Орцев: Парламентарното ммозинство одби четири суштински закони за граѓаните ВИДЕО


Денеска пратениците на мнозинството предводено од ВМРО-ДПМНЕ одбија 4 суштински закони коишто ги предложи опозицијата, рече пратеникот на СДСМ, Панче Орцев. - ВМРО-ДПМНЕ не работи за интересите на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ потврди дека е против укинувањето на екстерното образование. Не го слушаат гласот ниту на родителите, ниту на учениците, ниту на студентите, ниту на наставниците. ВМРО-ДПМНЕ потврди дека е против зголемување на минималната плата на сите работници од 11.000 денари. ВМРО-ДПМНЕ воопшто не се грижи за работниците и нивниот стандард. Се е јасно. ВМРО-ДПМНЕ ги одбива законите коишто се од суштинска важност за граѓаните туку мислат само на своите партиски и лични интереси - рече тој. Орцев побара пратениците од власта да излезат во јавноста и да објаснат зошто изгласаа стотици штетни закони а суштинските, оние од интерес на сите граѓани, ги одбија.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ е против минималната плата за сите работници во Република Македонија да изнесува 11.000 денари. Мнозинството на Груевски го отфрли ваквиот предлог на СДСМ во Парламентот - реагира на денешната прес-конференција штипскиот пратеник на СДСМ, Ален Ѓорѓиев.„Најниската плата се исплаќа во текстилната и во кожарската индустрија, која опфаќа околу 50.000 работници. Од овие работници, десетина илјади се токму во Штип. Ние побаравме покачувањето на минималната плата за сите работници да се реализира веднаш, а не до 2018 година како што е предвидено со законот кој во моментов е во сила“, изјави Ѓорѓиев.„Еве што друго отфрли ВМРО-ДПМНЕ. Партијата на Груевски е против основање Фонд за поддршка на стандардот на граѓаните, преку кој ќе се субвенционира секоја исплатена плата од страна на работодавачите во следните 3 години“, додаде опозицискиот пратеник. ВМРО-ДПМНЕ е против тоа, вели Ѓорѓиев, работникот да мора да биде задржан на работа уште најмалку 2 години по истекот на тригодишниот субвенциониран период, ...
| | веќе видена | слични

Со него опозицијата бараше покачување на минималецот од 9.500 на 11.000 денари. За ВМРО-ДПМНЕ, ваквото барање во очи на изборите е чист популизам бидејќи тоа  е нереално. Според нивните економски анализи на улица ќе останат  околу 30.000 граѓани.  Во дебатата од власта прашуваа зошто социјалдемократите во нивно време не го донеле овој закон, туку минималната плата била 4.000 денари. Со законот меѓу другото СДСМ  предлагаше минималната плата да важи за сите сектори и да се формира фонд за поддршка на животниот стандард на вработените. А според пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Владата сериозно пристапува кон минималната плата и правата на работниците и токму затоа сите свои економски политики ги темели врз растот на вработувањето и растот на економијата. 
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Орцев: Парламентарното ммозинство одби четири суштински закони за граѓаните ВИДЕО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: