Во надојдениот Вардар се давеле свињи

Вардар во Велешко се врати во своето корито. На мерните точки измерено е дека нивото е 250 сантиметри и дека е намалено за 60 сантиметри од последното завчерашно мерење кога кај Башино Село го достигна максимумот од 310 сантиметри. Надојдените води во текот на завчерашниот ден поплавија неколку објекти на фарми, куќи, но и огромна површина засадена со раноградинарски култури, а го урнаа и мостот кај селото Ногаевци. Штетите се огромни, но најголеми се за урнатиот мост поради кои сега над 350 жители се отсечени од Велес и Градско. Штети водата направи и на фирмата Сир мес". Сопственикот вели дека за неколку часа реката направила штета од 30 илјади евра. Под вода се нашле и околу 100 тони добиточна храна. Во надојдениот Вардар се давеле свињи. Во најкритичните моменти реагирала и полицијата, која од напливот на реката спасила неподвижна жена од една куќа во велешките бавчи. Куќите во Речани, Шорка, но и во центалното градско подрачје, кои се до самиот брег на реката, завчера до раните утрински часови беа под ...
| | веќе видена | слични

Надојдените води на реката Вардар во текот на денешниот ден на крајниот југ од земјата се излеаја од коритото, а најкритично беше кај Прдејци и Мрзенци. Таму беа загрозени дел од земјоделските посеви, кои се наоѓаат во непосредна близина на коритото. Инаку, количината на протокот на водата на реката Вардар кај Демир Капија, според информациите од Центарот за управување со кризи, изнесуваше 954 метри кубни во секунда. Состојбата со надојдените води во Вардар постојано се следи од страна на надлежните општински служби. (Крај)
| | веќе видена | слични
3 копии

Постои опасност од излевање на реката Вардар во наредните денови низводно од Демир Капија до границата со Грција, предупреди денеска Центарот за управување со кризи (ЦУК). Според информацијата на УХМР, изутрината во периодот од 08.00 до 10.00 часот, количината на протокот на вода на реката Вардар кај Демир Капија изнесува 954 метри кубни во секунда. Оваа количина на вода во наредниот период се очекува да стигне во регионот во село Удово и Гевгелија.. Нивото на Вардар во Велес, според утринските мерења во 07.00 часот, е пониско за 60 сантиметри во однос на вчерашниот ден и изнесува 250 сантиметри. Водата се уште не е вратена во речното корито и се уште има поплавени површини. Мостовите во градот не се во опасност. Во тетовскиот регион забележано е значително намалување на водостојот на Вардар во општина Јегуновце. Водата полека се повлекува од поплавените површини во селата Раотинце, Копанце и Туденце. Реката Бабуна кај селото Долно Врановци, во правец на Стариград, во должина од околу 800 метри, го ...
| | веќе видена | слични

- Според информацијата на УХМР, изутрината во периодот од 8 до 10 часот количината на протокот на вода на Вардар кај Демир Капија изнесува 954 метри кубни во секунда. Оваа количина на вода се очекува да стигне до село Удово и до Гевгелија, а постои и можност за излевање на Вардар и поплавување на површини, низводно до границата со Грција, информира ЦУК. Водата се повлекува од поплавените домови но остава ѓубре и кал. Според жителите од овој регион, причинети се огромни штети. Удавени се свињи и живина,а е уништено и обработливо земјиште. Нивото на Вардар во Велес, според утринските мерења во 07.00 часот, е пониско за 60 сантиметри во однос на вчерашниот ден и изнесува 250 сантиметри. Водата се уште не е вратена во речното корито и се уште има поплавени површини. Мостовите во градот не се во опасност. Реката Бабуна кај селото Долно Врановци, во правец на Стариград, во должина од околу 800 метри, го оштетила патот и тој не е прооден. Од општина Чашка е ангажирана механизација за расчистување на патот. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поради зголемување на протокот на вода на реката Вардар кај Демир Капија, можно е излевање и поплавување на површини низводно од Демир Капија до границата со Грција, предупредува денеска Центарот за управување со кризи. - Според информацијата на УХМР, изутрината во периодот од 8 до 10 часот количината на протокот на вода на Вардар кај Демир Капија изнесува 954 метри кубни во секунда. Оваа количина на вода се очекува да стигне до село Удово и до Гевгелија, а постои и можност за излевање на Вардар и поплавување на површини, низводно до границата со Грција, информира ЦУК. Во текот на вчерашниот ден од излевање на реките поплавени беа повеќе подрачја во Македонија. Поплавени се ливади, ораници, овоштарници, куќи, оштетени се неколку мостови, а забележани се и одрони на камења. Надлежните институции преземаат мерки за санирање на штетите.
| | веќе видена | слични

Водостојот на реката Вардар кај Велес се намалува. Водата се повлекува од поплавените домови но остава ѓубре и кал. Според жителите од овој регион, причинети се огромни штети. Удавени се свињи и живина,а е уништено и обработливо земјиште. Денеска нивото на реката е намалено за околу половина метар .Надлежните очекуваат надојдената вода во реката да направи поголеми проблеми во Демир Капија и Неготино. Поради надојдената вода во Вардар се руши мост и го отсече селото Ногаевци. Реката Бабуна однесе и дел од регионалниот пат и го отсече селото Долно Врановци. (Крај)
| | веќе видена | слични

Спасен е мостот кај селото Уланци крај Градско.Надојдената река Вардар не го оштети мостот,откако локалната власт со механизација ја чистеше водата од трупците,гранките и сметот кои можеа да го урнат мостот. Вчера напладне реката урна дел од мостот пред селото Ногаевци.Водостојот на реката ноќеска почна да паѓа.Градоначалникот Глигур Коцев изјави дека очекува денеска состојбата да с естабилизира. Тој побара помош од државата за санирање на штетите и поправка на оштетениот мост пред Ногаевци,кој е причина 300 жители во ова село д абидта отсечени од општината. Утрово нивото на Вардар паѓа и по течението во Велес.Водата се повлекува од градините во населбите Шорка и Речани.Штетите што ги претрпеа градинарите се големи.Таму ноќеска 20 хектари обработлива површина беа поплавени.Излевањето на Вардар целосно ги уништи раноградинарските култури,и сеуште под вода се стотици викенд куќи. Излеаната вода поплави магацини и продажни салони на десетици фирми во населбата Шорка во Велес. Годинава Вардар во ...
| | веќе видена | слични

Поради зголемување на нивото на водата во Вардар кај Демир Капија можно е реката да ги поплави површините низводно до границата со Грција. - Според информацијата на УХМР, изутрината во периодот од 8 до 10 часот количината на протокот на вода на Вардар кај Демир Капија изнесува 954 метри кубни во секунда. Оваа количина на вода се очекува да стигне до село Удово и до Гевгелија, а постои и можност за излевање на Вардар и поплавување на површини, низводно до границата со Грција, предупредија од Центарот за управување со кризи.
| | веќе видена | слични

Стотици поплавени куќи, дворови, патишта, обработливи површини, како и разурнати мостови се последиците од излевањето на десетина реки низ земјава во изминативе два дена, чиишто нивоа нагло се зголемија поради интензивните врнежи, но и поради неисчистените корита. Со разбеснетите реки, покрај граѓаните, се борат и екипи на Дирекцијата за заштита и спасување, како и војската, кои со вреќи со песок се обидуваат да ја запрат водата да не навлезе во куќите. Метеоролозите смируваат дека нивото на реките ќе почне да опаѓа бидејќи од денеска, па до среда врнежите ќе престанат, а температурата ќе се зголеми. Но, сепак, ситуацијата повторно ќе стане неизвесна од четврток бидејќи се најавуваат нови врнежи. За викендот, пак, се најавува паѓање снег. Вардар вчера пустошеше низ градовите низ кои минува, а не го поштеди ниту главниот град. Се излеа во атарот на скопското село Зелениково и во делови на Јурумлери, Трубарево и Скопско Поле, како и во општина Петровец, во селото Чолјија, каде што поплави неколку куќи. Сепак, ...
| | веќе видена | слични

Обилните врнежи предизвикаа излевање на реките, преполнување на акумулациите и многубројните свлечишта низ целата земја. Буквално во секој дел од државава се појавија проблеми од надојдената вода и од зголемувањето на водостојот во реките и во езерата Излеани реки, поплавени куќи, дворови и ниви, преполни брани и многу свлечишта на земјиште низ целата држава се резултатот од неколкудневните обилни врнежи дожд. Буквално во секој дел од државава се појавија проблеми од надојдената вода и од зголемувањето на водостојот во реките и во езерата. Надојдените води на Вардар го поплавија шеталиштето на самиот кеј во делот на Центар, во околината на Камени Мост во Скопје. Во текот на вчерашниот ден водостојот видно се покачи, па водата дојде над првото ниво од коритото во центарот на градот. Во текот на изминатите 24 часа беа поплавени и нивите и бавчите во атарот на скопското село Зелениково и во делот од Јурумлери – Трубарево. Вардар се излеа и кај Велес, при што е урнат мостот кај селото Ногаевци. - На територијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 231 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 69 | | | веќе видена

„Додека во СДСМ се заокружува процесот на промени кои се во интерес на граѓаните и имаат за цел да го забрзаат напредокот, во ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува. ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во надојдениот Вардар се давеле свињи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: