на македонските напори за справувањето со мигрантската криза. - Сегашната мигрантска криза претставува голем хуманитарен, социјален и безбедносен предизвик со кој се соочува голем дел од Европа. Ова има потенцијал и за негативен ефект врз односите меѓу земјите членки на ОБСЕ. Проблемот ги надминува националните граници и оттука е потребна глобална и координирана акција, а на истото конечно се работи интензивно. Тоа не охрабрува, но е сеуште далеку од оддржливо решение, потенцирал Попоски. На билатералните средби на Попоски при учеството на состанокот е разговарано за ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија сака да види успешно спроведени реформски приоритети по договорот од Пржино и фер избори во април во Македонија, па потоа можеме да дадеме силна поддршка за отпочнување на преговорите за членство во Европската унија.Спреведете го тоа му порача еврокомесарот Хан на средбата со министерот Никола Поповски Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, во Брисел со еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан , разговарале за имплементацијата на Договорот од Пржино, приоритетните реформи во Македонија, како и за мигрантската криза. Попоски и Хан, во однос на спроведувањето на Договорот од Пржино, констатирале дека е најважно што поскоро да се договори составот на Државната изборна комисија (ДИК) и со носење Закон на медиуми да се најде решение за медиумската состојба во Македонија. Еврокомесарот на средбата изразил задоволство од развојот на настаните во македонската држава и, како што соопштуваат во МНР, но рекол дека Европската комисија и ЕУ ќе дадат силна поддршка за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мора да се спроведат приоритетните реформи и изборите во април на најдобар начин за Еврокомисијата и земјите-членки на Европската унија да дадат силна поддршка за отпочнување на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, порачал еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан на средбата со министерот за надворешни работи Никола Попоски. „Важно е да се продолжи со имплементација на политичкиот договор и прииротетните реформи. Напредокот во овие области е клучен за ЕУ перспективата на Македонија“, напиша Хан на Твитер по средбата. Македонскиот шеф на дипломатијата рекол дека земјата е на добар пат да ги реализира овие барања и дека сите сили се насочени кон реализацијата на успешни избори во април. „Разговаравме околу сите препреки што ги надминавме во рамки на политичкиот дијалог и мерките што се превземени. Мислам дека со тоа што досега го остваривме изненадивме многумина и мислам дека ќе и ја олесниме задачата и на Европската комисија која и оваа година препорача дека е време да започнеме со ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, разговарале во Брисел за претстојните избори. „Со комесарот Хан разговаравме отворено и мислам дека тој стои на својата оценка дека Европската комисија би сакала да види позитивен развој на настаните во Македонија. А, тоа би значело успешно спроведени приоритети на кус рок, спроведени парламентарни избори и потоа силна поддршка од земјите - членки за почеток на преговорите“, изјави Попоски. Во вториот дел од разговорите дискутирале и за мигрантската криза. „Ангажирањето на Фронтекс од другата страна на јужната македонска граница е нешто што може да ја подобри таа ситуација. Ние сме охрабрени и од поддршката што е дадена од поголем број на земји - членки за канализирање на мигрантите до точки за регистрација каде што би можело да биде реализирана регистрацијата и да се овозможи нивен хуман и безбеден транзит по европскиот безбедносен коридор до крајната дестинација во Европската унија“, рече Попоски. Двајцата ...
| | веќе видена | слични

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, синоќа во Брисел се сретнал со еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, со кого разговарал за имплементацијата на Договорот од Пржино, приоритетните реформи во Македонија, како и за мигрантската криза. Попоски и Хан, во однос на спроведувањето на Договорот од Пржино, констатирале дека е најважно што поскоро да се договори составот на Државната изборна комисија (ДИК) и со носење Закон на медиуми да се најде решение за медиумската состојба во Македонија. Еврокомесарот на средбата изразил задоволство од развојот на настаните во македонската држава и, како што соопштуваат во МНР, рекол дека Европската комисија и ЕУ ќе дадат силна поддршка за почеток на преговорите за членство во Унијата доколку се спроведат приоритетите и изборите минат во најдобар ред. Попоски и Хан, во однос на бегалската криза, констатирале дека е подобрена комуникацијата со соседните земји на Македонија и оти ова прашање ќе мора да биде затворено на ниво на Европска унија, ...
| | веќе видена | слични

Европската унија вели дека посредува меѓу работните групи на четирите политички партии за спроведување на договорот Пржино, но нема да шпекулира за можно одложување на изборите поради пробиените рокови. "Нема да коментираме шпекулации. Ги охрабруваме сите страни да продолжат да работат заеднички на имплементирање на обврските на кои се обврзаа во јуни и во јули, како и да се фокусираат на имплементирање на итните реформски приоритети за кои е потребна итна акција", изјави Маја Коцијанчич, портпарол на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.
| | веќе видена | слични

Европската комисија сака да види успешно спроведени реформски приоритети и избори во април во Македонија за да даде силна поддршка за отпочнување на преговорите за членство во Европската унија. Оваа порака му била пренесена на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски на синоќешната средба во Брисел со еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан. Според информациите од средбата, Хан бил задоволен од позитивниот развој на настаните во македонската држава и ветил дека во случај да се спроведат приоритетите и изборите на најдобар начин, дека Еврокомисијата и земјите-членки на Европската унија ќе дадат силна поддршка за отпочнување на преговорите за Македонија. - Мислам дека со тоа што досега го остваривме изненадивме многумина и мислам дека ќе и ја олесниме задачата и на Европската комисија која и оваа година препорача дека е време да започнеме со преговори. Со комесарот Хан разговаравме отворено и мислам дека стои на својата оценка дека и Комисијата би сакала да види ваков развој на ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, синоќа во Брисел оствари средба со еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, со кого разговарале за успешно спроведување на приоритетните мерки и организирање на успешни избори во Македонија во април идната година. Хан бил задоволен од позитивниот развој на настаните во македонската држава и ветил дека во случај да се спроведат приоритетите и изборите на најдобар начин, дека во тој случај и Еврокомисијата и земјите-членки на Европската унија ќе дадат силна поддршка за отпочнување на преговорите за членство на Македонија во ЕУ. – Разговаравме околу сите препреки што ги надминавме во рамки на политичкиот дијалог и мерките што се превземени, како и приоритетните реформи во Република Македонија. Мислам дека со тоа што досега го остваривме изненадивме многумина и мислам дека ќе и ја олесниме задачата и на Европската комисија која и оваа година препорача дека е време да започнеме со преговори, истакна министерот Попоски во изјава ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За успешно спроведување на приоритетните мерки и организирање на успешни избори во Македонија во април идната година, разговарале синоќа во Брисел, министерот за надворешни работи Никола Попоски и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Хан бил задоволен од позитивниот развој на настаните во Македонија и ветил дека во случај да се спроведат приоритетите и изборите на најдобар начин, дека во тој случај и Еврокомисијата и земјите-членки на Европската унија ќе дадат силна поддршка за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ. „Разговаравме околу сите препреки што ги надминавме во рамки на политичкиот дијалог и мерките што се преземени, како и приоритетните реформи во Република Македонија. Мислам дека со тоа што досега го остваривме изненадивме многумина и мислам дека ќе и ја олесниме задачата и на Европската комисија која и оваа година препорача дека е време да започнеме со преговори“, истакна министерот Попоски. Приоритетите што се и услов за ...
| | веќе видена | слични

Успешните избори во април 2016 година се приоритет и услов Македонија да ја задржи препораката од Европската комисија, изјавил еврокомесарот Јоханес Хан, по средбата со министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, кој вчера престојуваше во еднодневна посета на Брисел. Од разговорот на Попоски со првите луѓе на дипломатските служби на ЕУ станало јасно дека нема отпочнување на преговорите на претстојниот самит кој ќе се одржи овој мецес. Како што јавува МИА, комесарот Хан изразил задоволство од развојот на состојбите во земјава. Тој ветил поддршка за почнување на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, но доколку се спроведат фер и успешни априлски избори.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски: Тероризмот не треба и нема да победи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: