Градот замириса на оцет - почна борбата против загаденоста на воздухот


Потсетување до возачите : на улиците каде што ќе се става средството, брзината на движење со возила ќе биде ограничена на 40 километри на час, заради можна појава на лизгавост на коловозот. Ќе биде поставена и соодветна сообраќајна сигнализација. Ако центарот на метрополата ви замириса на оцет, тоа е знак дека улиците само што се испрскани со калциум магнезиум ацетат, што е едно од мерките на Град Скопје за намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. Станува збор за средство кое се користи за контрола и намалување на ситната прашина, ПМ10 и ПМ2,5 честичките, кое ќе се прска два пати на ден. - При неговото аплицирање како резултат на неговиот состав може да се почувствува слаб мирис на оцет, кој исто така не е опасен по здравјето на луѓето. Производот е еколошки, биоразградлив, не е штетен за растенијата, погоден е за апликација во близина на паркови и зелени површини, а најважно е што не е корозивен нема да предизвика оштетување на возилата. Лесен е за апликација и целосно е стабилен, што значи може да ...
| | веќе видена | слични

Прскањето на скопските улици е причината за намалување на загадувањето во градот. Првиот човек на Скопје смета дека секојдневното нанесување на калциум магнезиум ацетат придонесува за подобрување на квалитетот на градскиот воздух. Иако и денешните концентрации се над доволените граници сепак се двојно пониски од минатонеделните. На предупредувањата од експертите дека допрва доаѓа периодот кога концентрациите на ПМ10 честичките значително ќе се зголемат, Трајановски одговара дека градот е подготвен да спроведе низа мерки. Моменталните концентрации на суспендираните честички во скопскиот воздух се движат во интервал од 50 до 80 што споредено со претходните денови е неколкупати помалку.
| | веќе видена | слични
2 копии

Жителите на Скопје конечно можат да дишат со полни гради. По подолг период концентрацијата на ПМ 10 честичките е во нормалните граници. Ако пред неколку денови се движеше околу 400 сега изнесува 50. Ова го покажуваат податоците на мерните станици на животна средина. Главни причинители за загадувањето во Скопје и понатаму остануваат сообраќајот, индивидуалните домаќинства кои се топлат на дрва како и индустриските капацитети. Но експерите велат дека и геоположбата на градот во голема мера влијае на квалитетот на градскиот воздух. Предупредуваат дека допрва доаѓа време кога мерните станици ќе покажуваат негативни резултати. Во меѓувреме градските власти велат дека продолжуваат со прскање на градските улици со калциум магнезиум ацетат се додека нема видливи резултати. Велат дека акцијата ќе се прошири и во другите општини каде загадувањето е големо.
| | веќе видена | слични

За да се видат ефектите потребно е да се прска на улиците во целиот град и во подолг период, па да се анализираат реакциите на мерните места. Само во ваков случај ќе можеме да направиме анализа дали овој препарат е добар во намалувањето на загаденоста на градот од издувните гасови на моторните возила, вели портпаролот на Министерството за животна средина, Сашо Секуловски, откако Град Скопје деновиве ги прскаше улиците со калциум магнезиум ацетат. Загаденоста и натаму остана на високо ниво. Загаденоста со ПМ10-честички постигнува максимално ниво во вечерните часови, од 22 часот до 1 часот по полноќ. Не е подобра состојбата и во Кичево, Кочани, Миладиновци, Велес, Битола, Тетово и во Кавадарци е на многу високо ниво. Податоците на страницата за мерење на квалитетот на воздухот на Министерството за животна средина и просторно планирање последните неколку дена покажуваат дека средната дневна концентрација на суспендираните честички ПМ10 е неколкупати повисока од дозволените 50 микрограми на еден кубен метар. - ...
| | веќе видена | слични
21 копии

Гази Баба, Тетово и Карпош утрово се најзагадени општини во Македонија. Концентрациите на ПМ10 честичките се над 100 микрограми на метар кубен. Повисоки концентрации од дозволеното има и во воздухот во Центар, Лисиче, кај Ректоратот, Битола и во Кичево. Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање покажуваат концентрација на ПМ 10 честичките во Гази Баба од 159 микрограми, во Тетово 112, во Карпош 103, во Битола 82, кај Ректорат 80, Лисиче 78 и Кичево 49. На другите мерни станици утрово се измерени концентрации на ПМ10 честичките во рамки на дозволеното до 35 микрограми на метар кубен.
| | веќе видена | слични

Овие три општини ова утро беа најзагадените во Република Македонија. Тоа се општините Гази Баба, Тетово и Карпош, а концентрациите на ПМ10 честичките се над 100 микрограми на метар кубен. Повисоки концентрации од дозволеното има и во воздухот во Центар, Лисиче, кај Ректоратот, Битола и во Кичево. Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање покажуваат концентрација на ПМ 10 честичките во Гази Баба од 159 микрограми, во Тетово 112, во Карпош 103, во Битола 82, кај Ректорат 80, Лисиче 78 и Кичево 49. На другите мерни станици се измерени концентрации на ПМ10 честичките во рамки на дозволеното до 35 микрограми на метар кубен. Доколку немате потреба да излегувате не го правете тоа пред 12 часот, а доколку излегувате понесете си соодветна облека за справување со загадениот воздух во Скопје.
| | веќе видена | слични

Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање покажуваат концентрација на ПМ 10 честичките во Гази Баба од 159 микрограми, во Тетово 112, во Карпош 103, во Битола 82, кај Ректорат 80, Лисиче 78 и Кичево 49. На другите мерни станици утрово се измерени концентрации на ПМ10 честичките во рамки на дозволеното до 35 микрограми на метар кубен./МИА
| | веќе видена | слични

енормното загадување на воздухот, Градот Скопје вчера напладне почна да ги прска улиците со калциум магнезиум ацетат. Oва средство ги прави коловозите лизгави, па затоа брзината на возење наместо на 50, сега е намалена на 40 километри на час. За оваа цел се поставени и сообраќајни знаци кои треба да ги предупредат учесниците во сообраќајот за лизгавите коловози. “За прв пат ги прскаме улиците со средството. Улиците Свети Кирил и Методиј и Јордан Мијалков, како и булеварот Свети Климент Охридски се избрани бидејќи во нивна близина се наоѓа мерната станица за квалитет на воздухот на Министерството за животна средина. Така најлесно ќе може да се споредат резултатите пред и по прскањето”, рече градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски. Средството е еколошки производ, биоразградливо, не предизвикува оштетувања на возилата и не е штетно за околината.
| | веќе видена | слични

Во Битола, Скопје, Тетово и Кичево концентрациите на ПМ10 честичките и утрово се над дозволеното. Мерната станица на Министерството за животна средина и просторно планирање Битола 2 сместена во дворот на јавното претпријатие Стрежево, кај Шехерезада утрово во 08 часот измерила концентрации на суспендирани честички во воздухот кои достигнаа 113 микрограми на метар кубен, односно се движеле скоро три пати повеќе од границите на дозволеното. Повисоки концентрации се регистрирани во текот на изминатата ноќ кога мерната станица Битола2 во 23 часот измерила 321 микрограм на метар кубен, што е за скоро седум пати повеќе од границите на дозволеното. Граѓаните велат дека го чувствуваат загадениот воздух, го мирисаат и го гледаат како сиви облаци врз нив. Додаваат дека се загрижени поради високите концентрации на штетните ПМ10 честичките кои ги покажуваат мерните станици. „Чуствуваме дека има загаденост во воздухот“ – велат битолчани Нашите сограѓани кои денес ги анкетиравме пред камерата на ТВ Орбис предложија мерки ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 196 | | | веќе видена

Уште Шпанија и Франција останаа земји кои треба да го ратификуваат протоколот за членство на Македонија во НАТО. Премиерот во заминување Заев синоќа на ...
сите 543 | | | веќе видена

Таа во интервјуто за МИА посочува на инвестициите во човечкиот капитал кои имаат централно место во Предлог-буџетот за 2020 година. Наведувајќи податоци за ...
сите 238 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 140 | | | веќе видена

Уште четворица загинати има на протестите во Боливија. Медиумската комисија за човекови права денеска соопшти дека уште четворица луѓе загинале во ...
сите 285 | | | веќе видена

„Полесна трговија, минување на стока без царини и чекање, патување без пасоши, полесно вработување во Србија, Северна Македонија и Албанија за граѓаните на тие ...
сите 347 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 139 | | | веќе видена

 Лицата се приведени во рамки на операцијата на СВР Скопје, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен инспекторат и Државен инспекторат за труд во која беше ...
сите 279 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градот замириса на оцет - почна борбата против загаденоста на воздухот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: