Викендов временските услови нема да бидат поволни за прошетки по природа. Прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија вели дека ќе имаме облачно и дождливо време.Македонија повторно ќе биде под влијание на нова влажна воздушна маса од Медитеранот која овојпат ќе донесе врнежи од дожд во цела Македонија, кои ќе бидат особено интензивни во северниот и западниот дел од земјата каде на места ќе наврнат и до 50 литри на метар квадратен. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец кој некаде ќе достигне и брзина до 60 километри на час. Дневните температури ќе бидат пониски од денешните: Скопје 19 Целзиусови степени, Тетово 17, Гостивар 14, Маврово 12, Дебар 14, Крива Паланка, Куманово и Велес 17, Виница и Штип 18, Берово 14, Струмица 17, Дојран, Гевгелија и Демир Капија 19, Радовиш и Кавадаарци 16, Охрид и Претор 15, Прилеп 16, Битола 17, Крушево 12...Влажниот бран ќе преовладува и во недела, со намален интензитет на врнежите и дневни температури од 15 до 20 степени. Во понеделник времето ...
| | веќе видена | слични

Според прогнозата на синоптичарите во текот на оваа седмица во Охрид не очекува претежно сончево време со повремена облачност. Краткотрајни врнежи од дожд можни се во попладневните часови во петок. Максималната температура ќе се движи од 17 до 22 степени, а минималната од 10 до 13 степени целзиусови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес во претпладневните часови не очекуваат интензивни врнежи на дожд, а во попладневните часови се очекува постепено намалување на врнежите, освен во планинските предели. Температурата ќе се движи од 17°С до 20°С, а на повисоките места околу 15°С. Денес е недела, 11 октомври 2015 година, 284-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 6:41, а ќе зајде во 18:00 часот. Денот ќе трае 679 минути.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хидролозите објаснуваат дека засега водостојот на реките е во нормалните граници, но не се исклучува да има излевања на локалните места. Паднати дрва, оштетени автомобили, големи количества вода на улиците, ова се последиците кои ги предизвика дождот кој ја зафати целата територија на земјава. Дождот ќе продолжи континурано да паѓа во текот на целиот ден , а интензитетот на врнежи ќе се зголеми во попладневните часови велат од Управата за хидрометеоролошки работи. Со пообилни врнежи ќе биде зафатена посебно западна Македонија. -Врнежите ќе продолжат и преку ноќта поинтензивни повторно ќе бидат во западниот дел од земјава а до изутрина очекуваме особено на запад и на југ на земјава да бидат измерени количества од наврнат талог од над 50 литри на метар квадратен , за 48 часа за двава изминати дена.Вренежите ќе продолжат и во текот на утрешниот ден ќе имаме и утре облачно време, вели Борис Секирарски –метеоролог. Хидролозите објаснуваат дека засега водостојот на реките е во нормалните граници, но не се ...
| | веќе видена | слични

Паднати дрва, оштетени автомобили, големи количества вода на улиците, ова се последиците кои ги предизвика дождот кој ја зафати целата територија на земјава. Дождот ќе продолжи континурано да паѓа во текот на целиот ден , а интензитетот на врнежи ќе се зголеми во попладневните часови велат од Управата за хидрометеоролошки работи. Со пообилни врнежи ќе биде зафатена посебно западна Македонија. -Врнежите ќе продолжат и преку ноќта поинтензивни повторно ќе бидат во западниот дел од земјава а до изутрина очекуваме особено на запад и на југ на земјава да бидат измерени количества од наврнат талог од над 50 литри на метар квадратен , за 48 часа за двава изминати дена.Вренежите ќе продолжат и во текот на утрешниот ден ќе имаме и утре облачно време, вели Борис Секирарски –метеоролог. Хидролозите објаснуваат дека засега водостојот на реките е во нормалните граници, но не се исклучува да има излевања на локалните места. Тие до Центарот за управување со кризи испратиле апел да се следи посебно ситуацијата во Шар ...
| | веќе видена | слични

Утрово за многумина започна „кисело“ до дожд. Само до 8 часаот според УМХР наврнале 14 литри дожд на метар квадратен во Пожаране, 13 во Тетово и Маврово, 9 во Скопје (Петровец) и Ѓуриште, 8 во Дебар, Скопје (З.Рид) и Лазарополе. Денес врнежите во западот нема да престанат, но ќе се намалат претпладне, додека за попладне и вечерта се најавува нов бран кој ќе биде поинтензивен во текот на ноќта, а на одредени места врнежите ќе бидат проследени со грмотевици. На исток пак иста состојба, попладне послаби врнежи, а како што доаѓа вечерта ќе се интензивираат но ќе бидат послаби од оние во западниот регион. 18°С е температурата која ќе преовладува во текот на денот а на повисоките места ќе се движи околу 16°С. Во текот на утрешниот ден се очекуваат послаби врнежи за разлика од денешните, а поинтензивни количини на вода се најавуваат за во планинските предели на западниот регион.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дождлив викенд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: