Средношколски марш


С о извици „Нема да ви помине“, „Нема правда, нема мир“, „Доста беше молк“, „Екстерно за владата“ и звуци на сирената за тревога, неколку стотини средношколци, во организација на Средношколскиот пленум, денеска излегоа на марш на улиците на Скопје. Средношколците се пожалија дека имале притисоци и закани да не присуствуваат на маршот, но сметаат дека имаат право и обврска да се борат против, како што велат, експериментите во средното образование. Дел од средношколците рекоа дека нивните другари од гимназијата „Јосип Броз Тито“ биле заклучени во училиштето за да не дојдат на маршот. Средношколците бараат коренити промени што ќе го подобрат образованието. Еден од учесниците на протестот, Андреј Битраков, вели дека бараат укинување на екстерното тестирање, државната матура да се полага следните четири години по стариот концепт, и да бидат рамноправно вклучени ако се носи нов концепт на полагање матура. Сподели: Кликни за да споделиш на Twitter (Opens in new window) Сподели на Facebook (Opens in new window) ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Уште ги разгледуваме идеите, рано е за дебата, изјави министерот за образование Абдулаќим Адеми коментирајќи ги протестите на средношколците во кои тие побараа повлекување на екстерното и да престанат проектите за кои нема јавна дебата и за кои нив никој не ги прашува. – Се уште нема јавна дебата за екстерно оценување за да може да вклучиме било кого. Се уште се дискустира внатре околу прашања кои беа отворени и прашања и барања кои беа доставени до министерството, за да создадеме предлог, односно модел кој ќе биде натаму дебата – изјави министерот за образование Абдулаќим Адеми по денешната панел дускусија организирана во рамки на Австриско-македонските денови. Според него, законот може да претрпи измени само ако систе засегнати се согласуваат со тоа. Адеми посочи дека во расправата ќе бидат вклучени сите заинтересирани, и како што рече и оние кои сега протестираат.
| | веќе видена | слични

- Се уште нема јавна дебата за екстерно оценување за да може да вклучиме било кого. Се уште се дискустира внатре околу прашања кои беа отворени и прашања и барања кои беа доставени до министерството, за да создадеме предлог, односно модел кој ќе биде натаму дебата, изјави министерот за образование Абдулаќим Адеми денеска коментирајќи ги протестите на средношколците кои бараат повлекување на екстерното и да престанат проектите за кои нема јавна дебата и за кои нив никој не ги прашува. Според него, законот може да претрпи измени само ако систе засегнати се согласуваат со тоа. Адеми посочи дека во расправата ќе бидат вклучени сите заинтересирани, а како што рече и средношколците кои протестираат. Тие од надлежното министерство бараат модифицирање на моделот за екстерно тестирање, и запирање на измените во државната матура. Бараат стариот концепт на државна матура да важи за сите генерации во средните училишта, а нов концепт да се креира за оние кои допрва ќе станат средношколци, притоа концептот да биде оформен ...
| | веќе видена | слични

Надлежните од министерството за образование и наука се уште дискутираат околу прашањата и барањата кои биле доставени до образование за екстерното оценување, да создадат предлог модел кој понатаму ќе биде ставен на јавна расправа вели министерот. Надлежните од министерството за образование и наука се уште дискутираат околу прашањата и барањата кои биле доставени до образование за екстерното оценување, да создадат предлог модел кој понатаму ќе биде ставен на јавна расправа вели министерот Адеми. На дебатата ќе бидат вклучени и средношколци кои изминативе денови излегоа на марш пред министерството. Промени екстерното може да претрпи доколку сите се согласат. Адеми додаде дека протестите се легитимно право на секој граѓанин, организација, затоа вели ги поддржува сите кои сакаат да протестираат. -Се уште не сме отвориле јавна дебата за екстерното тестирање за да можеме да вклучиме било кого. Се уште се дискутира внатре околу прашања кои досега беа отворени. Прашања или барања кои досега беа доставени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сплотени под чадорите ниту силниот дожд ниту убедувањата од професорите не ги спречија кумановските средношколци да го одржат протесниот марш. Тргнаа од гимназијата „Гоце Делчев“, а завршија пред подрачната канцеларија на Државниот инспекторат во Куманово. Оттука побараа оставки, порачаа на дијалог и кажаа гласно не на екстерното оценување и државната матуира, пренесе Телма . Во екстернтото оценување нема грешки, бидејќи целиот тој модел е погрешен, велат едногласно средношколците. Додека, средношколците со денови ги бомбардираат надлежните да ги слушнат и прифатат нивните барања, Студентскиот пленум одбележа една година постоење. Движењето кое се формираше и се бори за реформи во високото образование сега зборува со гордост за граѓанското будење. Спонтано, едно доцна попладне надвор до фокусот на медумите група студенти решија да се состанат пред споменикот на Кирил и Методиј, место од каде во измиантата година тргнаа два марша и еден протест. Издејстуваа државниот испит на факултетите да не се применув до ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера скопските средношколци маршираа по улиците, денеска на протестен марш по дождливо и студено време излегоа и нивните соученици од Куманово, со цел да прозборат за проблемите и да побараат трајни и квалитетни решенија за образовниот систем. Со свирчиња, извици и големи транспаренти „Стоп за лошите реформи“ и „Сакаме подобро образование“, кумановските средношколци својот марш од 12:30 часот го започнаа кај гимназијата „Гоце Делчев“.Потоа незадоволната толпа се упати до градскиот плоштад во Куманово, каде преку говори и пораки го искажаа револтот против игнорантскиот однос на Министерството за образование и наука (МОН). Тврдат од ресорот на Адеми веќе подолг период воопшто не им одговараат на сите повици за средби, а немаат ниту слух за сите барањата и аргументите кон лошите реформи во образованието. Учениците не сакаат да бидат експериментални глувчиња, туку преку едукативниот процес да бидат обликувачи на образованите политики.Од денешниот средношколски марш во Куманово„Средба со МОН не видовме ...
| | веќе видена | слични

Силниот дожд не претставуваше перпрека за средношколците од Куманово. Тие и покрај тоа што беа мокри и накиснати до дождот го оджраа протестниот марш-информира Кумановски муабети. Маршот започна пред Гимназијата „Гоце Делчев“, а заврши на градскиот плоштад каде пред соучениците и граѓаните свое обраќање имаа членовите на пленумот. Тие побараа да се укине Законот за екстерно тестирање, затоа што како што велат тој само е алатка за казнување на наставниците и учениците. Меѓу онаа што тие го бараа беше и оставка од актуелниот министер за образование и наука, затоа што веќе година дена нема слух за нвините барања. Повеќе ТУКА
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска во Куманово се одржа средношколски протест на учениците од гимназијата „Гоце Делчев“ до подрачната канцеларија на Државниот инспекторат во Куманово, извор а1онмк Таму средношколците со говори ги потсетија надлежните дека доколку не отпочнат дијалог, протестите и оваа учебна година ќе продолжат. Средношколците бараат изменување на екстерното тестирање и моделот на државна матура да остане ист за оние средношколци кои се моментално ученици во средното образование, а новите модели да важат за учениците кои допрва треба да се запишат во средните училишта. Притоа, Средношколскиот Пленум да учествува во моделирање на новите начини на тестирање. Маршот во Куманово е продолжение на притисок кон надлежните, откако на вчера во Скопје, средношколците на првиот протестен марш за оваа година истакнаа дека притисоците кон МОН ќе продолжат. Од Пленумот порачаа дека не ја исклучуваат можноста од бојкот на наставата, повторно кампување пред МОН како и други форми на притисок, сè додека не се исполнат нивните барања.
| | веќе видена | слични

Без никакви инциденти денеска во Куманово се одржа првиот средношколски марш за оваа година, јавува Нова ТВ . Маршот започна на пладне од гимназијата „Гоце Делчев“, а заврши пред подрачната канцеларија на Државниот инспекторат во Куманово. Таму средношколците во своите обраќања ги потсетија надлежните дека доколку не отпочнат дијалог, протестите и оваа учебна година ќе продолжат. Средношколците бараат изменување на екстерното тестирање и моделот на државна матура да остане ист за оние средношколци кои се моментално ученици во средното образование, а новите модели да важат за учениците кои допрва треба да се запишат во средните училишта. Притоа, Средношколскиот Пленум да учествува во моделирање на новите начини на тестирање. Маршот во Куманово е продолжение на притисокот кон надлежните, откако на вчера во Скопје, средношколците на првиот протестен марш за оваа година истакнаа дека притисоците кон МОН ќе продолжат . Од Пленумот порачаа дека не ја исклучуваат можноста од бојкот на наставата, повторно кампување ...
| | веќе видена | слични

Членови на Средношколскиот пленум од Куманово организираат марш во градот на кој ќе ги повторат своите барања до надлежните. Збирно место на учениците е гимназијата „Гоце Делчев“ од каде што почнува маршот, а ќе го завршат пред подрачната канцеларија на државниот инспекторат во Куманово. Таму средношколците со говори ќе ги потсетат надлежните дека доколку не почне дијалог, протестите и оваа учебна година ќе продолжат. Нашите барања остануваат исти од минатата година - изменување на екстерното тестирање затоа што тоа има многу аномалии кои се штетни за учениците и проценка на нивното објективно знаење. Моделот на државна матура да остане ист за оние средношколци кои се моментално ученици во средното образование, а новите модели да важат за учениците кои допрва треба да се запишат во средните училишта, велат кумановските средношколци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Добив еден вид гаранција дека методологијата ја прават и ќе биде брзо готова и најави дека крајниот рок, според него, треба да биде максимум март за да биде ...
сите 521 | | | веќе видена

„Кога некој нема своја програма добро е да ги чита другите, можеби нешто и ќе научи. Добро е што Христијан Мицкоски ја чита Програмата на СДСМ, Планот за ...
сите 186 | | | веќе видена

Боливиската привремена влада и припадниците на партијата на доскорешниот претседател Ево Моралес доцна синоќа постигнале спогодба за нови избори, а тоа би ...
сите 246 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена

Нова влада која ќе ја предводи ВМРО-ДПМНЕ по изборите ќе ги укине даноците за младите до 29 години кои заработуваат помалку од 6000 евра годишно. Намести квази ...
сите 261 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средношколски марш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: