Фабрика на италијанската „Кондево“ почна да се гради во Штип


Италијанската фирма „Кондево“ ја започна изградбата на нова фабрика за делови за кондензациски бојлери во ТИРЗ Штип. Проектираната инвестиција изнесува 30 милиони евра, а очекувањата се дека ќе овозможи вработување на најмалку 280 лица. Компанијата планира од нашата земја да извезува низ целиот свет, првенствено во европските земји, Северна Америка и Ирак. Станува збор за компоненти за светските производители: Вајлант, Бош, Вајсман и други. На денешниот свечен настан присуствуваа премиерот Никола Груевски, вицепремиерот Зоран Ставрески, министерот за привлекување на странски инвестиции Џери Наумов и сопственикот на „Кондево“ Рафаеле Џенони. Во технолошко – индустриската зона во близина на Штип досега се изградени две фабрики во кои непречено се одвива производствениот процес.
| | веќе видена | слични

Италијанската фирма „Кондево“ почна да гради фабрика во ТИРЗ-Штип, во која ќе се произведуваат делови за кондензациски бојлери. Сопственикот Рафаеле Џенони раскажува дека целата работа почнала по разговорот со македонскиот министер за привлекување странски инвестиции Џери Наумоф во Палермо, на Сицилија. (Наумоф, да се потсетиме, го привлече вниманието со изјавата дека работничките плати во Македонија се пониски и од тие во Кина). За успешно завршената „неверојатна и храбра авантура“, Џенони му се заблагодари на „господинот премиер затоа што ја замисли и спроведе оваа македонска политика за странски инвестиции што татко ми и јас како претприемачи ја сметаме за победничка политика“. Во провладините медиумски фабрики за производство на нови и за адаптација на стари настани веднаш им светна бојлерот. Веста ја објавија под прилагоден, но многу посоодветен наслов, за „куририте“ поважен и од зборовите на Џенони, ако не и од самата инвестиција: „Политиката на Груевски е победничка“. Ова заврши, но вчера во ...
| | веќе видена | слични

Триесет милиони евра е инвестицијата на италијанската компанијата „Кондево“ за фабрика за кондензациски бојлери во Штип. Во фабриката, која со производство ќе почне во јули 2016 година, ќе работат 280 лица. На отворањето на почетокот на изградбата на фабриката присуствуваа премиерот Никола Груевски во придружба на членови на својот кабинет и во присуство на семејството Џанини од Италија. „Она што го ветивме, го остваруваме. Штип и регионот станаа големо градилиште, што се потврдува со почетокот на изградбата на новата фабрика за кондезациски бојлери на познатата италијанска и светска компанија ’Кондево‘. Оваа компанија ги препозна бизнис погодностите и условите кои Владата на Македонија ги нуди на странските инвеститори. Благодарение на тоа во ТИРЗ Штип никнува нова фабрика која за Штип и за регионот е од големо значење“, рече Груевски.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски, вицепремиерот Зоран Ставрески, министерот за привлекување странски инвестиции Џери Наумов и сопственикот на италијанската фирма „Кондево“ Рафаеле Џенони, денеска извршија обиколка на стартот на градежните работи на новата фабрика која се гради во ТИРЗ зоната во Штип. Во фабриката на италијанската фирма „Кондево“ ќе се произведуваат делови за кондензациски бојлери. Инвестицијата чини над 30 милиони евра, а во неа ќе се вработат најмалку 280 работници и стручен кадар. – Италијанската компанија Кондево е уште една од низата компании кои ги препознаа бизнис условите кои ги нуди Македонија и поволностите кои како Влада ги креиравме за странските инвеститори. Благодарение на тоа овој реномиран италијански производител на компонентни за бојлери донесе одлука со која ќе инвестира најмалку 50 милиони евра во својот нов погон во Македонија. Со реализацијата на оваа инвестиција ќе бидат отворени 280 нови работни места за штипскиот регион. Новата фабрика ќе претставува глобален ...
| | веќе видена | слични

Италијанската фирма „Кондево“ започна со изградба на фабрика за производство на делови за кондензациски бојлери во Штип, во која ќе се вработат најмалку 280 лица, а целата инвестиција се очекува да достигне 30 милиони евра. На почетокот на градежните работи на новата фабрика која се гради во ТИРЗ зоната во Штип, во понеделникот присуствуваа премиерот Никола Груевски и сопственикот на италијанската фирма „Кондево“ Рафаеле Џенони. Притоа премиерот Груевски оцени дека италијанската компанија Кондево е уште една од низата компании кои ги препознаа бизнис условите кои ги нуди Македонија и поволностите кои како Влада ги креиравме за странските инвеститори. „Благодарение на тоа овој реномиран италијански производител на компонентни за бојлери донесе одлука со која ќе инвестира најмалку 50 милиони евра во својот нов погон во Македонија. Со реализацијата на оваа инвестиција ќе бидат отворени 280 нови работни места за штипскиот регион. Новата фабрика ќе претставува глобален производствен капацитет каде „Кондево“ ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „Кондево“ гради фабрика за кондензациски бојлери, вредна 30 милиони евра, во која ќе бидат отворени 280 работни места Штип – Премиерот Никола Груевски во придружба на членови на својот кабинет, а во присуство на семејството Џанини од Италија, ја официјализира изградбата на новата фабрика за кондензациски бојлери во која компанијата „Кондево“, преку својата фирма „Кондево МК“ формирана во нашата држава ќе инвестира 30 милиони евра. Во својот говор на оваа свеченост, премиерот Груевски потенцираше повеќе придобивки од посветеноста на Владата за привлекување странски инвестиции. „Она што го ветивме, го остваруваме. Штип и регионот станаа големо градилиште, што се потврдува со почетокот на изградбата на новата фабрика за кондезациски бојлери на познатата италијанска и светска компанија ’Кондево‘. Оваа компанија ги препозна бизнис погодностите и условите кои Владата на Македонија ги нуди на странските инвеститори. Благодарение на тоа во ТИРЗ Штип никнува нова фабрика во која инвеститорот вложува 30 ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 250 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Контролата на оружјето ќе биде една од главните теми на агендата на планираната средба на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, што ќе ...
сите 94 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 230 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фабрика на италијанската „Кондево“ почна да се гради во Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: