Истрагата за падот на рускиот авион бара да не им се верува на ‘анонимни извори од комисијата

Не се веродостојни сите објавени медиумски извештаи за падот на рускиот патнички авиони во Египет кои се повикуваат на анонимни извори во меѓународната комисија истражители, изјави во неделата вечерата челникот на истрагата Ајман ал-Мукадам. „Тие податоци, коишто се објавуваат во вестите и извештаите на некои медиуми и агенции, повикувајќи се на анонимни извори коишто, како што се тврди, се членови на комисијата, не се вистинити и не се подготвени од неа (меѓународната комисија)“, истакна ал Мукадам. Египетскиот функционер истакна дека официјалното коминике од истрагата беше објавено во саботата вечерта, на прес-конференцијата којашто ја одржа тој. „Тоа е потпишано од сите акредитирани членови на комисијата, кои ги претставуваат петте земји вклучени во истрагата: Египет, Русија, Франција, Германија и Ирска. Во врска со тоа, апелирам до сите медиуми да се придржуваат до проверените и официјални податоци, коишто ги објавуваме повремено од самата комисија“, порача ал-Мукадам. Неговата реакција следеше откако ...
| | веќе видена | слични

Истрагата за несреќата на рускиот авион A321 се одвива противречно и во режим на тајност, додека експертите стравуваат дека клучни докази можат да бидат уништени, пишува весникот Волстрит журнал. Две недели по трагедијата, распрснатите остатоци на голема површина се уште не се собрани. Покрај тоа, руската страна одбива да соопшти дали била направена обдукција на телата на патниците, што би можело да даде важни информации за причините за трагедијата. Се уште е непознат и составот на комисијата за истрага на инцидентот.
| | веќе видена | слични

Припадници на руски истражни и спасувачки екипи, кои пристигнале во Египет веднаш по падот на авионот на Синајскиот полуостров на 31 октомври, утрово ја напуштија земјава се вратиле во Москва. Припадници на руски истражни и спасувачки екипи, кои пристигнале во Египет веднаш по падот на авионот на Синајскиот полуостров на 31 октомври, утрово ја напуштија земјава се вратиле во Москва. Екипа од 48 луѓе кои ја спровеле истрагата на местото на падот на авионот во регионот Хасан, околу 70 километри јужно од египетскиот град Ел Ариш на Синај, денес го напуштиле Египет. Авионот се срушил на 31 октомври набргу по полетувањето од синајското туристичко место Шарм ел Шејк, а требало да слета во Санкт Петерсбург. Сите 224 патници и членови на екипажот ги загубиле своите животи. Американски и британски власти објавиле претходно извештаи во кои се вели дека постои можност падот на авионот да бил предизвикан од бомба.
| | веќе видена | слични
4 копии

Египет го одобри учеството на американското Федерално биро за истрага (FBI) и други експерти од САД во истрагата за причините за уривањето на рускиот патнички авион на Синајскиот полуостров, изјави во интервјуто за CNN египетскиот министер за внатрешни работи Самех Шукри. Според него, египетската страна добила од Вашингтон предлог за учество на американските стручњаци и иследници, и властите во Каиро го одобриле. Како што истакна американската телевизиска мрежа повикувајќи се на американски функционер запознаен со текот на истрагата за падот на рускиот патнички авион од 31-ви октомври, националниот совет за безбедност во сообраќајот на САД веќе добил барање за вклучување на негови експерти во тимот стручњаци за авионски мотори. Според соговорникот на CNN, за составување на тимот експерти американската агенција очекува од Египет прецизни информации за моторите на авионот кој се урна, кои се произведени од американската компанија „Pratt&Whitney“. Во понеделникот челниците на FBI ја искажаа подготвеноста за ...
| | веќе видена | слични

Египетските власти се согласија да прифатат помош од ФБИ за истрагата за причините за падот на авионот А321 на руската компанија „Когалимавија“ над Синајскиот Полуостров. – Ние добивме од Американците предлог да учествуваат во истрагата на истражната група. Ние веднаш го одобриме предлогот, изјави министерот за надворешни работи на Египет Самех Шукри во интервју за телевизискиот канал ЦЦН. Според зборовите на Шукри една од причините за да се согласат веднаш, е тоа дека американската компанија Pratt & Whitney е производителот на мотори кои се користат за авионите Airbus. Претходно претставникот на ФБИ, Џош Кемпбел соопшти дека Федералното биро им предложило како на Египет, така и на Русија помош на нивни криминалисти при истрага на несреќата на А321. Тогаш американските медиуми објавија дека и двете влади ја откажале помошта. Паралелно со тоа на 8 ноември, Њујорк Тајмс сподели дека ФБИ се согласила да помогне во истрагата по барање, кое дошло од Москва по линија на тајни служби. Официјално оваа информација не ...
| | веќе видена | слични

Египетската полиција работи на нова теорија според која хотелски персонал можел да постави бомба во багажот на некој од патниците, која експлодирала во рускиот авион на Синајскиот Полуостров, пишува британскиот весник. “Индипендент”. Според изданието во моментов се водат испрашувањата на послугата , janitors и друг хотелски персонал, како исто така се проучува и нивното минато за евентуални екстремистички врски. Полицијата се уште нема осомничени, иако во текот на неколку дена спроведува испрашувања со вработените од аеродромот на Шарм ел-Шеик, од каде полетал авионот, а владата во Каиро изјави дека е “90% сигурно” дека авионот експлодирал . Во моментов илјадници туристи останаа заглавени во одморалиштето поради засилените мерки за безбедност. Тие беа воведени, откако на 31 октомври рускиот авион на пат за Санкт Петербург со 224 патници се урна над Синајскиот Полуостров. Според пресретнати разговори од западни тајни служби комуникацијата меѓу екстремистите е дека во авионот имало бомба. Според британски ...
| | веќе видена | слични

Тој направил пакт со ИСИС минатата година во Сирија. Претставници на Вајтхол овој викенд потврдиле дека Масри е „личност од интерес“ и дека Британија ќе им помогне на Египет и Русија да го „убијат или уапсат“ мисионерот. Тоа би можело да значи и распоредување на САС во Египет, пренесува „Sunday Times”. Масри во видео изјава ја превзел одговорноста за урнувањето на рускиот авион минатата среда, кога премиерот Дејвид Камерон најави суспензија на британските летови. Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков им потврдил на новинарите дека Велика Британија и предала на Русија одредени податоци за урнувањето на рускиот авион на Синај. Тој одбил да открие повеќе детали, тврдејќи дека не му се познати. Од истите причини, не сакал да каже дали тоа влијаело на Русија да ги запре летовите за Египет. Тој одбил да го коментира тоа што египетските истражувачи почнале да го разгледуваат терористичкиот напад како главна причина за несреќата. Американската телевизија CNN наведува дека некои разузнавачки податоци ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фотографиите кои се појавија по падот на авионот прикажува празни улици, кафе барови и бројни ресторани, додека голем број на Британци сред настанатиот хаос и понатаму чекаат да се вратат дома. На основа на фотографиите е сосема очигледно дека настапи нов период на криза за египетскиот туризам што е потврдено од страна на Мухамед Јусуф, советник во Министерството за туризам на Египет. Русите до сега овде беа најбројни туристи, околу три милиони патници го посетуваа Египет годишно. На второто место беа Британците – околу еден милион. Нивното напуштање на земјата зададе тежок удар на туристичката индустрија во Египет – губитокот ќе изнесува околу 70% од приходоот“, изјави Јусеф. Да потсетиме сите 224 патници загина кога авионот од компанијата Метроџет се сруши на Синајскиот полуостров 23 минути по полетувањето од аеродромот во Шарм ел Шеик. Одговорноста за падот на авионот ја превземаа припадниците на Исламската држава.
| | веќе видена | слични

Неодамнешниот пад на рускиот авион и стравот дека зад несреќата се крие терористички напад, направија египетското одморалиште Шарм Ел Шеик да изгледа како таму да минал ураган. отографиите кои се појавиле по падот на авионот прикажуваат празни улици, кафулиња и ресторани, додека голем број Британци по настанатиот хаос сè уште чекаат да се вратат дома. На основа на фотографиите, сосема очигледно е дека настапил нов период на криза за египетскиот туризам, а тоа го потврдил и Мухамед Јусеф, советник во Министерството за туризам на Египет, пренесува Mirror . "Русите досега тука беа најбројни туристи, околу три милиони патници го посетуваа Египет годишно. На второ место беа Британците - околу еден милион. Нивното напуштање на земјата зададе тежок удар на туристичката индустрија на Египет - загубите ќе изнесуваат околу 70 проценти од приходите", изјавил Јусуф. Да потсетиме, сите 224 патници загинале кога авионот на компанијата "Kogalymavia" се урнал на Синајскиот полуостров, 23 минути по полетување од аеродромот ...
| | веќе видена | слични

Британскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд изјави дека е многу веројатно рускиот авион во Египет, во кој загинаа 224 луѓе, да бил соборен од внатрешна експлозија поставена од џихадистите на Исламската држава. Рускиот премиер пак, Димитри Медведев неодамна изјави дека Москва не ја отфрла можноста да се работи за терористички напад. >> Путин ќе мора да се соочи со рускиот народ доколку авионот го урна ИСИС - Можноста да се работи за терористички чин останува очигледното објаснување за она што се случи, изјави МЕдведев во интервју за руски весник кој ќе биде објевен утре (11.ноември 2015). Илјадници туристи го напуштаат Шарм ел-Шеик по падот на авионот, кога на 31.октомври загинаа сите 224 патници и членови на екипажот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Истрагата за падот на рускиот авион бара да не им се верува на ‘анонимни извори од комисијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: