Навреда причина за масовна тепачка

Вербална навреда била причина за пресметката меѓу затворениците во казнено-поправниот дом Идризово". Инцидентот се случил завчеравечер кога група затвореници од затвореното одделение, осудени за тешки кривични дела, тероризам, трговија со оружје, убиство, полов напад, разбојништво, се обиделе да се пресметаат со шетмина затвореници сместени во друго крило од завтореното одделение. Обидот бил спречен од надлежните затворски власти е наведно во соопштението на Управата за извршување на санкции. Од таму соопштуваат дека во пресметката нема повредени затвореници, а материјалната штета што била причинета е санирана. При интервенцијата двајца надзорници се телесно повредени. За инцидентот што се случи во затворот било известено МВР, но полицијата не интервенирала внатре во Идризово". Од Управата информираат дека увид извршиле крим-техника, јавен обвинител и истржен судија. Соостојбата вчера во затворот била мирна. Против осудените лица кои го предизвикале инцидентот, а ги спречувале службените лица во работните ...
| | веќе видена | слични

Кривични пријави за учество во толпа ќе заработат осудениците кои го предизвикаа вчерашниот инцидент во затворот Издризово и ги попречиле служебните лица да интервенираат, соопштуваат од Управата за извршување санкции. Полесно повредени се двајца надзорници. Министерката Јанкуловска вели дека денеска ситуацијата е мирна. „Ситуацијата е ставена под контрола и не постојат сериозни причини за загриженост за понатамошна ескалација на настаните. Асистиравме со поголем број полициски службеници што во крајна линија резултираше со смирување на состојбата“, рече Јанкуловска.
| | веќе видена | слични

Во време кога владата подготвува смени на директорските позиции во затворите низ Македонија, Идризово и Шутка ги тресат скандали. Управата за санкции известува дека во Идризово се премсетувале групи затвореници кои повредиле двајца стражари, но за срамниот чин со сексуалното вознемирување на еден од стражарите од негови колеги управата не напиша ниту збор и со тоа останаа на ставот на директорката на Шутка дека немало инцидент со сексуално насилство, но доколку се случил тоа било пресметка меѓу стражарите за нивни недоразбирања. Реагираше синдикатот на затворот. Се потпишале на петиција за да потврдат дека немало инцидент. „Демантираме дека имало таков случај и не знаеме кој ги пушта овие информации кои штетат на угледот на стражарите“- изјави синдикатот на вработени во затвор “Шутка“ . Но стражарите кои го пријавија случајот во АЛФА остануваат на ставот дека имало инцидент во канцеларијата на еден од командирите. Провоциран и подложен на сексуално насилство бил еден од стражарите. Денеска тука се повикувале ...
| | веќе видена | слични

Физичка пресметка меѓу затвореници во затворот Идризово се случи синоќа меѓу две групи осуденици. По интервенција на затворските власти состојбата е ставена под контрола. Направена е материјална штета, а против лицата кои го предизивикале инцидентот... Физичка пресметка меѓу затвореници во затворот Идризово се случи синоќа меѓу две групи осуденици. По интервенција на затворските власти состојбата е ставена под контрола. Направена е материјална штета, а против лицата кои го предизивикале инцидентот ќе бидат поднесени кривични пријави.
| | веќе видена | слични
3 копии

По синоќешниот инцидент во затворот во Идризово е мирно. Од Управата за извршување на санкции тврдат дека дошло до тепачка помеѓу поголема група затвореници осудени за тешки кривични дела како што се тероризам, убиство, полов напад. Тие се степале со шестмина затвореници од затвореното одделение поради кажана навреда. Бидејќи масовно бил нарушен редот во затворот биле повикани специјалци на МВР кои не интервенирале внатре во институцијата. Во тепачката биле повредени двајца од надзорниците. И министерката Јанкуловска потврди дека полицијата интервенирала и кажа дека во затворот е мирно. “ Не постојат индиции за сериозна загриженост за ескалација на настаните”, потврди министерката. Увид на местото на инцидентот направиле полицијата обвинител и истражен судија. Против лицата кои ја предизвикале тепачката се поднесени кривични пријави за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење должност.
| | веќе видена | слични

Состојбата во Казнено поправниот дом „Идризово“ денеска е под контрола по вчерашниот инцидент во вечерните часови, кога група затвореници од затвореното одделение осудени на казни затвор за тешки кривични дела „тероризам“, „трговија со оружје“, „убиство“, „полов напад“, „разбојништво“, се обиделе да се пресметаат со група од шест затвореници сместени во друго крило на затвореното одделение, поради меѓусебна вербална навреда. Обидот, како што соопшти денеска Управата за извршување на санкциите, е спречен од страна на надлежните затворски власти. Од Управата наведуваат дека нема повредени затвореници и оти е направена помала материјална штета, која веќе е санирана. При интервенција на настанот двајца надзорници се здобиле со лесни телесни повреди. Состојбата во затворот е стабилизирана за кратко време од страна на Секторот за обезбедување на затворот. - Заради настанатата состојба известено е Министерството за внатрешни работи. Припадниците на полицијата не интервенирале внатре во затворот. На ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера група затвореници од затвореното одделение осудени на казни затвор за тешки кривични дела, се обиделе да се пресметаат со друга група од шест затвореници сместени во друго крило на затвореното одделение, пришто настанала голема мешаница во затворот. Министерката за внатрешни работи – Гордана Јанкуловска, информираше дека по вчерашната интервенција на полициските службеници, денес ситуацијата во Идризово е под контрала. Интервенцијата следела по претходна побарана помош од затворските чувари. Министерката нагласи дека нема избегани лица по кои полицијата трага, и дека во инцидентот е повредено едно лице. Против осудените лица кои го предизвикале инцидентот и ги попречиле службените лица да ја извршат својата службена должност ќе биде поднесена кривична пријава за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службената должност.
| | веќе видена | слични

Кривични пријави за затворениците кои синоќа го предизвикале инцидентот во Идризово. Управата за санкции информира, сите ќе одговараат за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службена должност. По синоќешниот аларм, од управата денеска ја смируваат сликата. Немало повредени затвореници, а оштетувањата на затворските крила биле минимални и веќе санирани. Ниту денес затворските власти не најдоа можност да одговорат пред камерата на Сител, од каде затворениците дошле до ножеви. Нивните информации ги доставија во писмена форма, без можност за прашања. Синоќа пред затворот Идризво екипата на Сител беше сведок на интервенцијата на специјалните единици и Алфа тимот на МВР. Директорот не дозволи снимање, денеска вратите од најголемата казнено поправна установа во државата повторно останаа затворени. - Не може да снимате овде, овде наредува директорот на затворото исклучете ја камерата, рекоа од службата за обезбедување на Идризово. Затворениците денеска не беа расположени да ја пренесуваат ...
| | веќе видена | слични

Идризво: Состојбата мирна, обидот за пресметка спречен Синоќешниот обид за пресметка меѓу две групи затвореници во Идризово бил спречен, при што полесно настрадале двајца чувари, а денеска состојбата е мирна и под контрола, соопшти Управата за извршување на санкциите Според Управата синоќа „група затвореници од затвореното одделение на затворот осудени на казни затвор за тешки кривични дела - тероризам , трговија со оружје , убиство , полов напад , разбојништво , се обиделе да се пресметаат со група од 6 затвореници сместени во друго крило на затвореното одделение, поради меѓусебна вербална навреда“. Ова било спречено од чуварите, а во инцидентот немало повредени затвореници. „При интервенција на настанот двајца надзорници се здобиле со лесни телесни повреди.Состојбата во затворот е стабилизирана за кратко време од страна на секторот за обезбедување на затворот.Заради настанатата состојба известена е МВР. Припадниците на полицијата не интервенирале внатре во затворот“, наведува Управата. Направена е ...
| | веќе видена | слични

Двајца надзорници се полесно повредени и направена е помала материјална штета во синоќешната масовна тепачка во затворот Идризово, соопшти Управата за извршување санкции. Според Управата, инцидентот го предизвикале група затвореници од затвореното одделение на затворот осудени на казни затвор за тешки кривични дела - тероризам, трговија со оружје, убиство, полов напад, разбојништво. Тие се обиделе да се пресметаат со 6 затвореници сместени во друго крило на затвореното одделение, поради меѓусебна вербална навреда. Во тепачката нема повредени затвореници, и направена е помала материјална штета која веќе е санирана, се вели во соопштението. На помош на затворските надзорници биле повикани и специјални полициски единици, но од Управата тврдат дека тие не интервенирале внатре во затворот. Според извори на Канал 5 од затворот, инцидентот го предизвикале познати криминалци од Арачиново кои издржуваат доживотна казна затвор. Тие со нивната група прво ги нападнале затворските чувари, а потоа успеале да влезат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Навреда причина за масовна тепачка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: