Орландо- Вашингтон 100-99

Орландо ноќеска триумфираше над Вашингтон со 100-99 и се израмни со Бостон на врвот на источната конференција со по 12 победи и 4 порази. Далас пак триумфираше над Мајами со 106-95, а Кливленд беше подобар од Мемфис со 92-86. Атланта го победи Њујорк на негов терен со 99-90, во гости славеше и Чикаго над Сакраменто со 96-85, како и Голден Стејт над Минесота со 104-94.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Мајами ја постигнаа 12-та победа во НБА лигата, а најзаслужен за нивниот триумф од 118:90 утринава на гостувањето против Кливленд беше Леброн Џејмс. За првпат по седумгодишен престој во тимот на Кливленд, Џејмс на тој терен играше во улога на гостински играч и веднаш постигна личен рекорд оваа сезона со 38 постигнати поени, 8 асистенции и 5 скокови. И покрај тоа што за време на целиот натпревар публиката негодуваше при секој допир на топката на нивниот некогашен миленик, Џејмс по натпреварот им посака радосни моменти со неговиот поранешен клуб Кливленд. Во вториот натпревар одигран рано утрово Голден Стејт на свој терен загуби од Феникс со 101:107. Вечерва на програмата се 13 натпревари. Двојките се: Шарлот - Њу Џерси, Торонто - Оклахома, Вашингтон - Портланд, Атланта - Филаделфија, Детроит - Орландо, Бостон - Чикаго, Мемфис - Хјустон, Њу Орлеанс - Њујорк, Сан Антонио - Минесота, Денвер - Лос Анџелес Клиперс, Феникс - Индијана, Јута - Далас и Лос Анџелес Лејкерс - Сакраменто. ...
| | веќе видена | слични

Лејкерс во криза Поразот на Лејкерс во Хјустон немаше да биде интересен ако тоа не беше четвртиот по ред за актуелниот првак. Коби Брајант (27 поени) и Ламар Одом (25 поени) си го одработија својот дел до задачата, но потфрли останатиот дел од петорката кој комбинираше вкупно 17 поени, па Хјустон ја оствари шестата победа во сезоната, овојпат од 109:99. Помалку незгоден, но исто така изненадувачки пораз забележа и тимот со најдобар скор во НБА, Сан Антонио спарс, кој загуби од ЛА Клиперс со 90:85. Ново шоу имаше Блејк Грифин кој уфрли 31 поен. РЕЗУЛТАТИ: Њу Џерси-Оклахома 120:123, Торонто-Вашингтон 127:108, Атланта-Мемфис 112:109, Бостон-Портланд 99:95, Њу Орлеанс-Шарлот 89:73, Чикаго-Орландо 78:107, Далас-Минесота 100:95, Јута-Индијана 110:88, Денвер-Милвоки 105:94, Мајами-Детроит 97:72.
| | веќе видена | слични

Во најквалитетната кошаркарска лига во светот - НБА, утринава се одиграа само два натпревари, а најинтересно беше во Кливленд каде гостуваше Мајами... Леброн Џејмс беше немилорсден кон својот поранешен тим и со 38 поени ги предводеше "жешките" до победа од 118:90. Во домашните редови најефикасен беше Даниел Гибсон со 21 поен. "Навистина го почитувам поранешниот клуб и навивачите. Многу од минатото ми мина низ главата. Немам ништо лошо да кажам за нив и мене ми е криво што дојдовме и победивме, ги разбирам нивните фрустрации" - изјави Џејмс по натпреварот. На вториот натпревар синоќа, Феникс славеше на гостувањето кај Голден Стејт со 107:101.
| | веќе видена | слични

Победничката серија на Сан Антонио спарс заврши со гостувањето во Лос Анџелес. Сепак, изненадувачки е што тимот на Крег Попович не загуби од шампионот, туку од најслабиот тим во лигата, ЛА клиперс. По осум победи по ред, „мамузите“ загубија од Клиперс со 90-85, што е нивен прв пораз по 18 победи по ред во дуелите со послабиот тим од Лос Анџелес. Дебитантот Блејк Грифин повторно беше најзабележителен во победата на Клиперс со 31 поен и 13 скока, додека кај „мамузите“ Џорџ Хил даде 17 поени. Незгодната серија порази на ЛА лејкерс продолжува и по дуелот со Хјустон рокетс (109-99). Шејн Батие со 17 поени е најголем виновник за четвртиот пораз по ред на „езерцата“, во чиишто редови Ламар Одмор реализираше 25 поени и 11 скока. Послаба партија од очекувањата прикажа По Гасол, кој го заврши мечот со само осум поени. Орландо на гостински терен го прегази составот на Чикаго со 78-107. „Магичните“ уште во првото полувреме создадоа предност од повеќе од 20 поени, по што во продолжението од мечот тренерот Стен ван Ганди ...
| | веќе видена | слични

Лос Анџелес Лејкерс и четврти пат по ред загуби во меч од кошаркарската НБА-лига, овој пат на гости кај Хјустон со 99-109. Претходно „езерџиите“ загубија од Јута, Индијана и од Мемфис. За ЛА Лејкерс ова е прва серија од четири порази по сезоната 2006/07 Кевин Мартин постигна 22 поена, но негови беа последните девет на мечот за конечна победа на Хјустон. Кај гостите Коби Брајант имаше 27 поена (шут 10/24), а Ламар Одом оствари дабл-дабл со 25 поена и 11 скока. Од другите средби се издвои таа во Њу Џерси, каде што се одигра маратонски меч со три продолженија, во кој Оклахома победи со 123-120. Веста е прочитана: Оценка:
| | веќе видена | слични

Синоќа во НБА лигата се одиграа два натпревари на кој победија гостинските екипи. Феникс ги победи Клиперси со 107-101, а Мајами славеше против Кливленд со 118-90. Ле Брон Џејмс против својот поранешен клуб беше предводник во победата на жешките од Мајми со 38 поени. Вечерва во НБА лигата на програмата се 13 натпревари: Денвер - Клиперс Феникс - Индијана Лејкерс - Сакраменто Јута - Далас Детроит - Орландо Њу Орлеанс - Њујорк Бостон - Чикаго Мемфис - Хјустон Сан Антонио - Минесота Шарлот - Њу Џерси Торонто - Оклахома Сити Атланта - Филаделфија Вашингтон - Портланд (Крај)
| | веќе видена | слични

ЛА лејкерс има серија од четири порази, што е најдолга од април 2007 година Актуелниот НБА-шампион Лос Анџелес лејкерс ја преживува најголемата криза во последните години. Првпат по април 2007 година ЛА има серија од четири порази по ред. Хјустон ги надигра „езерците“ со 109-99, откако Шејн Батиер даде 11 поени во последните три минути. Пау Гасол, кој заврши со само 8 поени, се пожали дека игра со повреда на тетивата на коленото и оти му треба одмор за да се подобри ситуацијата. Маратонски меч со три продолженија одиграа Њу Џерси и Оклахома сити, а на крај се радуваа гостите кај кои го немаше првиот стрелец Кевин Дурант. Расел Вестбрук ги постигна сите 13 поени за Тандер во третиот екстра-период и беше најзаслужен за победата. ЛА Клиперс приреди изненадување со триумфот над Сан Антонио во дуел на најслабиот и најдобриот тим во досегашниот дел од сезоната. Клиперс конечно ја запре црната серија од 18 порази по ред во дуелите со Спарс. По пауза од десет меча во тимот се врати Берон Дејвис. За Спарс ова е прв ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Квикен Лоанс Арената во Кливленд, Леброн Џејмс одигра најдобра партија оваа сезона токму против својот поранешен клуб во кој проведе седум години, пред да се пресели во Мајами. Џејмс постигна 38 поени во победата на Жешките над Коњаниците од 118:90. Атмосферата која што ја создаде публиката и натписите насочени кон Џејмс немаа влијание, па така тој покрај 38 -те поени имаше и 8 асистенции и 5 скокови. Двејн Вејд додаде 22 поени и по 9 скокови и асистенции. Даниел Џипсон кој што не беше стартер за Кливленд, беше најефикасен во поразениот тим со 21 поен. Во Оракл Арената во Оукленд Голден Стејт имаше тежок дуел со Сан Антонио од кого загуби со 101:107. Феникс одлично ја одигра првата четвртина кога направи предност од 11 поени. Голден Стејт возврати во втората четвртина и ја намали предноста на само три поени на полувремето со кои се влезе и во последниот период во кој повеќе нерви имаа гостите. Џејсон Ричардсон со 25 поени беше најефикасен во гостинскиот тим, а само еден поен помалку постигна Грент Хил. ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Хјустон им го нанесоа четвртиот пораз во низа на нивните колеги од екипата на Лос Анџелес Лејкерс. „Ракетите“ го поразија бранителот на титулата со 109:99 и ги принудија Брајант и друштвото да се потсетат на сезоната 2006/07 кога последен пат врзаа четири меча без победа во серија. Кевин Мартин вгради 22 коша во големиот триумф над „езерџиите“, а заедно со неговите соиграчи ги постигнаа последните девет коша во „Тојота центар“. Коби Брајант уфрли 27 поени, Ламар Одом ефектуираше дабл-дабл (25 поени, 11 скока). „Дали сум загрижен? - Се' уште е рано, туку што почна сезоната и треба да се мине уште голем дел од патот. Некои наши кошаркари се мачат, но во иднина ќе мора да прикажат подобри игри“, порача тренерот на лејкерси, Фил Џексон кој, и покрај поразот, четврти во низа, не чувствува загриженост. Торонто му го расипа кам-бекот на првиот избор на драфтот, Џон Вол, во тимот на Вашингтон. Репторси ги поразија визардси со 127:108 во што ги предводеше Ди Мар Дерозан со 20 коша, Андреа Барњани ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Албанските членови на Судскиот совет излегоа со став спротивен на претседателот на Советот, Кире Здравев. Тие се оградуваат од изјавата на Здравев дека ...
сите 258 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 160 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена локална облачност. По одделни котлини ќе се задржи магливо и постудено. Ова е прогнозата на УХМР за денеска. Максималната ...
сите 193 | | | веќе видена

Кристал Ив Бровит која има 21 година и е од Мелбурн, е првата идентификувана жртва од вулканот во Нов Зеланд. 21-åriga Krystal Eve Browitt första officiella ...
сите 146 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 220 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека пред да замине за Париз, имале низа средби со СДСМ на кои се договорале околу измените за изборниот ...
сите 22 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 120 | | | веќе видена

На новинарското прашање „Заев вели дека по промената на владата може да дојде до престанок на случаите на СЈО“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Орландо- Вашингтон 100-99

Од:
До кого (е-маил):
Порака: