Пашос Куељо: Левицата би можела да ја упропасти Португалија

2 копии

„Нереалната“ политика на владата што би ја воспоставиле левите партии би можела да предизвика „пропаст на Португалија“, предупреди во понеделник премиерот Педро Пашос Куељо, ден пред најавениот пад на неговата нова малцинска влада на десницата. „Нема да сае согласам со негативната политика на упропастување на Португалија““, рече Куељо на претставувањето на новата програма во парламентот. Премиерот ја обвини опозиционата левица дека сака да спроведе „краткорочна и нереална програма што се темели на желбата за враќање на сеприсутноста на државата“ и која ќе „биде сфатена како закана за закрепнувањето на јавните финансии“. Десната коалиција, релативен победник на парламентарните избори одржани на 4 октомври, сепак го загуби апсолутното мнозинство во парламентот и новата влада може да падна на гласањето уште во вторник.
| | веќе видена | слични
2 копии

Само за две недели по положувањето на заклетва, португалската влада поради мерки за штедење била приморана да поднесе оставка. Неа ја замени левичарксата коалиција - комунисти и социјалисти, што Португалија стана прва држава во ЕУ во која кумунистите се на власт. Умерената Социјалистичка партија формира сојуз со Комунистичката партија и радикалниот лев блoк и на тој начин стекна мнозинство во парламентот со 122 од 230 пратенички места. Левичарската коалиција гласала против програмата на владата на премиерот Педро Пасос Коелo. Само за две недели по положувањето на заклетва, португалската влада поради мерки за штедење била приморана да поднесе оставка. Неа ја замени левичарксата коалиција - комунисти и социјалисти, што Португалија стана прва држава во ЕУ во која кумунистите се на власт.Умерената Социјалистичка партија формира сојуз со Комунистичката партија и радикалниот лев блoк и на тој начин стекна мнозинство во парламентот со 122 од 230 пратенички места. Левичарската коалиција гласала против ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Португалија важи за еден од најголемите должници во Европската Унија, зад неприкосновените Грци. Откако пратениците изгласале недоверба во владата на десниот центар, на власт дошла коалицијата левичари - социјалисти и комунисти. Пред два дена владата на десниот центар морала да поднесе оставка по само две седмици по положувањето на заклетвата. Причината била тоа што мнозинството пратеници ја одбиле нивната програма за штедење. Умерената Социјалистичка партија формирала сојуз со Комунистичката партија и радикалниот Лев блок, и на тој начин стекнала мнозинство во парламентот од 230 пратеници, кои гласале против програмата на владата на премиерот Педро Пасос Коељо. Лидерот на социјалистите Антонио Коста, би требало да стане премиер во следните седмици со поддршката на комунистите и левичарите. По четири години на власт, владата на десниот центар го изгубила парламентарното мнозинство на општите избори одржани на 4. октомври, на кои граѓаните покажале несогласување со мерките за штедење усвоени откако ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата на десниот центар во Португалија приморана беше денеска да поднесе оставка две недели по положувањето заклетва, откако пратениците во парламентот со мнозинство гласови отфрлија нејзина програма за штедење. Умерената Социјалистичка партија формираше сојуз со Комунистичката партија и радикалниот Лев блок со што стекна мнозинство во парламентот од 230 пратеници кои гласаа против програмата на премиерот Педро Пасос Кделја. Лидерот на социјалистите, Антонио Коста би требало да стане премиер во следните недели со поддршка на комунистите и левичарите, наведуваат западни медиуми. Тие ветуваат дека ќе го ублажат штедењето иако критичарите стравуваат од враќање на политиката на заеми и трошење. По четири години на власт, Владата на десниот центар изгуби парламентарно мнозинство на избори одржани на 4 октомври на кои граѓаните покажаа несогласување со мерките за штедење усвоени откако Португалија во 2011 година зема заем од меѓународните кредитори во износ од 78 милијарди евра Владата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пашос Куељо: Левицата би можела да ја упропасти Португалија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: