Снајдер вчудоневиден: Очекував да сум дел од тројката и да ја освојам Златната топка

Холандскиот репрезентативец Весли Снајдер остана многу изненаден откако официјално остана надвор од конкуренција за освојување на Златната Топка за 2010 година. „Чудно е. Јас ја освоив Лигата на Шампионите, титулата и купот на Италија со Интер. Стигнав до финалето на Светското првенство со Холандија“. „Да не зборуваме дека имам шанса да го освојам светското клубско првенство. Кој би помислил дека нема да бидам ниту помеѓу првите тројца“. „Јас очекував да сум таму и се надевав дека ќе ја освојам Златната Топка. Очигледно се зависи од тоа да победиш на светското првенство. Но тоа значи дека некој како Герет Бејл неможе да освои Златна Топка“ , прокоментира разочараниот Снајдер. До денес, Марко Ван Бастен останува последниот холанѓанец кој успеал да дојде до најценетото индивидуално одличје во фудбалот.
| | веќе видена | слични

Според пишувањето на италијанскиот весник „Газета дело спорт“ откриена е најголемата фудбалска тајна во 2010 година. Имено, според угледниот спортски весник од седиштето на ФИФА протекле информации за тоа кој ќе биде избран за фудбалер на годината и ќе ја добие „Златната топка“. Иако церемонијата ќе се одржи следниот месец на 10 јануари веќе се знаел и редоследот на најдобрите фудбалери. Апсолутен победник во изборот е Барселона која во врвот има тројца свои играчи, иако не е првак на Европа. Според информациите од ФИФА Лионел Меси не е добитник на „Златната топка“ , туку се наоѓа на третото место. Чави е втор на листата, а за најдобар фудбалер ќе биде избран Андрес Иниеста. Дали информациите на весникот се точни ќе се дознае на 10 јануари. Ако се точни информациите на италијанскиот весник, најголем губитник ќе биде европскиот првак Интер и Весли Снајдер. За тренер на годината ќе се избира помеѓу Виненте Дел Боске, Жозе Мурињо и Пеп Гвардиола. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Останато ФИФА ја објави скратената листа од тројца фудбалери кои ќе се борат за титулата Најдобар Фудбалер во Годината и победникот ќе се бара помеѓу Иниеста, Чави и Меси La Gazzetata dello Sport изминатиов викенд објави дека нема да има место за Весли Снајдер на подиумот при доделувањето на Балон д’Ор наградата зошто победникот за оваа престижна индивидуална награда ќе се бара помеѓу триото на Барселона – Иниеста, Чави и Меси. Светската куќа на фудбалот, која оваа година заедно со France Football за прв пат под заедничко покровителство ќе ја доделеи наградата за Најдобар Фудбалер во Годината денеска ја објави листата од тројца кандидати и како што најавија медиумите, на неа го немаше името на Весли Снајдер. Холандскиот интернационалец, кој со Интер стигна до историската тројна круна а потоа ја предводеше Холандија до финале на Светското Првенство каде што беше изедначен на врвот на листата на најдобар стрелец, утрово изрази надеж дека барем ќе се најде на поидумот но ниту таквата цел на плејмејкерот нема ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Италија Масимо Морати жали што Весли Снајдер нема да може да се бори за Балон д’Ор наградата и чувствува дека плејмејкерот го заслужил овој трофеј Претседателот на Интер воопшто не беше среќен кога најдобриот стрелец на Интер во минатата сезона, Диего Милито не се најде на првичната листа од 50 фудбалери што беа номинирани за Балон д’Ор наградата. Морати и фановите на Интер сега доживеаа нов шок откако Весли Снајдер не се најде помеѓу тројцата фудбалери – Иниеста, Чави и Меси - кои ќе се борат за наградата Најдобар Фудбалер во Годината. “Ова е многу не фер.” – рече Морати. “Минатата сезона за Весли Снајдер беше феноменална, тој ги освои сите трофеи што можат да се освојат.” “Верувам дека ја заслужува Балон д’Ор наградата.” “Мислам дека не е фер тоа што наградата ќе се додели, иако се работи за одлични фудбалери, на некој кој немаше исто ниво на перформанси во текот на целата година.” Запрашан какви се чувствува во пресрет на Светското Клупско Првенство по поразот од Лацио, Морати одгвори: “Чувствата се ...
| | веќе видена | слични

Холандскиот репрезентативец и фудбалер на Интер, Весли Снајдер се најде затечен од веста дека не се најде во потесниот круг на кандидати за наградата “Златна топка” наменета за најдобриот играч во 2010. година. На таа листа се само фудбалерите на Барселона, Лионел Меси, Андрес Иниеста и Чави, а Снајдер се чуди што уште требало да стори за да се најде меѓу одбраните. “Слушнав дека нема да бидам на подиумот и мора да признаам дека тоа многу ме изненади. Како е тоа можно, ако се има в предвид дека ја освоив двојната круна во Италија и Лигата на Шампионите” - се прашува Снајдер. Тој додал дека во 2010. година во ризницата трофеи можел да додаде уште еден трофеј. “Бев вице шампион на светот со Холандија, ја поделив титулата најдобар стрелец на Мундијалот, а сеуште можам да станам клупски првак на планетата со својот тим. Изгледа дека целата оваа приказна околу наградата е сведена само на постигнувањето на Светското првенство. Тоа значи дека некој како Герет Бејл (Велшанец), никогаш нема да ја добие Златната ...
| | веќе видена | слични

Масимо Морати ја нарече топ три листата за златната топка како неправедна, откако вчера италијанските медиуми најавија дека Снајдер не се наоѓа меѓу најсериозните кандидати за ова фудбалско признание. Според претседателот на Интер, Меси не направил ништо повеќе од Снајдер ланската сезона. Gazzetta dello sport вчера излезе со вест дека Весли Снајдер не се наоѓа на топ три листата на фаворити за освојување на златната топка. Ова предизвика лавини од реакции, бидејќи Холанѓанецот беше првиот протагонист кон ланскиот историски успех на Интер, а со својата репрезентација стигна и до финалето на СП во кое несреќно загуби од Шпанија. Откако денес Занети се огласи , коментар околу „одбивање“ на Снајдер даде и претседателот на Интер, кој ја нарече листата неправедна, бидејќи на неа ја нема „десетката“ на Интер. „Тоа би било неправедна одлука. Снајдер направи многу повеќе отколку Меси да речеме,“ - беа првите зборови на Морати кога беше запрашан за ситуацијата со Холанѓанецот. „За мене, тој е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Интер, Масимо Морати смета дека изоставањето на холандскиот репрезенативец Весли Снајдер од најтесниот круг на кандидати за освојување на „Златната топка“ на France Football и FIFA е неправедно. Како што е веќе познато во игра за Златната топка останаа само тројца фудбалери и тоа сите на Барселона, минатогодишниот лауреат Лионел Меси , и шпанските репрезентативци Чави Хернандес и Андрес Иниеста. На листата го нема Снајдер кој минатата година со Интер ја освои тројната круна, а со Холандија стигна до финалето на СП. Оваа одлука на ФИФА според многумина е преседан и неправедна со оглед на тоа што Весли Снајдер важеше за еден од главните фаворити за наградата. Мислење за тоа даде и претседателот на Интер, Масимо Морати. „Мислам дека изборот е многу неправеден. Снајдер имаше феноменална сезона, и со клубот освои се што можеше. Според мене тој не само што заслужи да влезе во тесниот круг од три кандидати, туку и да ја освои Златната топка. Не е во ред да се даде наградата на некого кој не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Играчот за врска на Барселона Андрес Иниеста ќе биде новиот носител на Златната топка. Барем тоа го тврди италијанскиот спортски весник „Газета дело Спорт", а во последните години изданието ретко греши во прогнозите за ова прашање. Шпанскиот репрезентативец ќе победи во ранг своите соиграчи на „Камп Ноу" Чави Хернандез и Лионел Меси, со што триумфот на „каталонците“ ќе биде полн. Факт е дека токму тој и Чави беа сметани за главни фаворити за титулата и можеби поради голот на финалето на Светското првенство против Холандија ќе ја освои титулата. Изненадувачки Весли Снајдер, кој освои три титули со Интер и играше финалето на СП, не спаѓа во првата тројка. Утре „Франс Фудбал" ќе го објави официјално тројцата играчи кои се во тројката, а распоредот ќе биде откриено на специјална церемонија во Цирих на 10-јануари 2011-та. Статистиката покажува дека од 1998 година во година на таков форум постојано светски шампион ја освојувале наградата. Тогаш наградата ја зеде Зинедин Зидан, во 2002. Роналдо, а во 2006. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Аргентинскиот фудбалски интернационалец смета дека не би било фер ако неговиот клубски колега не ја освои Златната топка. Италијанскиот спортски весник „Газета дела Спорт" тврди дека Снајдер не е ниту во конкуренција за оваа награда. Ако се точни гласините дека Весли сигурно нема да ја освои „Златната топка", капитенот на Интер, Хавиер Занети смета дека тоа би било апсурдно. Италијанските медиуми денеска објавуваат дека добиле информации од ФИФА дека триото од Барселона е во потесниот круг. Чави, Иниеста и Меси е споменатата тројка, а редоследот сеуште не е познат. Тој податок за првите тројца ќе биде објавен денеска, а конечната одлука за добитникот на оваа највредна награда ќе биде донесена на 10-ти јануари следната година. „Тоа е апсурдно. Весли е фантастичен фудбалер. Благодарение на него ги освоивме трите титули минатата сезона. Би бил разочаран да не го видам на подиумот или барем меѓу првите тројца најдобри на листата.“ - изјави Занети.
| | веќе видена | слични

ФИФА денеска ги соопшти трите имиња на кадндидатите кој ќе конкурираат за "Златната Топка" која ќе ја добие најдобриот фудбалер за 2010-та година. Како и што беше најавено играчите на Барселона Чави, Иниеста и Лео Меси, се тројцата играчи кој добија најмногу гласови во изборот на 23 кандидати кој заедно ги избраа "Франс фудбал" и фудбалската комисија на ФИФА. Најголем губитник е секако Весли Шнајдер кој со Интер успеа да дојде до три титули во минатата сезона и играше во финелаето на Светското првенство со својата репрезентација. Одлуката е само потврда и на овогодинешната доминација на тимот на Барселона, но ова секако не е прв случај трите кандидати да се од истиот тим. Уште во 1988 и 1989 година тимот на Милан имал по три кандидати во изборот за најдобар светски фудбалер, а таа награда двапати ја понесе Марко Ван Бастен, а еднаш беше награден Франк Рајкард. Свеченото доделување на "Златната топка" ќе биде на 10-ти јануари 2011-та година во Цирих.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од тоа каква боја на палто ќе облече, зависи пораката која сака да ја испрати, велат за германската канцеларка Ангела Меркел, која имаше важна средба со ...
сите 147 | | | веќе видена

Острите копја на „жешкиот“ пулт денеска ќе ги вкрстат екс-независниот пратеник од законодавниот дом Павле Богоевски и аналитичарот Александар Пандов. По ...
сите 105 | | | веќе видена

Без усогласено законско решение почна пробното пребројување на населението и домаќинствата. Во 13 општини во земајва од денеска до крајот на месецот ќе се ...
сите 177 | | | веќе видена

Големата популарност на серијата „Чернобил“ повторно фрли светло на најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Голем број туристи почнаа да го посетуваат ...
сите 83 | | | веќе видена

Важно е македонската јавност да знае дека ако не добиеме датум сега, во јуни или јули, ако го добиеме на есен, тоа нема да биде затоа што не сме подготвени за ...
сите 134 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 187 | | | веќе видена

Со претставата „Странци“ на Драмски театар од Скопје вечер завршува официјалната програма на 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. ...
сите 71 | | | веќе видена

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ се во постојан контакт и разговараат за заклучоците за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, а не се ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снајдер вчудоневиден: Очекував да сум дел од тројката и да ја освојам Златната топка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: