IS напредува во Сирија кон Алепо


Борците на Исламската држава (IS) зазедоа неколку села во близина на најголемиот сириски град Алепо, преземајќи ја контролата од противничка група на бунтовни, соопшти Сириската опсервација за човекови права. И покрај тоа воздушните удари на коалициските сили предводени од САД и руските воздушни удари, IS напредува. Русија тврди дека ги напаѓа позициите на Исламската држава, но се чини дека првенствено е насочена кон помагање на својот сојузник Башар ал Асад и на обезбедување на западното крајбрежно подрачје каде има морнаричка база. IS потврди дека зазема неколку подрачја во северозападната покраина Алепо и соопшти дека убил неколку „отпадници и зароби неколку други за време на операцијата“. Рами Абдел Рахман, лидерот на Сириската опсервација за човекови права, изјави дека последното напредување на екстремистите е „едно од најголемите на Исламската држава во последните шест месеци“. Неколку поголеми сириски бунтовнички групи се борат во Алепо и против Асад и против IS. The post IS напредува во Сирија кон ...
| | веќе видена | слични

Колку пати Ви се слуќило да облечете хулахопки и во тој момент тие да Ви се скинат или да се пушти некое конче… Постојат мали трикови кои треба да ги применувате и никогаш нема да Ви се скинат хулахопките додека ги облекувате: Проверете во табелата на кутијата која е Вашата тежина и висина, па според тоа изберете го соодветниот број. Видете дали хулахопките имаат предна и задна страна и така облечете ги. Пред облекување нанесете лосион на стапалата и рацете. Отстранете го накитот и часовникот од рацете. Соберете ги хулахопките околу врвот на прстите и полека облекувајте ги ногавица па ногавица. The post Мали трикови со кои хулахопките ќе Ви издржат подолго appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Есента е веќе тука, а со неа и прекрасните кожени јакни, меките волуменски марами, кожените ракавици и секако стилизираната косата… Ние Ви претставуваме три неверојатно лесни и убави фризури кои мора да ги пробате оваа есен, а се исклучително тренди The post ВИДЕО: Три фризури за есен 2015 appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Руските антитерористички операции во Сирија ја имаат клучната улога во борбата против припадниците на Исламската држава (IS) во регионот, изјави заменик министерот за надворешни работи на Иран, Хусеин Амир-Аболахијан. „Веруваме дека руските акции против терористите во Сирија ќе бидат од клучно значење за борба против тероризмот во регионот“, рече Амир-Аболахијан. Тој подвлече дека Техеран и Москва редовно разговараат за активностите на припадниците на IS во Сирија, како и за можните последици од акциите на терористичките групи во регионот. Руските ловци од 30 септември изведуваа воздушни напади на локациите на терористите во Сирија. The post Иран: Русија клучна за борбата против IS appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент повтори дека европските лидери минатата недела направија голема ...
сите 1108 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев изјави дека ја прифатил поканата на италијанскиот премиер Џузепе Конте да го посети Рим, бидејќи смета дека италијанската иницијатива може ...
сите 460 | | | веќе видена

По вчерашната одлука на партиските челници на 12 април 2020 година да има нови вонредни парламентарни избори, на својот Фејсбук профил, со свој став излезе ...
сите 272 | | | веќе видена

Лидерот на Алијснсата за Албанците, Зијадин Села за „Алфа“ изјави дека постоењето на СЈО било со цел политички прогон на една политичка партија. - Се сведе на ...
сите 408 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп е подготвен да употреби воена сила ако биде потребно, изјави државниот секретар Мајк Помпео во синоќешното интервју за ТВ ...
сите 598 | | | веќе видена

Последните откритија објавени во неделата наутро од страна на Ла Верита за системот на изнуда востановен од власта на Зоран Заев, што докажуваат дека токму ...
сите 144 | | | веќе видена

Вчера во 20.34 часот во Полициската станица Центар било пријавено дека на бул.„Кирил и Методиј“ скокнало лице од стан на втор кат. Полициски службеници излегле ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

IS напредува во Сирија кон Алепо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: