Во Полска осветена статуата на Исус Христос (видео)

Во Полска вчера беше осветена статуа на Исус Христос, за која локалните власти тврдат дека е највисока во светот. Верниците, на патот кон огромната статуа над низината во градот Свјебодјин, во западна Полска, носеа банери со написи „Христос крал на универзумот“ и „Крал на кралевите“. Локаланото население тврди дека статуатата со Христос со раширени раце, наречена „Христос кралот“, е најголема на светот, поголема дури и од познатата статуа Христос Спасителот во Рио Де Женеиро, висока 38 метри. Статуата на Христос е завршена на 6 ноември, а висока е 33 метри, по еден метар за секоја година од Христовиот живот. Златната круна е висока два метри, а заедно со каменот на кој е подигната статуата споменикот достигнува вкупна висина од над 51 метар.
| | веќе видена | слични

Колосална статуа на Исус Христос, поголема и од онаа во Рио Ди Жанеиро во Бразил, вчера била поставена во полскиот град Свиебоджин. Статуата во малиот полски град, кој се наоѓа во западниот дел на земјата, е висока 33 метри, а е поставена на постоље високо 17 метри. Изградена е со приватни донации. Ја осмислил пак, локалниот свештеник Силвестер Зањадцки. На поставувањето на статуата се собрале неколку илјади луѓе. Според организаторите имало околу 20.000 верници, кој во рацете држеле знамиња на Полска и на Европската унија. Колосалниот кип на Исус во Полска предизвикал и спротивставености. Едни тврделе дека тој е кич и срам за земјата, додека другите имале став оти во малиот град ќе привлече голем број на туристи.
| | веќе видена | слични

Останато

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целава планета од филмски уметници од над 50 земји во светот, подредени во 14 фестивалски програми. ...
сите 164 | | | веќе видена

Тлото во Албанија и денеска не мирува. Земјотрес во 9 часот изутринава е регистриран со јачина од 3,5 рихтерови степени. Тирана и Драч ги расчистуваат улиците ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Полска осветена статуата на Исус Христос (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: