Прокурдската партија во Турција соопшти дека 128 лица загинале при вчерашните напади во Анкара


Двете експлозии во турската престолнина вчера го одзеле животот на 128 лица, соопшти денеска прокурдската Демократска партија на народите. Тие инфоримираа дека успеала да идентификува сите со исклучок на осум од жртвите на вчерашниот напад, пренесува БТА. Кабинетот на премиерот доцна синоќа соопшти дека во нападот загинале 95 лица. Во друго соопштение, објавено денеска наутро, кабинетот информира дека 160 лица се уште се лекуваат во болница, а 65 од нив се во одделот за интензивна нега.
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Речеп Тајип Ердоган се нашол во многу необична позиција кога еден новинар му поставил едно непријатно прашање. Ердоган прв пат се појавил во јавноста на прес конференција, по самоубиствениот бомбашки напад во Анкара во кој загинале 97 луѓе. Токму на таа конференција претседателот на Турција бил запрашан дали е диктатор, пренесува Independent . Ова непријатно прашање го поставил финскиот новинар Том Канконен: "Луѓето се плашат од вас. Постојат луѓе кои велат дека сте диктатор. Што велите за тоа?" Откако прашал за кој медиум работи новинарот, претседателот одговорил: "Да бев диктатор, немаше да можеш да ми го поставиш тоа прашање". Ердоган бил премиер на Турција од 2003. па сè до минатата година, кога станал претседател. Во последно време сè почесто го обвинуваат дека е премногу десничарски ориентиран, и дека ги загрозува човековите права и слободата на медиумите. Владата забранила објавување на фотографии кои ги прикажуваат последиците од нападот, а истражувањето се чува во тајност. ...
| | веќе видена | слични

Одлуката стапува во сила веднаш и се однесува за сите видови на медиуми. Тие нема да имаат право да објавуваат и емитуваат вести, интервјуа, критички и други материјали во врска со случајот. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу потврди  дека некои од осомничените за сторители на самоубиствениот бомбашки напад, во кој загинаа 97 лица, имаат поминато месеци во Сирија, што би можело да значи дека се поврзани со “Исламска држава” или со курдските милитанти.
| | веќе видена | слични

Судот во Турција им забрани на медиумите во земјата да известуваат истрагата на нападот во Анкара. Одлуката стапува во сила веднаш и се однесува за сите видови на медиуми. Тие нема да имаат право да објавуваат и емитуваат вести, интервјуа, критички и други материјали во врска со случајот. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу рече дека некои од осомничените за сторители на самоубиствениот бомбашки напад, во кој загинаа 97 лица, имаат поминато месеци во Сирија, што би можело да значи дека се поврзани со “Исламска држава” или со курдските милитанти од ПКК . “Ја продлабочување истрагата, особено во однос на профили на Twitter и некои ај-пи адреси. Постигнавме резултати и откривме дека како Исламска држава, така и ПКК би можеле да се одигра активна улога во нивната организација”, посочи тој. Претходно турските власти уапсија две лица за врски со забранетата ПКК. Тие се осомничени дека 9 часа пред нападот најавиле Тwitter дека таа ќе се случи, откри вработен од турското Министерство за внатрешни работи.
| | веќе видена | слични
8 копии

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска изјави дека дел од осомничените за самоубиствениот напад во Анкара во кој во саботата загинаа 97 луѓе, минале неколку месеци на боишта во Сирија и можно е да биле поврзани со Исламска држава или курдски екстремисти. - Имаме извесни докази за поврзаност на бомбашите самоубици со ИД или со ПКК, изјави Давутоглу. - Дел од осомничените со месеци биле во Сирија, додаде тој. Давутоглу рече дека истрага има и за тоа дали имало разузнавачки и безбедносни пропусти пред двојниот самоубиствен напад во Анкара извршен во саботата. Давутоглу на прес-конференција изјави дека истрагата за атентатот во Анкара се движи по две траги, а наодите се поврзани со две различни организации. - Се обидуваме да утврдиме дали има взаемно дејствување меѓу организациите, посочи премиерот. Тој изрази увереност дека извршителот на злосторството нема да остане непознат. Давутоглу потенцира дека нападот е насочен против Турција, против народот во целина и против демократијата. Според турскиот премиер, ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртви по бомбашките напади што се случија оваа сабота во Анкара се зголеми на 106, соопштија локалните медиуми. ,,Бројот на мртви се зголеми на 106, а уште 20 лица се во критична состојба”, пишува турскиот весник ,,Sabah”. Нешто порано турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека нападот можел да биде извршен или од страна на Работничката партија Крдистана или од Исламската држава. До сега ниту една група не ја презеде одговорноста за овој напад.
| | веќе видена | слични
12 копии

Во саботата двајца бомбаши-самоубијци извршија бомбашки напад во Анкара, при што животот го загубиле 97 лица. На најновата снимка може да се види самиот момент кога групата луѓе била разнесена во воздух. Глетката е вознемирувачка, лешови и ранети летале на сите страни Во Турција беше прогласена тридневна жалост, а засега никој не преземал одговорност за нападот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган положи венец на плоштадот во Анкара, каде што пред четири дена беше извршен најсмртоносниот напад во историјата на земјата, во кој загинаа најмалку 97 лица. Претседателот, кој беше подложен на критики по нападот, беше придружуван од финскиот претседател Саули Нинисто, кој е во посета на Турција. Инцидентот во Анкара се случи во пресрет на парламентарните избори на 1 ноември и тој предизвика протести против режимот на Ердоган. Дел од опозицијата упати критки до Ердоган дека не се погрижил доволно за обезбедување на прокурдските демонстрации во Анкара во саботата, кога беше извршен двојниот самоубствен напад.
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу смета дека „Исламска држава“ и Курдската работничка партија се сметаат за виновни на терористичкиот чин во Анкара во саботата, цитираат локалните медиуми. „Постои голема веројатност „Исламска држава“ и ПКК да стојат зад терористичкиот напад во Анкара. Особено важен поим е ДНК-тестовите на едниот од терористите-камикази. Тие ја прошируваат истрагата на можните врски на терористите“, изјавил Давутоглу. Потсетуваме дека во саботните експлозии во Анкара загинаа 95 лица, а над 150 беа повредени.
| | веќе видена | слични

Во соопштението се наведува дека отпуштените шефови се од поширокото подрачје на Анкара. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера без изнесување на повеќе детали изјави дека разунавачките податоци укажуваат на тоа дека нападот може да биде поврзан со Сирија, каде џихадистите зазедоа големи делови од територијата до турската граница.  
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Костадин Богданов кој на вчерашната седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ беше разрешен од партиските функции во партијата, преку Фејсбук го честита Денот на ...
сите 306 | | | веќе видена

По лидерот на ДУИ Али Ахмети и премиерот Зоран Заев седна во пратеничкото столче и чека да започне седницата. Во салата сеуште не се присутни пратениците на ...
сите 82 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која беше исклучена од партијата бидејќи гласаше „за“ отворање на Уставот, во нејзиното гостување во Тренд ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 229 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прокурдската партија во Турција соопшти дека 128 лица загинале при вчерашните напади во Анкара

Од:
До кого (е-маил):
Порака: