САД: Русија е подготвена да изврши напади во Сирија


2 копии

Русија распоредила 28 воени авиони во Сирија, соопштија високи американски претставници, што, според експертите, претставува потврда дека Москва веќе е подготвена да изврши напади во оваа земја. - Дваесет и осум руски авиони-ловци и десантни авиони се распоредени на аеродром во провинцијата Латакија, во западниот дел на Сирија, која е упориште на сирискиот претседател Башар ал Асад, изјави еден од изворите. Друг американски претставник ја потврди информацијата за стационирањето на 28 воени авиони, додавајќи, исто така, дека Русија користи и беспилотни летала над Сирија, без да соопшти повеќе детали.
| | веќе видена | слични

Можно е Русија да нанесе воздушни напади против „Исламската држава“ во Сирија, без претходно да се координира со меѓународната коалиција. Ова може да се случи, ако Соединетите Американски Држави не го прифаќаат претседателот Башар Асад како дел од Унијата, соопштува „Bloomberg“, повикувајќи се на близок извор од Кремљ. Според агенцијата Путин преферирал САД и нивните сојузници да се согласат да ги координираат активностите против „Исламската држава“ со Русија, Иран и сириската армија. Агенцијата се повикува на тема извор близок до Кремљ и советник на Министерството за одбрана во Москва. Друг извор за „Bloomberg“ изјавил дека предлогот на Путин бил да се оди паралелно со заеднички воени дејствија и со политичкa транзиција без учество на претседателот Башар Асад, што е клучно барање на САД. Според агенцијата Путин веќе испрати предлог до САД. Еден од изворите сепак изјавил дека рускиот претседател бил разочаран од неподготвеноста од американската страна да одговори на неговиот предлог и бил подготвен да ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека најновото воено ангажирање на Русија во Сирија всушност претставува уредување на систем за сопствена самоодбрна и заштита за воените сили, кои веќе се на сириска територија Најмалку 38 џихадисти загинаа за 24 часа при напади на авиони на сириското Воено воздухопловство врз позиции на групата Исламска држава (ИД) во реонот на историскиот град Палмира, јави ДПА. Според сириски воен претставник, кој побарал анонимност, во овие напади првпат учествувале и новите авиони-ловци што Русија и ги достави на Сирија, како помош во борбата против тероризмот. Истиот извор информира дека со руските ловци управувале сириски пилоти. Тој соопштил и дека првите нови авиони од руско производство пристигнале во Сирија пред десетина дена, додавајќи дека покрај во реонот на Палмира, тие учествувале и во напади врз градот Рака, кој џихадистите го прогласија за престолнина на нивниот т.н. "Исламски Калифат". Покрај новите авиони, во напади врз бунтовниците североисточно од градот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Најмалку 38 џихадисти загинаа во последниве 24 часа при напади на авиони на сириското Воено воздухопловство врз позиции на групата Исламска држава (ИД) во реонот на историскиот град Палмира Најмалку 38 џихадисти загинаа во последниве 24 часа при напади на авиони на сириското Воено воздухопловство врз позиции на групата Исламска држава (ИД) во реонот на историскиот град Палмира, јави ДПА. Според сириски воен претставник, кој побарал анонимност, во овие напад првпат учествувале и новите авиони-ловци што Русија и ги достави на Сирија, како помош во борбата против тероризмот. Истиот извор информира дека со руските ловци управувале сириски пилоти. Тој соопштил и дека првите нови авиони од руско производство пристигнале во Сирија пред десетина дена, додавајќи дека покрај во реонот на Палмира, тие учествувале и во напади врз градот Рака, кој џихадистите го прогласија за престолнина на нивниот т.н. „Исламски Калифат". Покрај новите авиони, во напади врз бунтовниците североисточно од градот Латакија, сириските сили ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сириските вооружени бунтовници и се заканија на Русија дека ќе ги затворат руските бази на сириска територија и „ќе ги протераат Русите“ од земјата, кога ќе ја преземат власта во Дамаск, затоа што воено го помагаат „режимот на Асад“. Сириските вооружени бунтовници и се заканија на Русија дека ќе ги затворат руските бази на сириска територија и „ќе ги протераат Русите“ од земјата, кога ќе ја преземат власта во Дамаск, затоа што воено го помагаат „режимот на Асад“. Според лондонски „Тајмс“ вакво предупредување било упатено, откако на Западот почна да се тврди дека Москва „воено се вклучува“ во сириската војна, која започна со вооружена побуна за да се собори сирискиот претседател, а потоа прерасна во граѓанска војна. Лондонски весници, повикувајќи се на американски извори, тврдат дека Русија веќе започнала со воени операции во Сирија и за тоа во само неколку денови се префрлени 28 борбени авиони. Во руската база во близината на Латакија сега се наоѓаат 12 борбени и исто толку авиони за ...
| | веќе видена | слични

По долгото владеење на безакониа и терористичката Исламска држава, Русија ги превзема работите во звои раце во Сирија. Сириската армија доби руско софистицирано засилување. Нови борбени и извиднички авиони, како и беспилотни летала пристигнале во Сирија. „Нашата авијација превзеде испорака на најмалку пет борбени авиони од Москва, како и извиднички авион кој ни овозможува воочување на мети со огромна прецизност“, потврди висок сириски функционер во изјава за новинската агенција “AFP”. Истиот извор потврдил ека руските авиони пристигнале во петокот во воената база во близина на сирискиот град Латакија – традиционалното огромно упориште на сирискиот претседател Башар Ал Асад. Америка загрижена за руското присуство во Сирија. Американски претставници велат дека Русија со дронови ја надлетува Сирија и дека нагло ги зголемила своите воени средства во оваа држава. Тие тоа го толкуваат како поддршка на владата на Асад.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сирија доби нови борбени авиони од Русија за борба против Исламска држава, соопштија извори од сиријската војска. -Нашата авијација ја прими испораката на најмалку пет борбени авиони од Москва, како и извидувачки авиони кои ни овозможуваат да ги лоцираме метите со голема прецизност, потврди висок сиријски официјален извор за агенцијата АФП. Авионите стигнале минатиот петок во воената база во сиријската провинција Латакија, традиционално упориште на сиријскиот претседател Башар ал Асад. Москва испорачала и софистицирана опрема за борба против ИС, со која прецизно се наведуваат ракети како и три ракетни системи. Сиријската војска почнала да го користи оружјето во градовите Деир Езор и Рака. Западните медиуми тврдат дека ова е почеток на руската инвазија и дека во тек е разместување на извидница од 2000 руски војници во Сирија.
| | веќе видена | слични

Сириската армија доби руско софистицирано засилување. Нови борбени и извиднички авиони, како и беспилотни летала пристигнале во Сирија. „Нашата авијација превзеде испорака на најмалку пет борбени авиони од Москва, како и извиднички авион кој ни овозможува воочување на мети со огромна прецизност“, потврди висок сириски функционер во изјава за новинската агенција “AFP”. Истиот извор потврдил ека руските авиони пристигнале во петокот во воената база во близина на сирискиот град Латакија – традиционалното огромно упориште на сирискиот претседател Башар Ал Асад. Америка загрижена за руското присуство во Сирија. Американски претставници велат дека Русија со дронови ја надлетува Сирија и дека нагло ги зголемила своите воени средства во оваа држава. Тие тоа го толкуваат како поддршка на владата на Асад.
| | веќе видена | слични

Сириската војска доби нови борбени и извиднички авиони од Русија за борба против Исламската држава, соопшти денес извор од сириската војска. „Нашата авијација превзеде испорака на најмалку пет борбени авиони од Москва, како и извиднички авион кој ни овозможува воочување на мети со огромна прецизност“, потврди висок сириски функционер во изјава за новинската агенција "AFP". Истиот извор потврдил ека руските авиони пристигнале во петокот во воената база во близина на сирискиот град Латакија - традиционалното огромно упориште на сирискиот претседател Башар Ал Асад. Покрај тоа, од Москва пристигнала и софистицирана воена опрема за борба против Исламската држава. „Станува збор за одбранбено и офанзивно оружје вклучувајќи софистицирано оружје кое точно и многу прецизно ги наведува ракетите. Руското оружје започнува да има голем ефект во Сирија“, вели неименуваниот висок сириски функционер. Сириската војска веќе започнала да го користи новото руско оружје во градовите Деир Езор и Рака, а џихадистите наводно немале ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот шеф на една од израелските тајни служби Јаков Кедми објави во интервју за израелска телевизија дека Иран се подготвува да воведе свои редовни војници во Сирија. “Не е важно колку ќе се иранските војници- стотина, неколку илјади или десетици илјади, најважно е дека со нив Техеран ќе го брани Башар Асад”, тврди Кедми.Со тоа Техеран застанува рамо до рамо со Москва во граѓанската војна во земјата. Тоа значи дека Башар Асад во најмала рака ќе ги заздрави своите позиции во Дамаск, а силите на неговите противници ќе бидат намалени. Тешко е за исламистите и за “Сириската народна армија” да се спротивстави на редовна армија. “Њујорк тајмс” објави листа на префрлената веќе во Сирија руска воена техника, повикувајќи се на информации од агенција Stratfor. Според информациите, станува збор за четири повеќенаменски борбени авиони Су-30см, два мобилни комплекси воздушна одбрана “Панцир-С1″, два борбени хеликоптери Ми-24 и два повеќенаменски Ми-17. Минатата недела во Сирија пристигнале четири бомбардери Су-24М ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 229 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 270 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД: Русија е подготвена да изврши напади во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: