Новак Ѓоковиќ е најуспешниот од „големата четворка“


Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, денеска во Пекинг ја потврди доминацијата, совладувајки го Рафа Надал во финалето, за вкупно 6та титула освоена на овој турнир. Процентот на победи на Новак против тенисерите од „големата четворка“, покажуваат дека тој е најдобар во тој сегмент. Освен Новак, големата четворка ја сочинуваат уште и Роџер Федерер, Рафа Надал и Енди Мареј, а денеска Ѓоковиќ стана тенисер со најмногу победи помеѓу овие четворица. Ова беше 45та пресметка на Новак и Рафа Надал, и со оваа победа Новак Ѓоковиќ има само една победа помалку од Рафаел Надал (22:23). Првиот тенисер на АТП ранкингот стигна до 62 триумф во мечевите со некој тенисер кој доаѓа од големата четворка. Србинот има 19 победи против Енди Мареј и 9 порази, додека против Роџер Федерер има изедначен скор (21:21). Тоа во превод значи дека има 62 победи и 53 порази против тенисерите од големата четворка.
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал се пласираше во четвртфиналето од Мастерс-турнирот во Шангај откако попладнево успеа да совлада уште еден одличен сервер. По вчерашната победа над Иво Карловиќ, Шпанецот денеска беше подобар и од Милош Раониќ, совладувајќи го канадскиот тенисер со максимални 2-0 во сетови. Шпанскиот тенисер, кој претходно стигна до финалето во Пекинг, успеа да одговори на предизвикот, а во прилог му одеше и слабиот прв сервис на Раониќ. Откако го доби првиот сет со 6-3, во вториот се играше тај-брејк, во кој Надал рано поведе со 3-0 и на крајот славеше со конечни 7-3. Следен ривал на Рафаел Надал на турнирот во Шангај ќе биде подобриот од мечот меѓу Вавринка и Чилиќ.
| | веќе видена | слични

Легендарниот австралиски тенисер Род Лејвер смета дека Новак Ѓоковиќ е фаворит за наслов на натпреварувањето „Аустралијан Опен“. Последниот освојувач на сите четири Грен слема во една година истакна дека светскито број еден кога е подготвен е фаворит на секој турнир на кој натспаува. Со пет шампионски наслови српскиот ас досега е рекордер на Опен ерата по бројот на освоени титули на „Аустралијан опен“. „Мислам дека тој мора да биде фаворит на секој турнир на кој игра, се додека е подготвен“, вели Лејвер. „Ѓоковиќ исто така е фаворит и на „Аустралијан Опен, но сигурно е дека Рафаел Надал и Енди Мареј ќе можат да се натпреваруваат“, смета Лејвер. „Стан Вавринка исто така докажа оти може да освои Грен слем така што и тој е на врвот, а јас мислам дека и Јужноафриканецот Кевин Андерсон може да изненади“, нагласи искусниот Австралилец.
| | веќе видена | слични

За триумфот на АТП-турнирот во Пекинг, првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ заработи 655.724 долари и стана првиот тенисер што ја надмина сумата од 15 милиони долари заработка за една година. Ѓоковиќ до крајот на оваа календарска година ќе настапува на турнирите во Шангај, Париз и на завршниот во Лондон, а според формата, од него може да се очекуваат нови триумфи и дополнителни заработувачки. Годинава Ѓоковиќ во Пекинг го одигра своето 12. финале и ја освои осмата титула или вкупно 56. во кариерата. За добрите игри и победите Ѓоковиќ во својата кариера има заработено вкупно 87.268.280 долари, со што му се доближи на првопласираниот Роџер Федерер на оваа листа, кој има инкасирано на својата сметка 94.746.573 долари. Третопласиран на листата според заработувачката е Рафаел Надал со заработка повеќе од 74 милиони долари.
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја игра најдобрата сезона во неговата кариера. Покрај тоа што е неприкосновен на првото место на АТП-листата тој одлично и заработува од тоа. Ѓоковиќ досега во 2015 година заработи повеќе од 15 милиони долари од турнирите, а сезона сеуште не е завршена. До крајот остануваат уште два турнира од мастерс-серијата, во Шангај и Париз, и завршниот турнир на сезона што се игра во Лондон. Тоа значи дека неговата банковна сметка може значително да се зголеми. Изминатиов викенд, Ѓоковиќ ја освои титулата во Пекинг совладувајќи го својот голем ривал, Рафаел Надал во два сета, со 6-2, 6-2 . За Србинот тоа беше 12. последователно финале во 2015 година и осма титула од вкупните 56 што ги има досега во кариерата. Триумфот во Пекинг на првиот светски рекет му донесе 500 бода и награда од 654.725 долари. Во историјата на белиот спорт досега никој нема освоено повеќе од 15 милиони долари во една сезона. Ѓоковиќ вкупно досега во неговата кариера од турнирите има заработенио 87.268.280 ...
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ заработи над 15 милиони долари сезонава и така стана првиот играч што успеал да освои толкав износ во една сезона. Новак Ѓоковиќ доминира со машкиот тенис и тоа „дебело“ му се наплаќа. Ѓоковиќ во неделата ја освои титулата во Пекинг и го совлада неговиот можеби најголем ривал Рафаел Надал во два сета- 6: 2, 6: 2 за 90 минути игра. Тоа беше 12-то по ред последователно финале во 2015-тата за Ѓоковиќ и осма титула, вкупно 56-та во кариерата. За триумфот во Пекинг, тој доби 500 бодови и чек од 654.725 долари. Со овој износ Ѓоковиќ го надмина износот од 15 милиони долари освоени сезонава и така стана првиот играч што успеал да освои толкав износ во една сезона. Никој никогаш во историјата на тенисот од турнирските награди не освоил повеќе од 15 милиони долари, а сезоната сеуште не е готова. До крајот Ѓоковиќ треба да настапи на мастерсите во Шангај и Париз како и на Завршниот Мастерс во Лондон. Тој досега од турнирите заработил 87.268.280 долари со што се приближи на првопласираниот Роже Федереф ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, доминира во белиот спорт и тоа добро му се исплати. Српскиот тенисер зад себе има една од најдобрите сезони која на контото досега му донесе заработувачка од 15 милиони долари. Изминатиов викенд, Ѓоковиќ ја освои титулата во Пекинг совладувајќи го својот голем ривал, Рафаел Надал во два сета, со 6-2, 6-2 . За Србинот тоа беше 12. последователно финале во 2015 година и осма титула од вкупните 56 што ги има досега во кариерата. Триумфот во Пекинг на првиот светски рекет му донесе 500 бода и награда од 654.725 долари. Со оваа сума Ѓоковиќ ја надмина границата од 15 милиони американски долари заработени сезонава. Во историјата на белиот спорт досега никој нема освоено повеќе од 15 милиони долари во една сезона. Ѓоковиќ ја надмина границата, а сезоната за него се уште не е завршена. Српскиот тенисер го очекуваат уште настапите на Мастерс турнирите во Шангај и во Париз, како и завршниот Мастерс во Лондон. Новак Ѓоковиќ досега во кариерата од турнирите има заработенио ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За Србинот ова е осма титула годинава, вкупно 56. во кариерата. Тој за триумфот во кинеската престолнина доби 500 бода и 654.725 долари. Со оваа сума Новак ја премина границата од 15 мил. долари заработени само од наградни фондови сезонава и стана прв играч кој ја инкасирал оваа сума Светскиот тениски рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ се закити со титулата на АТП турнирот во Пекинг, откако во финалето го совлада Шпанецот Рафаел Надал со 6:2, 6:2. Ова беше 12. последователно финале за Србинот во 2015 година за Новак и осма титула, вкупно 56 во кариерата. За триумф во кинеската престолнина доби 500 бода и дури 654.725 долари. Со оваа сума Новак ја премина границата оде 15 милиони долари заработени само од наградни фондови сезонава и стана прв играч кој ја заработил оваа сума. Никој никогаш претходно во историјата на тенисот од турнирски награди не освоил повеќе од 15 милиони долари, а сезонава се уште не е завршена. До крајот на сезоната српскиот тенисер го очекува настапот на мастерсите во Шангај и ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ доминира во машкиот тенис и тоа „дебело“ му се исплатува. Српскиот тениски ас во неделата ја освои титулата во Пекинг совладувајќи го можеби и својот најголем ривал Рафаел Надал во два сета – 6:2, 6:2, за 90 минути игра. Тоа беше 12-то по ред финале во 2015 година за Ѓоковиќ и осма титула, вкупно 56-та во кариерата. За триумфот во престолнината на Кина најдобриот играч на планетата доби 500 бодови и чек на 654.725 долари. Со овој износ Ѓоковиќ инкасира 15 милиони долари освоени оваа сезона и така стана првиот тенисер на кој тоа му пошло од рака. Никој никогаш во историјата на тенисот од турнирски награди не освоил повеќе од 15 милиони долари, а сезоната се уште не е готова. До крајот на сезоната, српскиот тенисер го очекуваат настапи на Мастерс турнирите во Шангај и Париз, како и завршниот Мастерс во Лондон. Ѓоковиќ одлично го искористи фактот што од година в година наградните фондови на турнирите растат, па и досега го држеше првото место со освоените 14.250.528 ...
| | веќе видена | слични

СРПСКИОТ ТЕНИСЕР ПРОБИВА ГРАНИЦИ Откако направи неверојатна бодовна разлика на АТП-листата, Новак Ѓоковиќ стана и првиот тенисер во историјата кој во една сезона заработил повеќе од 15.000.000 долари. Оваа граница беше пробиена на Отвореното првенство на Кина во Пекинг, каде што Ѓоковиќ ја освои титулата по шести пат, за што му припадна и чек од 654.725 долари. Само оваа година, тој од турнирски награди има инкасирано 15.073.389 долари и тоа не е конечната бројка, зашто до крајот на сезоната го очекуваат уште Мастерс турнирите во Шангај и во Париз, како и Светско тениско финале во Лондон. Ѓоковиќ, всушност, го подобри сопствениот рекорд, имајќи предвид дека минатата сезона ја заврши со заработени 14.250.528 долари. Севкупно гледано, тој досега има заработено 87.268.280 долари од настапите на турнирите, со што значително му се доближи на рекордерот Роже Федерер (94.746.573), додека Рафаел Надал е трет со нешто повеќе од 74 милиони долари. Во неделата, Ѓоковиќ го совлада Надал со 6:2, 6:2 во финалето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Она што исто така загрижува е кон каде ќе се движи работата (со скандалот Рекет). Чувство за одговорност одамна не постои. Заев по кулоари најавува дека ќе се ...
сите 810 | | | веќе видена

СДСМ треба да погледне во сопствените редови и ќе види фотографии од цела влада, сите градоначалници и половина СДСМ со осомничените за „Рекет“. И не само ...
сите 440 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 210 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 290 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новак Ѓоковиќ е најуспешниот од „големата четворка“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: