Вилјареал го потопи Динамо (З)

Италија остана без уште еден претставник во Европа, откако Палермо одигра без победник со претставникот на Чешка, Спарта (П) Пласман во следната елиминациска рунда од најмасовното клупско натпреварување, УЕФА Евро лига, после пет одиграни кола во групната фаза, обезбедија екипите на Ливерпул, Порто, Бешикташ, БАТЕ Б., ЦСКА (М), Спарта (П) и Динамо (К). Македонскиот репрезентативец Горан Попов го одигра целиот натпревар за украинскиот шампион во победата на гостувањето против белорускиот БАТЕ Борисов и ќе ја дочека фудбалската пролет во Европа. Иако загуби со убедливи 3:0 од шпанскиот гигант Вилјареал, шампионот на Хрватска, Динамо (З), може да се пласира во следната рунда доколку во последното коло извојува победа пред верните фанови над грчкиот преставник ПАОК. - Имавме среќа со резултатот во Солун. Сега ни одговара било каква победа. Да дадевме гол на стартот од натпреварот истиот можеби ќе добиеше поинаков тек. Многу се подобри од нас. За жал нема да можам да им помогнам во последното коло поради ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на ЦСКА Москва ја постигнаа и петтата победа во 5.коло од Лигата на Европа на УЕФА и се втора екипа која заедно со Зенит има максимален учинок. Синоќа московјаните ја совладаа Лозана со 5:1. По одигрувањето на натпреварите од 5.коло познати се 18 екипи кои изборија пласман во следната фаза, а преостанатите 6 ќе бидат познати по натпреварите од 6.коло кое се игра на 15 и 16 декември. Пласман имаат обезбедено: Манчестер Сити, Лех, Баер Леверкузен, Спортинг, Динамо Киев, БАТЕ Борисов, ЦСКА Москва, Спарта Прага, ПСЖ, Виљареал, Зенит, Штутгарт, Јанг Бојс, ПСВ, Металист, Ливерпул, Порто и Бешикташ. Од македонските играчи настап имаше само Горан Попов, кој го одигра целиот натпревар за Динамо Киев, кој славеше убедлива победа на гости со 4:1 кај БАТЕ Борисов. Преглед на групите одиграни синоќа: Група „Ј“: Борусија Дортмунд – Карпати 3:0 и ПСЖ – Севиља 4:2. Табела: ПСЖ 11 бодови, Севиља 9, Борусија Дортмунд 8, Карпати 0. Група „К“: Утрехт – Наполи 3:3 и Стеауа – Ливерпул 1:1. ...
| | веќе видена | слични

Со преостанатите 12 натпревари синоќа се комплетираше петото коло во Лига Европа. По вчерашните дуели познати се и некои од екипите кои сигурно патуваат во нокаут фазата. Пласман во пролетниот дел обезбедија ЦСКА Москва, Ливерпул, Порто, Спарта Прага, Бешикташ и Динамо Киев. До крајот на фазата по групи останува да се одигра уште едно коло. Резултати од вчерашните натпревари: Паок - Бриж 1:1 Виљареал - Динамо З. 3:0 Бате Б. - Динамо К. 1:4 Шериф - Аз 1:1 Палермо - Спарта П. 2:2 ЦСКА М. - Лозана 5:1 Дортмунд. - Карпати 3:0 Псж - Севиља 4:2 Утрехт - Наполи 3:3 Стеауа - Ливерпул 1:1 Рапид В. - Порто 1:3 ЦСКА С. - Бешикташ 1:2 (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Париз, 3 декември – Екипата на ПСЖ полека се враќа на вистинските патеки, затоа што синоќа во дуелот од групата Ј од Лигата на Европа ја совлада Севиља со 4:2 и на коло пред крајот на групните мечеви обезбеди пласман во нокаут фазата. ПСЖ поведе со 2:0 со головите на Бодмер (17) и Оаро (20). Севилја се врати во игра со двата гола на Кануте (32 и 36 м.), но во последните моменти на првото полувреме Оаро со уште еден гол го доведе ПСЖ во водство. Победата ја осигура Нене веднаш на стартот на второто полувреме во 47 минута. По победата над Карпати од 3:0 Борусија од Дортмунд доби можност да избори пласман но за тоа ќе и биде потребна победа на теренот на Севилја. Резултати и табели: Група Д: ПАОК – Бриж 1:1 , Виљареал – Динамо З. 3:0 Табела: Виљареал 9, ПАОК 8, Динамо З. 7, Бриж 3. Група Е: Бате Б. - Динамо К. 1:4, Шериф АЗ Алкмар 1:1 Табела: Динамо К. 10, Бате Б. 10, Шериф 4, АЗ Алкмар 4. Група Ф: ЦСКА М. - Лозана 5:1, Палермо – Спарта 2:2 Табела: ЦСКА М. 15, Спарта 8, Палермо 4, Лозана 1. Група Ј. Пари Сен ...
| | веќе видена | слични

Шест екипи синоќа во втората половина од групите обезбедија учество во шеснаесетина финалето. Виљареал со победата од 3-0 над Динамо Загреб обезбеди шеснаесетина финале. Директниот дуел меѓу Динамо и Паок во Загреб ќе го решава вториот патник во нокаут фазата од групата Д. Ова откако Паок синоќа одигра само реми со Бриж на домашен терен. Динамо Киев на македонскиот репрезентативец, Горан Попов оди во европскa пролет заедно со Бате Борисов во групата Е. Динамо синоќа го победи токму Бате со 4-1 и се израмни со него на 10 бода. На неприкосновената ЦСКА Москва која синоќа ја забележа и 5 победа во групата Ф меѓу патниците во нокаут фазата од оваа конкуренција и се приклучи Спарта Прага откако одигра реми 2-2 против Палермо. Пари сен Жермен е меѓу учесниците во шеснаесетина финалето од групата Ј, ја победи синоќа Севиља со 4-2 и со 11 бода се проби на првото место во оваа конкуренција. Во последното коло Севиља и Борусија Дортмунд кој синоќа го победи Карпати ќе се борат за второто место кое преку оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во вчерашните натпревраи од предполседниот 5 круг во групната фаза од Европа лигата уште 6 тимови обезбезија европска пролет. Учесници во елиминационата фаза се петкратниот европски шампион Ливерпул, потоа Бешикташ, Динамо Киев, Спарта Прага, ПСЖ и Виљареал. Најинтерсно беше во Париз, каде со голеада на Паркот на Принцевите, ПСЖ ја победи Севиља(4:2), која за пласман ќе се бори со Борусија Дортмунд вп послдното коло на домашен терен. Во првите 20 минути ПСЖ направи предност од два гола, но тоа не траеше долго така што до 36 минута Кануте со два гола го израмни резултатот. Само една минута пред одморот Нене повторно ја врати предноста за ПСЖ со убав гол. Во вторто полувреме Оро го постави конечниот резултат (4:2), за сигурен пласман на ПСЖ. Triana1952 Uploaded by triana1952 More video blogs and vloggers. Интерсно беше и во грипата К, каде најмногу профитираше Ливерпул, одигрувајќи само 1:1 против Стеауа. Во вториот натпревар од оваа група јунак за Наполи беше Едисон Кавани, кој со својот хет-трик ...
| | веќе видена | слични

По победата над Карпати од 3:0 Борусија од Дортмунд доби можност да избори пласман но за тоа ќе и биде потребна победа на теренот на Севилја. Пари Сен Жермен полека се враќа на старите патеки. Во дуелот од групата Ј од Лигата на Европа во фудбал ја совлада Севилја со 4:2 и на коло пред кр....
| | веќе видена | слични

Во текот на денешниот ден беше одиграно петтото коло од второто по ред елитно фудбалско натпреварување во Европа - Лигата на Европа, во кое голема причина за задоволство, покрај останатите, имаа ПСЖ и Ливерпул. Францускиот фудбалски прволигаш својата победа ја издвојува по голеадата во која со 4:2 ја надигра Севиља и избори пласман во пролетниот дел од Лигата. За истото во последното коло ќе се бори шпанскиот клуб и дортмундска Борусија која со 3:0 денеска беше подобра од Карпати чие бодовно конто и по петтото коло остана празно. Многу интересно и богато првот полувреме одиграа ПСЖ и Севиља во кое домаќинот во дваесетата минута имаше предност од два гола разлика, за во 36-та Кануте со својот втор гол да ги врати работите на почеток. Сепак, Нене пред самиот крај на првите 45 минути и Хоарау со својот втор погодок на натпреварот им овозможија на парижаните три бода од овој натпревар и сигурен пласман во наредниот круг. Во групата К се случија две поделби на бодовите од кои најмногу профитираше ...
| | веќе видена | слични

Играчите на Ливерпул одиграа нерешено 1:1 на гостувањето против Стеауа и обезбедија понатамошен пласман. "Црвените" поведоа во 18.минута преку Јовановиќ, додека домашниот тим израмни преку Бонфим, по грешката на Пепе Реина. ПСЖ славеше со 4:2 над Севилја и изби на првото место во групата Ј. Се уште во игра за пласман во следната рунда е Борусија Дортмунд, која лесно го совлада Карпати со 3:0. ЦСКА Москва ја забележа и петтата победа во Лига Европа, откако пред своја публика ја збриша Лозана со 5:1. Спарта Прага освои бод во Сицилија против Палермо (2:2) и се избори за следната рунда. Група Ј: Борусија Дортмунд - Карпати 3:0 Кагава 5', Хумелс 49', Левандовски 89' ПСЖ - Севилја 4:2 Бодмер 17', Оро 20', 47', Нене 45' - Кануте 32', 36' Табела: ПСЖ 11, Севилја 9, Борусија 8, Карпати 0 Група К: Утрехт - Наполи 3:3 Фон Волссвинкел 6', 28'(п), Демуж 35' - Кавани 5', 42', 70'(п) Стеауа - Ливерпул 1:1 Бонфим 61' - Јовановиќ 18' Табела: Ливерпул 9, Стеауа 6, Наполи 4, Утрехт 4 Група Л: ЦСКА Софија - Бешикташ ...
| | веќе видена | слични

На вчерашните натпревари во Д, Е, Ф, Ј, К и Л групите уште седум тима обезбедија пласман во нокаут рундата во Лига Европа, пред шестото последно коло од групната фаза. Најубедлива со својот пласман е ЦСКА Москва со максимални 15 бода од пет средби, а во групата Ф понатаму оди и Спарта Прага. Се е завршено и во Л групата каде пласман обезбедија Бешикташ и Порто, од Е групата понатаму одат Динамо Киев и Бате Борисов. Во К групата сигурен е Ливерпул додека во борба за втората позиција остануваат Стеауа, Наполи и Утрехт. Во Г групата само Карпати без ниту еден бод нема шанси за пласман во следната фаза додека во борба остануваат ПСЖ, Севиља и Борусија Дортмунд и во Д групата за нокаут фазата во последното коло ќе се борат Виљареал, ПАОк и Динамо Загреб, без шанси е Клуб Бриж.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 185 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вилјареал го потопи Динамо (З)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: