СДСМ утре ќе го чествува споменот на ослободителите

Во чест на 11 Октомври, Денот на народното востание на македонскиот народ, утре претседателот на СДСМ, Зоран Заев и градоначалник на општина Струмица, ќе положи цвеќе и ќе оддаде почит на загинатите борци за Македонија во 10 часот пред Споменикот на револуцијата во Градскиот парк во Струмица. Делегација на СДСМ, во состав: потпретседателот Дамјан Манчевски, членката на Извршниот одбор Сања Лукаревска и претседавачот на Ц.О на СДСМ Диме Велковски, ќе бидат дел од државната делегација којашто ќе положи свежо цвеќе: - во 10 часот на Партизанските гробишта во Бутел, на гробот на генерал Михаило Апостолски, на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски и на гробот на првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров и - во 11 часот пред споменикот на Методија Андонов Ченто на плоштадот Македонија и пред Споменикот на паднатите херои за Македонија.
| | веќе видена | слични

Вчера, делегации на Општинскиот Сојуз на борци на НОВМ,предводена од претседателот Ајредин Мемеди,делегација на Здрузение на пензионери-Струга предводена од претседателот Милорад Трпоски,делегација на активот на жени пензионери и активот на жени за Струга предводени од Елисавета Лазарески и Нина Попоска,делегација од двете политички парти на СДСМ-Струга и ВМРО-ДПМНЕ Струга,почитувачи на делото на Јосип Броз Тито,голем број на граѓани ,работни организации и останати претставници на јавниот живот,положија свежо цвеќе на Споменикот на Револуцијата на плоштадот во Струга,пред голем број граѓани од Струга и Струшко. Исто така беше положено и цвеќе на бистите на паднатите борци од Струга и Струшко. На свечениот собир кој се одржа пред зградата на Сојузот на борци,пред голем број на присутни за значението на празникот 11 Октомври,зборуваше претседателот на Општинската организација на Сојузот на борци за општина Струга,господинот Ајредин Мемети,кој истакна. И,еве,пак го одбележуваме денот што го пишуваме со големи ...
| | веќе видена | слични

Гордо простумејќи пред спомениците и бистите на сите оние кои себе си се вградија во оваа наша македонска биднина, градот – првоборец, денеска, одважно им се оддолжува на 25-те илјади македонски жртви од НОБ, од кои дури 650 од Прилеп, по повод големиот Национален празник “11- ти Октомври”. Длабок поклон и присет за историските настани кои се случиле на 11-ти Октомври 41-та, токму од слободарски Прилеп, со што и во Македонија започнала вооружената борба за ослободување од фашистичкиот окупатор. Инаку, годинава чествувањата по повод “11-ти Октомври”, започна уште во четвртокот со бројни пригодни манифестации, а синоќа, и покрај големиот дожд традиционално беше извршен импровизираниот напад на градот, проследен со огномет. Заради лошите временски услови, централната манифестација се одржа во ЦК “Марко Цепенков”.
| | веќе видена | слични
6 копии

Делегации на Владата на Република Македонија, Собрнаието, како и на Градот Скопје по повод празникот 11 Октомври, денеска положија цвеќе пред Споменикот на Партизанските гробишта во Бутел. По тој повод цвеќе положија и делегации Министерството за одбрана и АРМ, претставници на здруженијата на борци, претставници на дипломатските претставништа, политички партии и други здруженија. Покрај Споменикот на Партизанските гробишта во Бутел, цвеќе беше положено и пред гробовите на поранешните претседатели на Република Македонија Киро Глигоров и Борис Трајковски, како и пред гробот на генерал Михајло Апостолски, лоцирани во градските гробишта "Бутел". Цвеќе беше положено и пред Споменикот на Методија Андонов Ченто и Споменикот на паднатите херои за Македонија.
| | веќе видена | слични

По повод 11 Октомври- Денот на народното востание, делегација на општина Охрид положи свежо цвеќе пред спомен обележјата на Андон Дуков, Спас Банџов, Петре Пирузе – Мајски и Мите Богоески во Спомен – паркот на Револуцијата и кај Градските гробишта. Пред спомен обележјата се поклонија и свежо цвеќе положија и претставници од ОО на Сојузот на Борци на НОАВМ од Охрид и Дебарца, од политичките партии и останати претставници на јавниот живот од Охрид.
| | веќе видена | слични

Во центарот на Прилеп вечерва се одржа централната прослава по повод 74-годишнината од почетокот на народното востание за ослободување на Македонија од фашистичкиот окупатор. Покрај традиционално импровизираниот напад и огнометот, како потсетување на историските настани од 41-та кога со нападот на тогашната бугарска полициска станица Участакот, денес Меморијален музеј „11 Октомври“ започнало востанието. Прилеп се гордее со улогата што ја има во историските настани за почетокот на антифашистичката борба. Го чува заветот на предците кои ги извојуваа битките за слободна и независна држава. Денешните генерации имаат нови битки–за подобар живот, за економски просперитет. Градот се издигнува во современо и модерно место, се обидуваме да ја подобриме економската слика и да ги решаваме проблемите, рече градоначалникот Марјан Ристески кој им го честиташе празникот на прилепчани. Пратеничката Ане Лашкоска го честита празникот со желби за мир и единство и стремеж кон Европски Прилеп. Вечерта беше заокружена со посета ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Во Втората светска војна македонскиот народ ја покажа високата национална свест и сенародното единство и ги надмина горчливите искуства на поделби предизвикани од разните пропаганди од непријателските сили. Нашата војска, освен што се бореше на сопствената територија таа даде значаен придонес и надвор од македонските простори, рече 90-годишниот Перо Лазаревски, учесник во НОБ кој во Реонскиот парк во Општина Ѓорче Петров говореше за значењето на 11 Октомври-Денот на македонското антифашистичко востание.Лазаревски беше дел од делегацијата на Здружението на борците која заедно со претставници на политичките партии, невладините организации и здруженија на граѓани положија цвеќе пред споменикот на загинатите борци во НОБ во паркот во Општина Ѓорче Петров, по повод 11 Октомври - Денот на антифашистичкото востание.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Гевгелија со пригодни манифестации денеска се одбележа Денот на борецот и почетокот на оруженото востание против фашистичкиот окупатор - 11 Октомври. По повод чествувањето на празникот, делегации од боречката организација, локалната самоуправа, пензионерите, политичките партии, невладини организации и граѓани положија цвеќе пред спомен обележјата и пред бистите на народните херои и паднатите борци. Во обраќањето пред Спомен костурницата на паднатите борци, претседателот на гевгелиските борци Ристо Марковски рече дека овој ден е многу значаен во историјата на Македонија бидејќи претставува продолжение на вековниот стремеж и она за кое се бореа илинденците и затоа и денес на многуте жртви им оддаваме почит за стореното дело. Во народно ослободителната борба Гевгелија се вклучи 1943 година со формирањето на првиот партизански одред кој го носеше името на илинденецот Сава Михајлов. Оцени ја веста
| | веќе видена | слични

По повод големиот државен празник 11-ти Октомври, претседателот на СДСМ и градоначалник на Струмица, Зоран Заев положи цвеќе и ќе оддаде почит на загинатите борци за Македонија пред Споменикот на револуцијата во Градскиот парк во Струмица. Делегација на СДСМ, во состав: потпретседателот Дамјан Манчевски, членката на Извршниот одбор Сања Лукаревска и претседавачот на Ц.О на СДСМ Диме Велковски, беа дел од државната делегација и положија свежо цвеќе на партизанските гробишта во Бутел, на гробот на генерал Михаило Апостолски, на гробот на пораншениот претседател Борис Трајковски и на гробот на првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. Делегацијата на СДСМ исто така положи цвеќе и пред споменикот на Методија Андонов Ченто на плоштадот Македонија и пред споменикот на паднатите херои за Македонија.
| | веќе видена | слични

Делегација на Советот на Град Скопје, во чест на големиот македонски државен празник 11-ти Октомври, денеска положија цвеќе пред Споменикот на Методија Андонов Ченто и Споменикот на паднатите херои за Македонија. По повод овој голем празник цвеќе положија и делегации од Владата на Република Македонија, Собранието на Република Македонија, Министерството за одбрана и АРМ, претставници на здруженијата на борци, претставници на дипломатските претставништа, политички партии и други здруженија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Партиите се согласија дека напролет ќе има предвремено изборно соочување. Партиските машинерии кои ќе работат на придобивање на гласачите веќе се впрегнати, се ...
сите 552 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп е подготвен да употреби воена сила ако биде потребно, изјави државниот секретар Мајк Помпео во синоќешното интервју за ТВ ...
сите 576 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 65 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 108 | | | веќе видена

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис Џонсон со ЕУ, го отфрли ...
сите 413 | | | веќе видена

Последните откритија објавени во неделата наутро од страна на Ла Верита за системот на изнуда востановен од власта на Зоран Заев, што докажуваат дека токму ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски гостуваше во емисија „Клан дебата“ при што запраша до кај е ветуваниот пат во Блаце што го ветуваше Зоран Заев. ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ утре ќе го чествува споменот на ослободителите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: