Русија на чекор од собирот, Австрија ја отпиша Црна Гора (Видео)


Вечерва во групите Ц, Е, и Г беше одиграно претпоследното коло во квалификациите за пласман на Европското првенство во Франција во 2016 година. Најинтересно и највозбудливо беше во Црна Гора каде домаќинот со поразот од Австрија од 3:2 ги загуби сите шанси за ЕП. Црногорците два пати водеа и имаа добар резултат се до 81 минута кога Арнаутовиќ израмни на 2:2, по што тркалото отиде надолу, Вучиниќ поцрвене во 87 за да во судиското продолжение за триумф на гостите стрела Сабицер. Montenegro 2-3 Austria All Goals 2015 by sports-live1 Во истата Г група, Русија оствари значаен триумф над Молдавија од 2:1 и во последното коло доволен и е само бод против Црна Гора за да се пласира на шампионатот. Од другите резултати вреди да се издвои триумфот на Белорусија над Словачка од 1:0 благодарение на голот на Драхун во првите 45 минути. Шпанија рутински го совлада Луксембург 4:0 иста како и Англија која два пати ја затресе мрежата на Естонија: England vs Estonia 2-0 All Goals 2015 HD by sports-live1 Spain vs Luxembourg 4-0 ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Италија успеа да направи пресврт на вечерашниот натпревар против Норвешка кој се одигра на „Олимпико“ (2:1) и на тој начин одигра за селекцијата на Хрватска која победи во Малта со минимални 1:0, резултат кој и овозможи директно да се пласира на Европското првенство. Норвежаните имаа водство и директен билет за Франција се до 73-та минута од мечот, но тогаш на сцена најпрво стапи Флоренци, а десетина минути подоцна конечните 2:1 ги постави Грацијано Пеле. Водечкиот гол за Норвешка го постигна Тетеј во првото полувреме, но истиот се покажа како доволен за обезбедување на третото место во групата Х кое им носи само пласман на бараж натпреварите. Единствениот гол за Хрватска на гостувањето кај Малта го постигна Иван Перишиќ уште во 25-та минута, но драгоцените три бода им донесоа вкупно 20 поени на квалификациската табела со кои се пласираа на континенталното натпреварување, на кое уште ќе ја гледаме и Турција како најдобро пласирана трета екипа од групите. Турците постигнаа исклучително ...
| | веќе видена | слични

Пред да се одиграат последните девет натпревари од три квалификациски групи, познати се 19 учесници на 15. европско фудбалско првенство, кое в година ќе се одржи во Франција. Неизвесноста остана само во Групата Х - дали директен патник покрај Италија ќе биде Норвешка, која синоќа гостуваше кај „азурите“, или Хрватска, која имаше многу полесна задача кај последнопласираната Малта, но пласманот не ~ зависеше само од нејзиниот натпревар. Една од овие две селекции, Норвешка и Хрватска, ќе игра како третопласирана во ноемвриските бараж-натпревари по кои ќе бидат познати последните четири учесници на завршницата, која првпат ќе се игра со 24 репрезентации. Пласман за настап на 15. ЕП, покрај домаќинот Франција, кој не учествуваше во квалификациите, обезбедија: Германија, Полска, Северна Ирска, Романија, Унгарија, Португалија, Албанија, Шпанија, Словачка, Англија, Швајцарија, Австрија, Русија, Исланд, Чешка, Белгија, Велс и Италија. Место во бараж-натпреварите како третопласирани во групите обезбедија Ирска, ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот европски фудбалски првак Шпанија пресуди Унгарија да биде најдобрата третопласирана селекција од деветте квалификациски групи, која ќе патува директно на завршницата од ЕП 2016. Шпанците иако го имаа обезбедено пласманот на завршницата во Франција, каде што ќе ја бранат титулата, во последното 10. коло од Групата Ц како гости ја совладаа Украина (0-1) во Лвов и ги испратија домаќините во баражот. Украина со триумф над Шпанија ќе беше најдобрата третопласирана селекција и директно ќе се пласираше во Франција. На табелата со постигнатите резултати на третопласирани селекции водечка е Унгарија 15 собрани бода, пред Хрватска со 14, Украина 13, Данска 12, Шведска 12, Ирска 12, Словенија 10, Турција 9(-1), БиХ 8(-1).
| | веќе видена | слични

Познати се 20 репрезентации кои ќе играат на Европското првенство во Франција, остануваат уште четири слободни места кои ќе бидат пополнети по бараж дуелите.Вечерва се одиграа и последните натпревари од квалификациите за Европското првенство во Франција, познати се 20 учесници на собирот кој ќе се одржи следната година.Најпријатни изненадувања се селекциите на Исланд, Велс, Албанија и Северна Ирска кои обезбедија кои креираа историја обезбедувајќи пласман на Европското првенство.Таму ќе нема место за големата Холандија која имаше очајни квалификации, разочарање приреди и селекцијата на Србија.Репрезентации кои ќе играат на Европското првенство: Франција, Чешка, Исланд, Турција, Белгија, Велс, Шпанија, Словачка, Германија, Полска, Англија, Швајцарија, Северна Ирска, Романија, Австрија, Русија, Италија, Хрватска, Португалија и Албанија.Преку баражот пласман на ЕП ќе бараат: Унгарија, Украина, Норвешка, Данска, Шведска, Р. Ирска, БиХ и Словенија.
| | веќе видена | слични
2 копии

"Коцкастите" забележаа минимална победа на гостувањето во Малта, а Италија запиша пресврт победа во дуелот против репрезентацијата на Норвешка Репрезентациите на Хрватска и Турција се последните две кои обезбедија директен пласман на престојното Европско првенство во Франција. "Коцкастите" забележаа минимална победа на гостувањето во Малта, а Италија запиша пресврт победа во дуелот против репрезентацијата на Норвешка. Најважниот фудбалски настан во 2016 година, остана само сон за репрезентативците на Холандија кои доживеаа нова пораз од селекцијата на Чешка. Претходно својот билет го чекираа репрезентативците на Италија, Исланд, Чешка, Белгија и на Велс. Иако заврши како третопласирана, репрезентацијата на Турција обезбеди директен пласман на ЕП 2016. Дополнителни бараж натпревари ќе мора да одиграат селекциите на БиХ и на Норвешка. Резултати: ГРУПА А: Холандија – Чешка 2:3, Турција – Исланд 1:0, Летонија – Казахстан 0:1. ТАБЕЛА: Чешка 22, Исланд 20, Турција 18, Холандија 13, Казахстан 5, Летонија 5 ГРУПА Б: ...
| | веќе видена | слични

Освојувачот на бронзениот медал на Мундијалот во Бразил, Холандија доживеа комплетен дебакл во квалификациите за Европското првенство во Франција следната година завршувајќи на четвртата позиција во групата. Лошите квалификации „лалињата“ ги заокружија со пораз од Чешка 3-2 вкупно трет во серија пред своите гледачи. Чесите имаа предност од 3-0 со погодоците на Кадеберак, Сурал и автоголот на Ван Перси. Холанѓаните се вратија во игра со головите на Хунтелар и Ван Перси, но не успеаја да се спасат од пораз. По завршувањето на десеттата рунда се комплетираа квалификациски натпревари и познати се репрезентациите кои директно обезбедија пласман на ЕП. Од групите како првопласирани пласман обезедија Чешка, Белгија, Шпанија, Германија, Англија, Северна Ирска, Австрија, Италија и Португалија, како второпласирани Албанија, Хрватска, Русија, Романија, Швајцарија, Полска, Словачка, Велс и Исланд, а како најдобро третопласирани селекцијата на ЕП се пласираше Турција. Четирите празни места ќе ги пополнат ...
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Холандија е најголемото разочарување во квалификациите за пласман на европското првенство во Франција. Во последното коло Холанѓаните загубија на домашен терен од Чешка со 2:3 и дефинитивно отпаднаа од ЕУРО 2016. „Лалињата“ вечерва губеаа и со 0:3 од Чешка, селекција во чии редови беше покажан црвен картон. Од оваа група Чесите ќе патуваат во Франција како првопласирани, заедно со селекцијата на Исланд, додека Турција на шампионатот ќе патува како најдобро третопласирана екипа. Хрватите ја совладаа Малта со 1:0, но најмногу и се израдуваа на победата на Италија во дуелот со Норвешка од 2:1. Норвешките фудбалери имаа предност од 0:1, но Италијанците успеаа да го свртат резултатот во своја корист и да и помогнат на Хрватска директно да се пласира на ЕП. Во баражот ќе патува и селекцијата на Босна и Херцеговина, откако фудбалерите на оваа земја дојдоа до голема победа на гости од 2:3, остварена на натпреварот со Кипар. Од Групата Б на европското првенство директно се пласираа Белгија и Велс. ...
| | веќе видена | слични

Вечерва се одиграа последните 9 натпревари од квалификациите за европското фудбалско првенство. Најголемото изненадување се случи во А групата каде што третопласираната селекција од последното Светско првенство Холандија остана без настап на Евро шампионатот. Исланд и Чешка се сигурни патници од оваа група, а Турција ќе ја бара својата шанса во бараж дуелите. Во групата Б на Евро шампионатот ќе ги глеаме Велс и Белгија, а Босна и Хереговина преку баражот ќе мора да го побара своето учество во Франција наредната година. Во Х групата Италија одигра за Хрватите и ја совлада Норвешка, која што ќе мора да одигра уште два дополнителни натпревари за да се пласира на европското првенство. Резултати од вечерашните натпревари: Група А: Холандија – Чешка Р. 2:3 Турција – Исланд 1:0 Летонија – Казахстан 0:1 Група Б: Белгија – Израел 3:1 Кипар – Босна и Херцеговина 2:3 Велс – Андора 2:0 Група Х: Италија – Норвешка 2:1 Малта – Хрватска 0:1 Бугарија – Азербејџан 2:0
| | веќе видена | слични

Вечерва и официјално завршија квалификациите за пласман на Европското првенство 2016 година во Франција (10 јуни-10 јули).. Во групата А Белгија забележа уште една победа, вкупно седма остварена над Израел со головите на Мертенс, де Брујн и Азар. На тој начин ги урна надежите на Израелците евентуално да дојдат до третото место, а и резултат кој одеше во прилог на Кипар кој пак загуби од Босанците со 2:3 и на тој начин избраниците на селекторот Баждаревиќ ќе играат во баражот преку кој ќе бараат шанса за учество на континенталниот собир. Потоа, во групата Б веќе сигурната Италија славеше над Норвешка со 2:1. Норвежаните водеа преку Тети во 23. минута, во второто полувреме „азурите“ направија пресврт благодарение на Флоренци и Пеле. Благодарение на тој триумф, Хрватите (кои си завршија својата задача кај Малта со погодокот на Перишиќ) се пласираа на ЕП. И на крајот во групата Х Холандија не успеа да дојде до толку посакуваното трето место. Загуби пред своите гледачи со 2:3 од Чешка која го забележа седмиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членовите на Дипломатскиот клуб Скопје го изразуваат нивното незадоволство, но истовремено и протест против донесениот заклучок на Европскиот совет да го ...
сите 931 | | | веќе видена

САД изразија незадоволство и разочарување, откако Европскиот совет не донесе одлука за датум за почеток на преговори за Северна Македонија. Стејт департментот ...
сите 436 | | | веќе видена

Како што пишува новинарот Жерардо Фортуна , продолжението на разговорите за проширување на ЕУ денеска не е на агендата на лидерскиот самит иако беа спомненати  ...
сите 21 | | | веќе видена

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во северна Сирија, ако САД не ги ...
сите 373 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија на чекор од собирот, Австрија ја отпиша Црна Гора (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: