Чешка нема да ја тужи ЕУ, Словачка по судски пат ќе ја решава одлуката за миграциските квоти

Одлуката на ЕУ за одобрување на квоти за прераспределување на бегалци меѓу земјите-членки, Република Чешка нема да ја оспорува по судски пат за да не создаваме ...
| | веќе видена | слични

Чешка, Унгарија и Словачка се трите земји членки Европската унија кои се спротивставија на планот на Европската комисија за распределување на бегалците низ ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Одобрениот од Брисел систем на квоти за распределување на мигранти во Европската унија има сериозни недостатоци и Унгарија размислува да ја оспори одлуката на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во средата изјавил дека целиот свет треба да го сноси товарот од сместувањето на бегалците и мигрантите, а не само членките на ...
| | веќе видена | слични

Шефовите на европските држави и влади денес треба да донесат одлука за масивна финансиска помош за земјите кои се граничат со Сирија – Либан, Јордан и Турција ...
| | веќе видена | слични

Останато

Италијанската крајнодесничарска партија „Италијански браќа“, на чело со Џорџа Мелони, на последните избори во Италија освои 26 отсто од гласовите, а нејзината ...
сите 164 | | | веќе видена

Истекувањето на гас како резултат на можна саботажа откриена вчера на гасоводите „Северен тек“предизвика конфузија на енергетските пазари и ја зголеми ...
сите 256 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 74 | | | веќе видена

Минатава ноќ низ Скопје се случи герила акција во која со плакати и огласи „за работа во АРМ“ се излепени повеќе штабови на СДСМ. Низ партиските штабови на ...
сите 79 | | | веќе видена

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје во Украина, НАТО би требало да одговори со конвенционален, но, уништувачки удар. Ова за американската ...
сите 320 | | | веќе видена

Обединетите Нации (ОН) изразија загриженост поради извештаи од Русија за уапсени речиси 2.400 демонстранти, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чешка нема да ја тужи ЕУ, Словачка по судски пат ќе ја решава одлуката за миграциските квоти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: