Одредени бараж двојките за ЕУРО 2016

Во седиштето на УЕФА во Нион денеска со извлекување беа одредени двојките за баражот за Европското првенство што следната година ќе се игра во Франција (ЕУРО 2016). Во термините на 12 и на 15 ноември ќе играат: Норвешка и Унгарија, со тоа што прв домаќин е селекцијата на Норвешка. Следниот ден на 13 ноември е дуелот Босна и Херцеговина – Република Ирска, додека реваншот е три дена подоцна (16 ноември). Натпреварите Украина – Словенија и Шведска – Данска ќе се играат на 14 и 17 ноември, а првите дуели се играат на терените на Украина и на Шведска. Подобрите селекции од четирите двомеча ќе се пласираат на ЕУРО 2016 и ќе ја комплетираат бројката од 24 селекции учеснички.
| | веќе видена | слични

Украина ќе се сретне со Словенија, а ќе играат уште и Шведска - Данска, БиХ - Република Ирска и Норвешка - Унгарија БАРАЖ ЗА ПЛАСМАН НА ЕП 2016 Интересни дуели помеѓу фудбалски селекции што добро се познаваат и имаат нерасчистени сметки носи баражот за пласман на Европското првенство (ЕП) во Франција идната година. Украина ќе се сретне со Словенија, а ќе играат уште и Шведска - Данска, БиХ - Република Ирска и Норвешка - Унгарија. Ова е резултатот од ждрепката влечена вчера во Нион, Швајцарија. Украинците, кои беа во иста група со Македонија, имаат дополнителен мотив против Словенија. Овие две репрезентации се соочија и во баражот за пласман на ЕП 2000, кога поуспешни беа Словенците, со вкупен резултат од 3-2. Скандинавските соседи, Шведска и Данска, досега имаат 104 меѓусебни дуели, во кои Шведска славеше 45 победи наспроти 40 на Данска, додека 19 средби завршија нерешено. Најголемата ѕвезда од селекциите што ќе играат во баражот, шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ, има голема желба да учествува на ЕП ...
| | веќе видена | слични

Останато

Растот на буџетските приходи од придонеси од пензиско осигурување во 2019 е највисок во последната деценија. Овој раст се должи на отпочнатата консолидација на ...
сите 183 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Израел нема шанса да биде на трето место во групата, но тоа не значи дека нема да сака да победи на утрешното гостување во Скопје на крајот на квалификациите ...
сите 228 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 113 | | | веќе видена

Наредбата на Основен суд Кочани доаѓа откако Железарски не се вратил на доиздржување на казната а претходно бил пуштен од затвор заради лекување. Од Штипскиот ...
сите 49 | | | веќе видена

Ова го потврди и ММФ, кој проектира дека економскиот раст ќе забрза следната година.Фондот истовремено ги поздравува реформите во насоките на сузбивање на ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одредени бараж двојките за ЕУРО 2016

Од:
До кого (е-маил):
Порака: