Мундијалот ќе ја чини Русија околу 50 млрд. $

Од вкупно 16 стадиони ќе се изградат наполно нови или ќе се реконструираат 15 стадиони, 7.711 км автомобилски патишта и 2.033 км железнички линии, како и многу хотели, а ќе се уредуваат и аеродромите Светската фудбалска федерација (ФИФА) одлучи Мундијалот во 2018 година да се одржи во Русија, а четири години подоцна во Катар. Според пријавата на Русија, првенството се планира да се одржи во 13 градови, вклучувајќи ги Москва и Санкт Петербург. Ќе се игра на 16 стадиони, од кои практично постои само еден - најголемата спортска арена "Лужники", на кој ќе се одржи церемонијата на отворањето и ќе се одиграат првиот натпревар, полуфиналето и финалето на Мундијалот. Другите стадиони ќе бидат изградени од нула или реконструирани, пишува весникот "Ведомости". За изградба на стадионите ќе бидат потрошени 3.8 милијарди долари. Со приватни пари ќе биде изграден стадионот на московски Спартак (290 милиони американски долари), Надворешната трговска банка ќе го финансира стадионот на Динамо од Москва (260 милиони долари). ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Англија, Тери Венејблс, во својата колумна на весникот "Сан" ја нарече срамна одлуката на Светската фудбалска федерација (ФИФА) да и ја обезбеди организацијата на Светското првенство во 2018 година на Русија. Според англискиот стручњак на планетата останале две тајни организации - ФИФА и КГБ. Според Венејблс руските тајни служби ги искористиле своите финансиски можности и влијаеле на гласањето преку политички интриги. Венејблс истакнува дека кандидатурата на Англија одговарала на сите критериуми на ФИФА, додека на презентацијата биле присутни првите лица на државата - принцот Вилијам и премиерот Дејвид Камерон. Мислењето на англискиот тренер е дека никој човек со здрав ум не ни би ја поставил руската кандидатура повисоко од англиската. Што се однесува до службениците на ФИФА, тие би можеле и порано да ги прогласат земјите-домаќини на Мундијалот, така што Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) ќе си заштедеше 15 милиони фунти. Венејблс (67) беше на чело ...
| | веќе видена | слични

Поразот на Англија во Лондон е примен како мошне разочарувачки, не само поради испаѓањето во првиот круг туку и затоа што Англија доби само два гласа, од кои еден од англискиот претставник во 22-члениот ИК на ФИФА. Висок функционер на англискиот одбор за кандидирање шефовите на ФИФА ги нарече лажговци, зашто претходно дури осуммина им ветиле на Англичаните дека сигурно ќе ја поддржат нивната кандидатура. Градоначалникот на Лондон Борис Џонсон за разочарувачкиот исхот ги обвини лондонските медиуми, посебно Сандеј тајмс" и Би-Би-Си, кои пред гласањето ја обвинија ФИФА за корупција на членовите на Извршниот комитет дека примаат мито. Еден од главните поддржувачи на англиската кандидатура Дејвид Бекам по изборот дипломатски изјави: - Разочарани сме, меѓутоа на Русија и Катар им посакувам се најдобро и најголем успех во организација на мудијалите. Сигурен сум дека ќе се справат со не многу лесната задача. Не треба да обвинуваме кого било од нашата екипа. Сакам да му заблагодарам на премиерот и принцот Вилијам за ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер, беше задоволен и му изрази благодарност на Извршниот комитет на ФИФА за добро завршената работа со изборот на Русија и Катар за домаќини на СП 2018 и 2002. - Ќе патуваме во две наполно нови земји. Никогаш не било одржано светско првенство во Русија, а колку време арапскиот свет ја чекаше таквата шанса. Фудбалот оди во правилна насока и тоа ме прави едноставно среќен претседател на ФИФА, изјави Блатер.
| | веќе видена | слични

Русија ќе биде домаќин на Светското фудбалско првенство во 2018 година, a oрганизацијата на Мундијалот за четири години подоцна ја доби... ...Катар. Катар ја доби довербата за Светското Првенство во 2022 година пред фаворизираните САД и Австралија, а во трката беа и Јужна Кореја и Јапонија. Катар најави дека планира да направи 12 ултрамодерни стадиони, кои по завршувањето на првенството ќе ги демонтира и се планира да им ги подари на сиромашните земји. Како ќе изгледаат овие стадиони . Фантастично!
| | веќе видена | слични

Едвај ја подзаборавивме сета онаа еуфорија околу Светското првенство во фудбал ова лето во Јужна Африка, а веќе ги знаеме домаќините и за следните три. По 2014-та и домаќинот Бразил, 2018-та година ќе мине во знакот на Русија, но шокот пристигна со одлуката - четири години подоцна, во 2022-та, ќе ечат хај-тек стадионите на топлиот и богат Катар. Ова е расплетот на една камања за добивање на Мундијалот која мина во знакот на скандали и корупција. И додека сите се тепаа, малиот Катар искористи. Иако во време на одржување на Мундијалот температурата таму ќе достигне и над 40 степени, егзотичната земја богата со нафта - ќе го обезбеди најгламурозното светско првенство досега. 9 од 12 стадиони ќе бидат целосно нови, ќе работат на соларна енергија, и се разбира - ќе бидат климатизирани. Оваа ултра богата нација е муслиманска, па од пуста желба за Мундијалот - подготвени се да ги прилагодат и своите забрани за пиење алкохол. Се зборува за и мито, но кој губи има право да се лути. Малата земја на Арапскиот ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин не присуствуваше на вчерашното избирање на домаќините за светските првенства во 2018 и 2022 г. Но, откако ја дозна радосната вест вонредно долета во Цирих за да ја сподели радоста со руската делегација, но и да се сретне со претседателот на ФИФА Сеп Блатер. На средбата со новинарите рускиот премиер Владимир Путин калкулираше со сумата од десет милијарди долари потребни за реновирање на постоечки и изградба на комплетно нови стадиони, како и за инфраструктурни објекти. Путин соопшти дека потребните средства нема да бидат обезбедени исклучиво од буџетот на Федерацијата, туку и од приватно партнерство. Го спомна и името на Роман Абрамович „ нека се потроши малку, ионака има многу пари“ на шега изјави Путин. Градоначалникот на Москва, Сергеј Собианин , уште во средата вечерта ги повика вработените во градската управа на прв состанок околу изградбата и реконструкцијата на три стадиона во главниот град, од вкупно 13-те стадиони на кои ќе се одигруваат мечевите од Мундијалот во ...
| | веќе видена | слични

Англиските медиуми со лутина реагираа откако ФИФА и' ја додели организацијата на Светското првенство во 2018-та на Русија. Тие сметаат дека гласањето е наместено. Претседателот на ФИФА Сеп Блатер ја нарече кандидатурата на Англија „извонредна и невообичаена", но таа беше отфрлена уште во првиот круг од гласањето. Англија доби само два од 22 гласа во управното тело на ФИФА. „Продадено“ Англискиот делегат во ФИФА Џеф Томпсон даде еден глас, а се верува дека другиот глас го дал Иса Хајату од Камериун, еден од оние кои во телевизиска емисија на БиБиСи беа дел од истрагата за корупција во ФИФА. На насловната страница на Дејли Меил стои насловот „Продадено" - весникот прашува како Русија и Катар, нации богати со нафта, можат да ја убедат ФИФА да им ја додели организацијата на Светскиот куп. Сан оди со „Наместено", додека Дејли Стар извикува „Каква местенка". Дејли Меил тврди дека „Тие излажаа", а Дејли Експрес едностанов ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон синоќа изрази длабока разочараност од исходот на гласањето во седиштето на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) во Цирих за изборот на домаќин за Светското првенство во фудбал во 2018 година, во кое кандидатурата на Англија беше елиминирана уште во првиот круг. - Што уште треба да се направи за да успее една кандидатура, изјави Камерон, инсистирајќи дека понудата на англиската Фудбалска асоцијација (ФА) беше убедливо најдобра и најкомплетна. Ставот на Англичаните е дека уште сега во земјата би можело да се организира едно Светско фудбалско првенство, затоа што Англија „ги има изградено сите потребни стадиони, секогаш има публика што гарантира полни стадиони, комплетирани комуникациски и сообраќајни врски и сместувачки капацитети за да прима навивачи и туристи од целиот свет“. Уште повеќе што Светското првенство се одржува шест години по Олимпијатада во Лондон, кога новата инфраструктура ќе биде доплнета со уште нови фудбалски и спортски објекти. Камерон ...
| | веќе видена | слични

Британските медиуми се виновни што Англија нема да биде домаќин на Светското првенство во фудбал 2018-та, рекле делегатите на ФИФА, мислејќи на извештаите во кои неколку од нејзините членови беа обвинети за корпуција. Зборувајќи на прес-конференција во Цирих, претседателот на англиската кампања, Енди Ансон изјавил дека членовите на комитетот јасно им дале до знаење дека медиумите се тие кои и ја уништиле кандидатурата на земјата. И покрај тоа што инвестираа 15 милиони фунти и испратија звучни имиња да лобираат, како принцот Вилијам, Дејвид Бекам и премиерот Дејвид Камерон, Англија беше исклучена уште во првата рунда, откако доби само 2 гласа. Русија победи со 13 гласови. "Како што веќе знаете, мојот единствен проблем со Сандеј Тајмс и БиБиСи е лошиот тајминг. Тоа не смее да биде наш изговор, но комитетот ни даде до знаење дека медиумите нè убиваат", разочарано коментирал Ансон. Непосредно пред донесувањето на конечната одлука, БиБиСи обвини за корупција дел од членовите на ФИФА а во извештајот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мундијалот ќе ја чини Русија околу 50 млрд. $

Од:
До кого (е-маил):
Порака: