Пржинскиот договор помина и во Собрание – изгласан пакетот закони


Собранието во рамки на 75. седница доцна вечерва ги донесе по скратена постапка пакетот закони кои произлегуваат од договорот од Пржино и последната лидерска средба во Клубот на пратениците. Станува збор за Законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, Законот за заштита на приватноста, Закон за заштита на укажувачи и Законот за изменување и дополнување на Законот за Влада, како и за одлуката за основање Анкетна комисија за скандалот со прислушувањето, поднесени од група пратеници. За измените на Изборниот законик Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека измените се носат во насока резултатите од изборите кои треба да се случат во април 2016 година да бидат прифатливи и прифатени од сите партии со цел да се заврши актуелната политичка криза и Македонија, како што вели, да влезе во еден нормален период во кој Парламентот и Владата и сите институции ќе се занимаат со економските потреби на граѓани, наместо со политичките потреби на партиите. ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Собранието на Република Македонија се очекува на седницата во понеделник да донесе одлука за распишување оглас за нови членови на Државната изборна комисија. Измените на Изборниот законик што беa донесени како резултат на разговорите во рамки на договорот од 2 јуни /15 јули предвидуваат зголемување на бројот на членовите на ДИК. Така сега ДИК ќе биде составена од девет членови односно претседател и потпретседател и седум членови. Тие оваа функција ќе ја вршат професионално со право на повторен избор, а Собранието ќе избира нов состав за време од пет години најдоцна 30 дена пред истекот на мандатот на постојниот состав. По завршувањето на огласот за членови на ДИК којшто трае осум дена, собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата подготвува предлог листа од пријавените кандидати и ја доставува до Собранието. По тројца членови предлагаат политичките партии од власта и од опозиција, а останатите тројца се бираат од редот на пријавените. Политичката партија во опозиција со најголем број пратеници ...
| | веќе видена | слични

Со измените во Изборниот законик радиодифузерите, печатените медиуми и електронските медиуми (интернет-порталите) од 10 ноември до 24 април 2016 година не смеат да емитуваат реклами финансирани од буџетот на Република Македонија, од буџетите на општините и на градот Скопје и на сите други лица на кои со закон им е доверено вршење јавни овластувања.Овој член (83) од Изборниот законик стапи на сила на 10 ноември.
| | веќе видена | слични

Измените на Изборниот законик што беa донесени како резултат на разговорите во рамки на договорот од 2 јуни /15 јули предвидуваат зголемување на бројот на членовите на ДИК. Така сега ДИК ќе биде составена од девет членови односно претседател и потпретседател и седум членови. Тие оваа функција ќе ја вршат професионално со право на повторен избор, а Собранието ќе избира нов состав за време од пет години најдоцна 30 дена пред истекот на мандатот на постојниот состав. По завршувањето на огласот за членови на ДИК којшто трае осум дена, собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата подготвува предлог листа од пријавените кандидати и ја доставува до Собранието. По тројца членови предлагаат политичките партии од власта и од опозиција, а останатите тројца се бираат од редот на пријавените. Политичката партија во опозиција со најголем број пратеници во Собранието предлага двајца членови, а политичката партија во опозиција со втор најголем број на пратеници предлага еден член на ДИК. Партиите на власт ...
| | веќе видена | слични

Собранието в понеделник на пленарна седница ќе расправа по предлог одлуката за распишување оглас за нови членови на Државната изборна комисија. Според договорот меѓу 4-те најголеми политички партии, ДИК треба да има 9 члена, по тројца од власта и од опозицијата и тројца експерти.
| | веќе видена | слични

Тројца членови на Државната изборна комисија според измените на Изборниот законик ќе бидат експерти што треба да се пријават на јавен оглас. Токму од тие тројца, двајца според претходен договор на партиите ќе бидат предложени во собранието за претседателот и потпреседателот, а еден од нив треба да биде Албанец. Сега балансот во носењето на одлуките ќе падне на тие три члена. Во однос на другите измени, според мене тие не се крупни и досега ДИК ги имаше тие овластувања, но дел се појаснети со тоа што може да врши увиди, да бара податоци кои се должни да и ги доставуваат во однос на избирачкиот список. Александар Ниваковски, поранешен претседател на ДИК. Роковите за огласот и изборот веќе течат, а од кога ќе се пријават кандидатите работата повторно ќе дојде во рацете на партиските претставници кои досега тешко и со пролонгирање на предвидените рокови се договараа за претходните обврски од пржинските документи. Според професорот Мерсим Максути, сега договорот е веќе ставен во колосек од кој нема враќање така ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието наjдоцна до недела ќе објави јавен оглас за избор на нови членови на Државната изборна комисија. Изборниот законик, кој веќе влезе во сила, превдидува во рок од 15 дена од објавувањето на огласот да се избере новиот состав, кој во идина ќе брои 9 члена, од кои еден ќе биде претседател, а еден потпретседател. Според тоа, најдоцна до крајот на месецот, Државната изборна комисија ќе биде конситуирана. Во идниот состав политичките партии ќе предолжат 6 члена: По два ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, и по еден ДУИ и ДПА. Тие треба да бидат правници со најмалку пет години работно искуство и да не се членови на партиски органи. Останатите тројца членови, ќе бидат експерти од областа на изборите. И тие треба да имаат пет годишно работно искуство, да не биле членови на партиски органи во последните две години, не биле и не се кандидати за јавна функција и не се јавни поддржувачи на политиките на власта и опозицијата. Тие ќе се избираат на заеднички предлог на партиите од власта и опозицијата од редот на пријавените ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за медиуми за време на избори освен весниците и радиодифузерите, доби задача да ги мониторира и порталите. Ова е прва регулација на интернет-медиумите за која се согласија четирите политички партии, а која веќе е вметната во последните измени на Изборниот законик согласно договорот од Пржино. Kонтролата на порталите се наметна откако во извештаите на ОБСЕ/ОДИХР беа забележани драстични повреди на медиумското известување во изборниот процес токму во нив, што влијаеше и на општите оценки за медиумите. Она што отвора дилеми е како ваквата регулација да се спроведе бидејќи во основниот закон за медиуми веб-страниците со информативна содржина воопшто не се споменати. Kако што е познато, ЗНМ (Здружението на новинарите на Македонија) ја уцени поддршката на Законот за медиуми (чие донесување со консензус со еснафските здруженија беше услов од Брисел) со тоа интернет-медиумите воопшто да не бидат регулирани. За тоа што треба да се смета како портал (електронски медиум) нема ни во самите измени на Изборниот ...
| | веќе видена | слични

Државната комисија за спречување корупција ќе ги испитува наводите за изборни злоупотреби на јавни седници. Доколку некој поднесе приговор за измами во текот на изборната кампања, Комисијата е должна во рок од пет дена да закаже седница, која ќе биде отворена за јавноста. На седницата може да присуствува и тој што пријавил прекршување на законите. Новата обврска за Антикорупциската комисија произлегува од измените во Изборниот законик, кои ги договорија политичките партии за исполнување на договорот од Пржино. Претходно, ваквите седници биле затворени за граѓаните. "Секој граѓанин може да пријави манипулации во користење на канцелариски простор, канцелариска опрема, службени возила на државните органи, како и за вршење и обид за вршење притисок и заплашување на гласачи или членови на нивните семејства или нивни блиски лица", се наведува во Законот. Законските измени предвидуваат и забрана да се започне постапка за вработување нови лица или постапка за престанок на работен однос во државни и јавни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Екипата на „Бутел“ го совлада „Металург 2“ со 29:23 (14:10) во натпревар од ракометната Суперлига. Домашните постојано водеа и рутински ја одржуваа предноста и ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пржинскиот договор помина и во Собрание – изгласан пакетот закони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: