Во Полска осветена статуата на Исус Христос (видео)

Во Полска вчера беше осветена статуа на Исус Христос, за која локалните власти тврдат дека е највисока во светот. Верниците, на патот кон огромната статуа над низината во градот Свјебодјин, во западна Полска, носеа банери со написи „Христос крал на универзумот“ и „Крал на кралевите“. Локаланото население тврди дека статуатата со Христос со раширени раце, наречена „Христос кралот“, е најголема на светот, поголема дури и од познатата статуа Христос Спасителот во Рио Де Женеиро, висока 38 метри. Статуата на Христос е завршена на 6 ноември, а висока е 33 метри, по еден метар за секоја година од Христовиот живот. Златната круна е висока два метри, а заедно со каменот на кој е подигната статуата споменикот достигнува вкупна висина од над 51 метар.
| | веќе видена | слични

Колосална статуа на Исус Христос, поголема и од онаа во Рио Ди Жанеиро во Бразил, вчера била поставена во полскиот град Свиебоджин. Статуата во малиот полски град, кој се наоѓа во западниот дел на земјата, е висока 33 метри, а е поставена на постоље високо 17 метри. Изградена е со приватни донации. Ја осмислил пак, локалниот свештеник Силвестер Зањадцки. На поставувањето на статуата се собрале неколку илјади луѓе. Според организаторите имало околу 20.000 верници, кој во рацете држеле знамиња на Полска и на Европската унија. Колосалниот кип на Исус во Полска предизвикал и спротивставености. Едни тврделе дека тој е кич и срам за земјата, додека другите имале став оти во малиот град ќе привлече голем број на туристи.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 659 | | | веќе видена

Фијаското на самитот во Брисел е „втор Букурешт“ за земјата, дури и поопасен од првиот. Во 2008 година имавме јасна насока каде е излезот, овојпат, никој не ...
сите 442 | | | веќе видена

Реномираниот BBC пишува за најавените предвремени парламентарни избори, цитирајќи го Заев дека „Ние сме жртви на историската грешка на ЕУ“. Во написот на ...
сите 267 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение ги демантира наводите изнесени денеска во италијанскиот весник „Ла ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Полска осветена статуата на Исус Христос (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: