Во Истанбул големи протести, во Анкара можеби 97 мртви


Во двете експлозии кои одекнаа во главниот град Анкара во саботата утрото на почетокот од протесната поворка на која требаа да бидат истакнати барањата за мир во југоисточниот дел на Турција, имало 97 загинати изјавиле за агенцијата ANSA извори од опозициската Национална демократска партија (HDP), меѓутоа и натаму инсистираат на 86 жртви и околу 200 ранети, а во метрополата Истанбул најмалку 10.000 луѓе протестираа во саботата навечер сметајќи ја власта за одговорна за двојниот бомбашки напад. Носејќи голем транспарент со натпис „Знаеме кои се убијците“, демонстрантите го исвиркаа турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, и неговата владејачка Партија на правдата и развојот (AKP), која е на власт од 2002 година. „Ердоган убиец“ и „Мирот ќе надвладеат“, се некои од слоганите кои беа извикувани демонстрантите на авенијата Истикал, големата пешачка зона во срцето на европскиот дел на Истанбул, пренесува AFP. По должина на авенијата се распоредени силни полициски единици, но соберот измина без инциденти. Во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска изјави дека дел од осомничените за самоубиствениот напад во Анкара во кој во саботата загинаа 97 луѓе, минале неколку месеци на боишта во Сирија и можно е да биле поврзани со Исламска држава или курдски екстремисти. – Имаме извесни докази за поврзаност на бомбашите самоубици со ИД или со ПКК, изјави Давутоглу. – Дел од осомничените со месеци биле во Сирија, додаде тој. Давутоглу рече дека истрага има и за тоа дали имало разузнавачки и безбедносни пропусти пред двојниот самоубиствен напад во Анкара извршен во саботата.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во саботата двајца бомбаши-самоубијци извршија бомбашки напад во Анкара, при што животот го загубиле 97 лица. На најновата снимка може да се види самиот момент кога групата луѓе била разнесена во воздух. Глетката е вознемирувачка, лешови и ранети летале на сите страни Во Турција беше прогласена тридневна жалост, а засега никој не преземал одговорност за нападот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган положи венец на плоштадот во Анкара, каде што пред четири дена беше извршен најсмртоносниот напад во историјата на земјата, во кој загинаа најмалку 97 лица. Претседателот, кој беше подложен на критики по нападот, беше придружуван од финскиот претседател Саули Нинисто, кој е во посета на Турција. Инцидентот во Анкара се случи во пресрет на парламентарните избори на 1 ноември и тој предизвика протести против режимот на Ердоган. Дел од опозицијата упати критки до Ердоган дека не се погрижил доволно за обезбедување на прокурдските демонстрации во Анкара во саботата, кога беше извршен двојниот самоубствен напад.
| | веќе видена | слични

Тројца шефови во турската полиција се суспендирани од работа поради безбедносни пропусти за време на митингот кога загинаа 97 лица, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. Турскиот претседател Ердоган кој денеска положи цвеќиња на плоштадот во Анкара соопшти дека според разузнавачки податоци, нападите биле поврзани со луѓе од Сирија каде што џихадистите зазедоа голема територија. Полицијата уапси две лица кои непосредно пред нападот на „Твитер“ најавиле дека во Анкара ќе експлодира бомба.
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу смета дека „Исламска држава“ и Курдската работничка партија се сметаат за виновни на терористичкиот чин во Анкара во саботата, цитираат локалните медиуми. „Постои голема веројатност „Исламска држава“ и ПКК да стојат зад терористичкиот напад во Анкара. Особено важен поим е ДНК-тестовите на едниот од терористите-камикази. Тие ја прошируваат истрагата на можните врски на терористите“, изјавил Давутоглу. Потсетуваме дека во саботните експлозии во Анкара загинаа 95 лица, а над 150 беа повредени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот премиер смета дека внатрешнополитичката цел на овој напад е попречувањето на еднопартиското владеење на Партијата на правдата и развојот (АКП). Врската со оваа теза, вели Давутоглу, е моментот дека атентатот е извршен на 19 дена пред изборите. Тој истакна дека е важен резултатот од овие избори и посочи дека некој сака да му попречи на еднопартиското владеење и на инсистирањата за долготрајна стабилност на земјата Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека истрагата за саботниот двоен самоубиствен атентат во Анкара се движи по две траги, а наодите се поврзани со две различни организации, информира весникот "Сабах". -Се обидуваме да утврдиме дали има заемно дејствување меѓу организациите, посочи премиерот. Тој изрази увереност дека извршителот на злосторството нема да остане непознат. Давутоглу подвлече дека нападот е насочен против Турција, против народот во целина, против демократијата. Според турскиот премиер, внатрешнополитичката цел на овој напад е попречувањето на еднопартиското владеење на ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Турција приведе две лица осомничени за нападот во Анкара. Тие се членови на Курдската работничка партија (ПКК), а пред нападот во Анкара на Твитер напишале дека во главниот град ќе биде активирана бомба. Кратко пред нападот во Анкара, во кој загинаа најмалку 97 лица, на Твитер било објавено: „Во Анкара ќе експлодира бомба“. Анкарското Обвинителство се обратило до Дирекцијата за телекомуникации со барање за информации за идентитетот на лицата, кои ги отвориле налозите на Твитер, Anotoly, Todorov и GoranMetasyan, на кои биле напишани ваквите објави. Турската полиција исто така открила лична карта, која веројатно му припаѓала на еден од извршителите на двојниот напад. Личната карта е пронајдена во близина на телото на осомничениот напаѓач, изјавија претставници на Главното обвинителство на Анкара. Обвинителството одлучило да не го открива идентитетот на осомничениот напаѓач, бидејќи се уште не откриен идентитетот на вториот напаѓач. Според весникот „Хуриет“ осомничениот напаѓач, бил на листата на ...
| | веќе видена | слични

Тројца високи шефови на полицијата денеска се отпушени поради безбедносни пропусти, кои овозможија да се случи двојната експлозија во Анкара, во која загинаа 97 лица, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. Во соопштението се наведува дека отпуштените шефови се од поширокото подрачје на Анкара. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера без изнесување на повеќе детали изјави дека разунавачките податоци укажуваат на тоа дека нападот може да биде поврзан со Сирија, каде џихадистите зазедоа големи делови од територијата до турската граница.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу на прес конференција изјави дека истрагата за саботниот двоен самоубиствен атентат во Анкара се движи по две траги, а наодите се поврзани со две различни организации, информира весникот „Сабах“. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу на прес конференција изјави дека истрагата за саботниот двоен самоубиствен атентат во Анкара се движи по две траги, а наодите се поврзани со две различни организации, информира весникот „Сабах“.- Се обидуваме да утврдиме дали има взаемно дејствување меѓу организациите, посочи премиерот.Тој изрази увереност дека извршителот на злосторството нема да остане непознат.Давутоглу подвлече дека нападот е насочен против Турција, против народот во целина, против демократијата.Според турскиот премиер, внатрешнополитичката цел на овој напад е попречувањето на еднопартиското владеење на Партијата на правдата и развојот (АКП). Врската со оваа теза, подвлече Давутоглу, е моментот дека атентатот е извршен на 19 дена пред изборите. Тој истакна дека е важен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 270 | | | веќе видена

Сигурен во изборната победа, претседателот на ВМРО-ПНЕ Христијан Мицкоски од Прилеп порача дека главните предизвици доаѓаат по формирањето на новата влада. Ни ...
сите 190 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Истанбул големи протести, во Анкара можеби 97 мртви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: