Груевски: Треба да имаме 20 пратеници од дијаспората


Почнуваат разговорите за изборите и за изборната регулатива и би сакале да имаме транспаренти чисти и правични избори, изјави премиерот Никола Груевски во Могила, одговорајќи на новинарско прашање за изборната регулатива. Во тој правец, како што нагласи Груевски, ќе ја поддржи секоја идеја. Премиерот, меѓу другото, истакна дека најдобар модел за гласање e мнозинскиот модел. Што се однесува до гласањето на дијаспората, Греувски смета дека иселениците треба да бидат уште повеќе застапени во парламентот со посилно влијание. – Сакаме да се задржи можноста дијаспората да има свои пратеници во парламентот, дури мислам дека е премалку застапена и затоа дадовме идеја во работните групи да го смениме моделот и наместо три пратеници, да имаме 20 пратеници. Односно, наместо сегашните три изборни единици со еден пратеник, да има една изборна единица со 20 пратеници, па според гласовите што партиите ќе ги добијат, така да се распределат тие гласови на пратениците во таа специјална изборна единица – рече Груевски.
| | веќе видена | слични

Работната група составена од повеќе тимови од партиите, која работи главно на измени на изборните правила впишани во договорот од 2 јуни, во наредните три дена ќе паузира. Причина за тоа е отсуството на белгискиот олеснувач Питер ван Хут, кој истовремено е непознато зошто викендот ќе биде надвор од земјата. Но, веќе в понеделник се очекува на маса повторно да бидат отворени пакет-измените на изборното законодавство. Имено, овој процес кој подолго време тапка во место поради разните ставови меѓу партиите, вклучува измени во Избирачкиот список, односно наоѓање начин тој да биде прочистен, во евиденцијата на гласачи на гласачкото место, но и во гласањето на дијаспората. Сите три точки треба да претрпат измени, но засега претставниците од партиите тешко се договараат. Иако е статус-кво во однос на оваа тема, од вклучените страни доаѓаат оптимистички најави дека рокот за изборните правила, кој е до 6 октомври, ќе биде почитуван. Имено, во текот на оваа недела првпат беше отворена и темата за регулација на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Снимките од прислушуваните разговори и нивната содржина и натаму се пречка за постигнување договор за формирање анкетна комисија. Европскиот посредник Питер Ван Хауте и денеска ги слушна забелешките на политичките партии, но отстапки од ставовите нема, извор Телма СДСМ инсистира комисијата да ги истражи сите снимки од т.н ,,бомби,,, ВМРО ДПМНЕ не се согласува со образложение дека овие материјали се предмет на судска истрага. Она во што сите се единствени е надежта дека ова ад хок тело наскоро ќе се формира.,, Пред да ја формираме комисијата треба да ги утврдиме работите, ние сакаме да има извештај, сакаме да се утврди како се случило ова незаконско прислушување, како е дојдено до нелегални материјали, кој тргувал со нив и ги поседувал. Како Парламент треба да дадеме препораки како да се подобри безбедносниот систем и како Парламентот да биде гарант за човековите права,, изјави координаторот на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ Илија Димовски. СДСМ се надева дека ним ќе им припадне претседателската позиција а ...
| | веќе видена | слични

Работните групи за спроведување на договорите од Пржино до понеделник нема да имаат состаноци, оти, како што брифираат извори вклучени во преговорите, белгискиот експерт Питер Ван Хоуте нема да бил во земјава. Другата недела тие повторно ќе ги разгледуваат прашањата поврзани со изборното законодавство, медиумите, анкетната комисија што треба да се занимава со прислушуваните материјали. Се забележува една интересна работа, дека покрај активности на централно ниво, и општините што се под контрола на ВМРО-ДПМНЕ доста активно работат, така што се работи за една синхронизирана предкампањска активност, нема на кој друг начин да се објасни. Ненад Марковиќ, политиколог. Во меѓувреме, додека претставниците на работната група имаат кратки рокови за постигнување договор по сите прашања, лидерите и раководствата на партиите се чини како да се во изборна кампања па речиси секојдневно се сретнуваат со граѓани и ветуваат дека тие ќе им обезбедат подобар живот. Политикологот Ненад Марковиќ оценува дека предизборната кампања ...
| | веќе видена | слични

Работните групи на четирите партии, кои ги договараат изборните правила, ќе бидат на пауза до понеделник поради отсуството на експертот на ЕУ, Питер Ванхауте. Тој најавил дека неколку дена ќе биде отсутен од Македонија и поради тоа нема да може да присуствува на состаноците. Следната недела се очекува да биде клучна за договор околу изборните правила бидејќи партиите сѐ уште се далеку од договор, иако рокот до 6 октомври се ближи. Пiтер Ванхауте со велосипед на преговори во Клубот на пратениците (Фото: Телеграф.мк) Се чини дека партиите најтешко ќе се договорат за гласањето на дијаспората, особено откако премиерот Никола Груевски пред неколку дена фрли ракавица до останатите партии наместо тројца, од дијаспората да се избираат 20 пратеници. Ваквата можност беше отфрлена само од СДСМ, додека од партиите на Албанците изостана негативна реакција, што може да се протолкува дека за нив ова е прифатливо поради можноста да „ќарат“ некој пратеник. Околу Избирачкиот список работите горе-долу се јасни, особено откако ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ постигнале согласност новото ад-хок тело да се вика „анкетна комисија за скандалот со прислушувањето“, но покрупните прашања (како „бомбите“) го проблематизираат конечниот договор Меѓупартиската работна група за формирање анкетна комисија во Собранието, која ќе го истражува прислушувањето, требаше вчера попладне да се состане повторно во парламентот, во нов обид да постигне договор околу оваа точка од политичкиот договор за излез од кризата, откако завчерашната средба завршила неуспешно. Според неофицијални информации, Антонио Милошоски го напуштил состанокот, откако европскиот посредник Питер Ванхоуте настапил со поостра забелешка околу ставовите што ги изнел пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ. Вчерашниот состанок требаше да почне во паузата од седницата за пратенички прашања, повторно во присуство на Ванхоуте, кој, според информациите, инсистира што поскоро да се формира анкетната комисија, поради тоа што роковите се веќе пробиени. Снимките од прислушуваните разговори што ги пушташе опозицијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Соочен со фактот дека мора да прифати Анкетната комисија да расправа за конкретната содржина на прислушуваните разговори претставникот на ВМРО-ДПМНЕ на работната група Антонијо Милошоски, како што неофицијално дознава Плусинфо , вчера го напуштил состанокот. Претходниот ден побарал време за дополнителни консултации, но вчера откако не можел повторно тоа да го направи, го напуштил состанокот. За владејачката партија не е прифатливо на Анкетната комисија да се читаат транскрипти од прислушуваните разговори, како и да се викаат да дадат изјави државни фунционери кои се инволвирани во разговорите. Обидот да се најде решение за формирање на анкетната мисија продожува денеска, но овој пат средбата ќе се одржи во Собранието. Инаку, според договорот од Пржино, Анкетната комисија треба да ја води претставник на опозицијата, а во јавноста се шпекулираше дека тоа веројатно ќе биде пратеникот и портпарол на СДСМ, Петре Шилегов. Партиите имаа и различни ставови за составот на Анкетната, но како што неофицијално ...
| | веќе видена | слични

Однесувањето на медиумите во изборниот период е главна тема на денешните разговори на работните групи. Според договорот од 15 јули, до изборите треба да се договори законската регулатива за медиумите и за третманот на партиите од опозиција на јавниот сервис, но и на комерцијалните телевизии. Партиски извори брифираат дека за денеска било планирано да се одржи презентација на тимови на Би-би-си за тоа како еден јавен сервис треба да се однесува за време на изборна кампања и рамноправно претставување на партиите. На следните состаноци треба да се отвори и прашањето за смена на раководните позиции во Македонската телевизија, за главниот уредник на информативната редакција, како и на првиот програмски сервис. Избори, гласање (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Пред работните групи остануваат и останатите прашања што треба да бидат договорени најдоцна до шести октомври. Избирачкиот список, Државната изборна комисија и гласањето на дијаспората се главните прашања за кои партиите сѐ уште не можат да најдат ...
| | веќе видена | слични

Денеска продолжуваат преговорите меѓу четирите најголеми политички партии во земјава, насочени кон исполнување на обврските од договорот од Пржино. Според најавите, денеска за прв пат треба да бидат отворени прашањата за медиумите. Исто така се уште нема решение за избирачкиот список, гласањето на дијаспората и други прашања поврзани со изборите. Несогласување има и за анкетната комисија за прислушувањето.
| | веќе видена | слични

Владејачката партија предложи, наместо тројца, дијаспората да избира дваесет пратеници, но во една изборна единица. Опозициската партија се согласува дека дијаспората треба да гласа и предлага сите граѓани со право на глас, вклучувајќи ги и иселениците, да гласаат во една изборна единица, со што секој глас би добил еднаква тежина Се бара соодветен модел за гласање на иселениците ПАРТИСКИТЕ РАБОТНИ ГРУПИ ГО ДОГОВАРААТ ИЗБОРНИОТ ПАКЕТ Како да гласа дијаспората е клучното прашање за кое партиите имаат тешкотии да дојдат до договор на преговарачката маса за изборниот пакет што се актуализира деновиве во Клубот на пратениците, а за кој рокот за договор истекува на 6 октомври. Владејачката партија завчера предложи, наместо тројца, дијаспората да избира дваесет пратеници, но во една изборна единица. Премиерот Никола Груевски истакна дека на тој начин ќе има зајакнување на дијаспората во македонскиот парламент, бидејќи, како што вели, таа е прениско застапена во Собранието. Опозициската партија се согласува дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Треба да имаме 20 пратеници од дијаспората

Од:
До кого (е-маил):
Порака: