Јан Питлик: Изненаден сум од високата победа, решија одбраната и голманите

Очекувано, по таквиот триумф на теренот на противникот, презадоволни беа сите во таборот на нашиот шампион. За данските медиуми најинтересен беше нивниот сонародник Јан Питлик, кој смета дека решавачки беа голманите и одбраната на Вардар. “ Изненаден сум од високата победа. Во првиот дел Митјиланд одигра добро, а ние бавно и без инспирација. Тие беа добро подготвени. Во вториот дел ги „фативме“ на цврстата одбрана и на добрите голмани. Промените во тимот, кои ги направи противничкиот тренер Хеле Томсен, само ни помогнаа “, изјави Питлик.
| | веќе видена | слични
4 копии

Ракометарките на Вардар, во четвртото коло во Ц групата во Лигата на шампионките, ја забележаа третата победа, откако во Данска го декласираа Митјиланд со 25:15. Вардарки во Данска потврдија дека нивната форма оди во нагорна линија, против Митјиланд забележаа уште една убедлива победа, откако пред една недела во Скопје победија со 33:24. Израмнетото прво полувреме им припадна на македонските шампионки со еден гол разлика, а во второто Вардарки ги декласираа противничките, чии напади се одвиваа од одбранбениот ѕидпредводен од брилијантната Амадин Лејно. Одбраната на Вардар и Лејно на Митјиланд му дозовли да постигне само четири голови во второто полувреме. Лејно со 19 одбрани беше најдобрата на теренот, додека во нападот Вардар го предводеа Лекиќ со шест и Алтхаус со четири голови. Наредниот натпревар ЖРК Вардар ќе го одигра на 14-ти ноември, кога ќе гостува во Ѓер.
| | веќе видена | слични

Ниту една од ракометарките на Вардар не успеа да обезбеди место во идеалниот тим на колото во изборот на ЕХФ. Вардар на гости го победи данскиот Митлијанд со 25-15 во рамките на ЛШ, но тоа не беше доволно за некоја од ракометартките на Индира Кастратовиќ да биде наградена со индивидуално признание. Со само четири примени гола за едно полувреме и 19 одбрани, веројатно Амандин Лејно беше најсериозен кандидат за место меѓу „Трите ѕвезди“ на колото, но сепак таа не беше меѓу наградените. Место во најдобрите три, обезбедија десниот бек на Ларвик, Аманда Куртовиќ, Јулија Ериксон од Савехоф и поранешната „варадрка“, Алисон Пино. На листата на најдобри одбрани, овој пат првото место и припадна на Катрине Лунде од Ростов Дон, додека најдобриот гол беше дело на Малгорзата Рола од Љублин.
| | веќе видена | слични

Со само четири примени гола за едно полувреме и 19 одбрани, веројатно Амандин Лејно беше најсериозен кандидат за место меѓу „Трите ѕвезди“ на колото, но таму нема место за голмани овој пат. Трите лауреатки во изборот на ЕХФ-ТВ се Аманда Куртовиќ, десниот бек на Ларвик, кој со 10 гола од 11 обиди предводеше до победа против Крим (32-28), потоа Јулија Ериксон од Савехоф, која постигна осум гола во триумфот над Љублин (27-24) и поранешната варадрка, Алисон Пино, која претрпе пораз со Баја Маре, на гостувањето кај Ростов Дон (26-27), но постигна 10 гола. Ниту една од 19-те интервенции на Лејно не беше ни меѓу петте најатрактивни одбрани на 4. коло, а приматот го презеде Катрине Лунде од Ростов Дон, додека во конкуренција на стрелците Малгорзата Рола од Љублин го освои првото место во топ-5 голови на колото , со цепелин асистиран преку цел терен, од нејзината голманка Вероника Гавлик. Дебитант за 4. рунда е левото крило на Савехоф, Оливија Мелегард.
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јан Питлик: Изненаден сум од високата победа, решија одбраната и голманите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: