Косово не е примено во УНЕСКО!

Косово не е применo во УНЕСКО, откако не успеа да гo добиe потребното двотретинско мнозинство во Генералното собрание на организацијата. Три гласа недостасуваа Косово да биде примено во УНЕСКО, односно од 142 членови, кои гласале, 92 од нив биле “за”, “против” биле 50, а воздржани биле 29. Да потсетиме, за двотретинско мнозинство потребни се 95 гласови. Меѓу земјите што не го поддржаа влезот на Косово во УНЕСКО се Бразил, Кина, Шпанија, Русија, Индија, Казахстан, Белорусија, Палестина, Северна Кореја, Словачка, Уругвај, Венецуела, Бахреин, Индонезија … Воздржани меѓу другите, биле, Босна и Херцеговина, Колумбија, Грција, Нигерија, Перу, Полска, Романија, Сингапур, Тринидад и Тобаго, Тунис и Замбија. За пристапување на Косово во УНЕСКО, меѓу другите, гласаа Белгија, Франција, Канада, Бугарија, Белизе, Ирска, Исланд, Италија, Литванија, Малезија, Пакистан, Панама, Норвешка, Нов Зеланд, Португалија, Чешка, Велика Британија, Словенија, Шведска, Швајцарија, Чад, Тајланд, Турција, Авганистан, Албанија, Германија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вкупно 50 држави застаната на страната на Србија и одговорија негативно за предлогот за прием на Косово во УНЕСКО. Државите-членки на УНЕСКО го отфрлија неизвесното гласање за предлогот за прием на Косово во оваа организација што е удар за Косово во борбата за глобалното признавање како држава, анализира Асошиејтед прес. Агенцијата прецизира дека 50 држави биле против предлогот, 92 го поддржале а 29 држави биле воздржани што е недоволно за остварување на двотретинското мнозинство што е неопходно за усвојување на предлогот Косово не успеа да се зачлени во УНЕСКО затоа што 50 држави беа против неговото зачленување. Дипломатската победа на Србија во Светската организација ја разбесне пак косовската влада и опозиција која упати остри критики до владата. Државите членки на УНЕСКО го отфрлија неизвесното гласање за предлогот за прием на Косово во оваа организација што е победа на Србија и Русија и удар за Косово во борбата за глобалното признавање како држава, анализира Асошиејтед прес. Агенцијата прецизира дека ...
| | веќе видена | слични

Предлогот на Србија да се одложи гласањето за барањето на Косово за прием во УНЕСКO, не е прифатен, јавува Танјуг. За тој предлог на пленарната седница во рамки на Генералната конференција гласаа 170 држави. За предлогот на Србија гласаа 58, против беа 88 држави, а 22 воздржани. Претставници на 16 земји не биле присутни во салата. Во тек е гласање за барањето на Косово за прием во УНЕСКО.
| | веќе видена | слични

СРБИЈА И РУСИЈА ДОБИЈА ЕДНА БИТКА СО НЕЗАВИСНОСТА НА ПРИШТИНА ФРАНЦИЈА, 10 ноември (АП) - Земјите членки на УНЕСКО го одбија барањето за членство на Косово, што беше победа за Србија и Русија, но тежок удар во мисијата на Косово да биде признаена како држава. Повеќето земји што учествуваа во вчерашното гласање беа наклонети кон изборот на Косово, со 92 гласови "за", 50 гласови "против" и 29 воздржани. Меѓутоа, според правилата на УНЕСКО секое барање мора да биде поддржано со најмалку две третини од гласовите, или во случајов 94 гласа "за", рече Стенли Мутумба Симата, дипломатот од Намибија кој го водеше гласањето. Косово е признаена од 111 држави откако прогласи независност од Србија во 2008 година. Русија, која ја поддржа Србија во војната на Косово за независност во 1998-99 година, го искористи нејзиното право на вето во Советот за безбедност на ОН за да го блокира Косово во обидот да стане членка на ОН. Косово е земја-членка на Светската банка и на Меѓународниот монетарен фонд. Лидерите во земјата во ...
| | веќе видена | слични

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација. При денешното гласање, предлогот за прием на Косово не ја доби потребната поддршка на две третини од членовите на Генералната конференција на УНЕСКО. Пред гласањето по предлогот, Конференцијата го одби барањето на Србија за одлагање на изјаснувањето за прием на Косово, Како што јави Танјуг, за предлогот на Србија гласаа 58 членки, против беа 88, а 22 воздржани. Претставници на 16 од вкупно 170-те земји-членки на УнЕСКО не присутвуваа на гласањето.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово не е примено во УНЕСКО!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: