Македонија бара грчка поддршка за преговори со ЕУ

2 копии

Писмо на Милошоски до Друцас Ја користам оваа прилика, во светлина на претстојните состаноци на Советот на ЕУ и Европскиот совет во декември, да побарам Ваша поддршка за донесување одлука за почеток на пристапни преговори на ЕУ со Република Македонија, му пишува Милошовски на својот грчки колега Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски испрати писмо до својот грчки колега Димитрис Друцас во кое побара поддршка од Република Грција за донесување одлука за почеток на пристапни преговори на ЕУ со Република Македонија, во пресрет на претстојните состаноци на Советот на ЕУ и Европскиот совет. - Ја користам оваа прилика, во светлина на претстојните состаноци на Советот на ЕУ и Европскиот совет во декември, да побарам Ваша поддршка за донесување одлука за почеток на пристапни преговори на ЕУ со Република Македонија, пишува Милошовски. Во писмото тој потсетува дека во Пакетот за проширување за 2010 Европската комисија ја обнови препораката за почнување преговори за пристапување со Македонија, признавајќи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија втора година по ред се квалификува да ги почне пристапните преговори со ЕУ, пет години откако е кандидат за членство. Ваквиот статус не е одржлив на подолг рок и очекуваме дека Советот на ЕУ на претстојниот состанок на 15 декември ќе делува согласно дадената препорака, изјави вчера министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика. Според него, ваквиот потег ќе даде силен импулс за побрзо решение на спорот со името. - Македонија е подготвена да ги интензивира комуникациите во спорот, не само со Грција, туку и да го поттикне процесот што го води медијаторот Метју Нимиц. ЕУ, пак, со доделување датум за преговори може да го олесни создавањето на неопходни политички импулси во потрага по решение, рече Милошоски. Според опозицијата, ваквиот оптимизам на Милошоски не одговара на реалната ситуација, а македонските власти не направиле ништо за да го придвижат процесот во преговорите за името. - Пет години водите погрешна политика која не ...
| | веќе видена | слични

Македонија, во име на европскиот дух, бара Грција да поддржи одлука за одредување датум за преговори. Тоа, во писмото кое денеска е пратено во Атина, му го пишува Антонио Милошоски на Димитрис Друцас. Во дописот, шефот на македонската дипломатија вели дека ситуацијата во која – земјата пет години е кандидат и две години добива препорака, но не и датум за почеток на преговори е неодржлива и им штети на кредибилитетот на Европската унија и на политиката на проширување. ,,Вашата поддршка за донесување на одлуката за почеток на пристапни преговори со република македонија ќе го даде неопходниот политички импулс за интеграција на целиот регион. Со ваквиот чекор заеднички ќе ја поттикнеме и неопходната позитивна клима на доверба во меѓусебните односи за трајно разрешување на последната билатерална разлика со одржливо решение прифатливо за двете земји и народи, во интерес на регионалната и европската стабилност и просперитет,, - му пишува Милошоски на Друцас. Суштината на дописот, Милошоски ја повтори и во настапот ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 3 ноември – Датум за преговори со Европската Унија на декемврискиот самит позитивно би влијаел на спорот со името, тврди министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски. „Одредувањето на датум за старт на пристапни преговори на Македонија со Европската Унија на декемврискиот самит на Европскиот Совет позитивно би влијаело на напорите за изнаоѓање на решение во спорот со името со Грција“, рече Милошоски пред собраниската Комисија за надворешна политика. Министерот очекува европските институции да го олеснат создавањето услови за потрагата по решение на спорот со името. „Апелираме до нашите европски партнери дека донесувањето на одлука за почеток на преговори со Република Македонија овој декември би имала токму таков ефект – да се даде неопходниот политички импулс за зајакнување на довербата за возвратни активности во духот на европската соработка и добрососедските односи и за создавање на неопходната позитивна клима во меѓусебните македонско-грчки односи за изнаоѓање на применливо и неодржливо ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одредувањето датум за почеток на пристапни преговори на Македонија со ЕУ на декемврискиот самит на Европскиот Совет позитивно би влијаело на напорите за изнаоѓање на решение во спорот со името со Грција. Ова пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика го истакна шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски. Тој реферираше за активностите во делот на надворешната политика во текот на изминатата година, ставајќи акцент на шест-месечното претседателство со Комитетот на министри на Советот на Европа, годишниот извештај на Европската Комисија за напредокот на земјата, самитот на НАТО во Лисабон, како и односите на Македонија со земјите од регионот, Европа и Светот. Во однос на недобивањето на датум за старт на преговори пет години по стекнувањето на кандидатскиот статус, Милошоски со став – оваа состојба е неодржлива. „Ваквата статусна состојба не е долгорочно одржлива и како земја кандидат која што следниот месец ќе воспостави целосна трговска асоцијација со Европската Унија ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски испрати писмо до својот грчки колега Димитрис Друцас во кое побара поддршка од Република Грција за донесување одлука за почеток на пристапни преговори на ЕУ со Република Македонија, во пресрет на претстојните состаноци на Советот на ЕУ и Европскиот Совет. - Ја користам оваа прилика, во светлина на претстојните состаноци на Советот на ЕУ и Европскиот Совет во декември 2010, да побарам Ваша поддршка за донесување одлука за почеток на пристапни преговори на ЕУ со Република Македонија, посочува Милошовски во писмото. Во Пакетот за проширување за 2010, потсетува македонскиот министер, Европската комисија ја обнови препораката за почнување преговори за пристапување со мојата земја, признавајќи ги нашите постигнувања во изминатата година и потврдувајќи дека остануваме подготвени да се соочиме со предизвиците од следната фаза на пристапниот процес. Мојата земја, посочува Милошоски, втора година по ред се квалификува да ги почне пристапните преговори, а ...
| | веќе видена | слични

Ваквиот статус не е долгорочно одржлив и очекуваме дека Советот на ЕУ на претстојниот состанок на 15 декември ќе делува согласно дадената препорака, изјави денеска министерот за надворешни работи Антонио Милошоски пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика. - Ваквата статусна состојба сметаме дека не е долгорочно одржлива и како земја кандидат, која што следниот месец ќе воспостави целосна трговска асоцијација со ЕУ согласно Спогодбата за стаблизација и асоцијација, така и во однос на кредибилитетот на ЕУ и политиката на проширување која што се покажа како најуспешна мировна политика на овој континент, но и политика за економски напредок и пријателство. Очекуваме овој пат Советот на ЕУ да се изјасни и да дејствува согласно обновената препорака на сопствената извршна институција, односно ЕК и посериозно да пристапи на процесот на проширувањето и во тој случај посериозно да го разгледа случајот со Република Македонија, рече Милошоски. Според него, ова би било во согласност со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, во писмо упатено до својот грчки колега Димитрис Друцас, побара поддршка за почеток на пристапни преговори на Македонија за членство во Европската унија. „Република Грција како најстара земја-членка на Европската унија во нашиот регион и докажан пријател на политиката на проширување, преку Солунската Агенда, а денес и со иницијативата Агенда 2014/2018, може да го даде клучниот придонес во ревитализацијата на Европската интеграција на целиот регион“, се вели во писмото на министерот Милошоски. Понатаму се додава дека грчката поддршка за донесување на одлуката за почеток на пристапни преговори со Република Македонија ќе го даде неопходниот политички импулс за тоа. Автор: АТ/БГ/миа
| | веќе видена | слични

Скопје бара Атина да ја поддржи Македонија за ЕУ Шефот на македонската дипломатија го повика преку писмо својот грчки колега Атина да ја поддржи Македонија за донесување одлука за добивање датум за отпочување на пристапните преговори со Унијата. Шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, како што пренесува еРепортер, го повика преку писмо својот грчки колега Димитрис Друцас Атина тоа да го стори во пресрет на престојните состаноци на Европскиот совет и Советот на ЕУ. „ Мојата земја втора година по ред се квалификува да ги почне пристапните преговори, а полни пет години е кандидат за членство во ЕУ без отворени преговори. Ваквата статусна состојба е неодржлива, како за земја - кандидат која следниот месец ќе воспостави целосна трговска асоцијација со ЕУ согласно Спогодбата за стабилизација и асоцијација, така и за кредибилитетот на ЕУ и на политиката на проширувањеЌ, се вели во посмото што Милошоски му го испратил на Друцас. Грчката поддршка за Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 327 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го следи скандалот за централата ТЕ-ТО, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес-конференција одговарајќи на ...
сите 173 | | | веќе видена

Полициски нуркачи во контаминираните води околу новозеланскиот вулкански Бел остров, каде нема речиси никаква видливост, денеска се обидуваат да ги пронајдат ...
сите 135 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија бара грчка поддршка за преговори со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: