Легендарна прослава на Ѓоковиќ со Батлер: Ова е Спарта!


Победата на Новак Ѓоковиќ над Рожер Федерер во големото финале на Ју-Ес опен е тема број еден ова утро, па очекувано е што медиумите кај нашиот северен сосед постојано ја потенцираат доминацијата на светскиот рекет број еден кој стигна до десеттата грен слем титула во својата кариера. Ноле не ја прослави победата над Федерер поради респект кон домашната публика која во текот на целиот меч беше против него, но затоа во подтрибинскиот простор на „Артур Еш“ избра фантастичен придружник при прославата на титулата. Познатиот актер Џералд Батлер беше дел од свечената ложа на Ѓоковиќ во финалето, а по крајот на мечот заеднички и истовремено ја изговорија легендарната порака од филмот „300“ - ОВА Е СПАРТА!!!
| | веќе видена | слични

Финалето на УС ОПЕН турнирот кој што заврши пред два дена и кој што го доби Новак Ѓоковиќ, ги надмина границите на добриот вкус благо кажано. Секој поен на Роџер Федерер беше испраќан со громогласен аплауз, додека на спротивна страна Новак Ѓоковиќ имаше и негативни реакции. - Главното прашање е зошто го мразат во Америка толку многу Новак Ѓоковиќ? Еден новинар од Америка по име Крис Чејс, објаснува од свој агол зошто всушност не го сакаат Новак и каква е ситуацијата на публиката околу Роџер Федерер. Американскиот новинар Крис Чејс се обиде да го објасни овој феномен во тенисот низ медиумите во Америка. Го пренесуваме неговиот текст со наслов „Никој не го сака Новак Ѓоковиќ“ Новак Ѓоковиќ е десеткратен Грен-слем шампион, тој е 32 недели подолг на врвот од АТП ранг листата подолго од Рафаел Надал, и ќе остане запишан во историјата на тенисот како еден од најдобрите и тенисери кои најдолго се задржале на врвот од АТП листата. Њујорк Тајмс, меѓу многу други дневни весници, се прашува зошто Новак не е толку ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Големиот тениски ас и седумкратен грен слем шампион, Матс Виландер верува оти Новак Ѓоковиќ може да го стигне Рожер Федерер по бројот на титули на големите турнири. Ѓоковиќ во понеделникот рано наутро стигна до десетта јубилејна титула што значи дека сега има седум помалку од Федерер, односно заостанува четири пехари зад Рафаел Надал и Пит Сампрас. – Тој во моментов освојува по две грен слем титули годишно, зашто тоа не би го правел во наредниве три години. Мислем ќе го стигне Федерер, верувам дека тој е избраниот, -вели Виландер и образложува: – Нема противник со кого не сака да игра, нема подлога на која не сака да игра. Има жена и дете и е многу скромен по последната победа, тоа ми говори оти не игра само за сегашноста-тој игра за да го знаат луѓетo како најдобар на сите времиња, -смета Швеѓанецот.
| | веќе видена | слични

Легендарниот американски тенисер Џон Мекинро верува дека Новак Ѓоковиќ се наоѓа во својот зенит и дека ќе освои уште неколку Грен слем титули. „Ѓоковиќ дури сега влегува во својот зенит и прилично е тешко е да не се помисли дека постанува се посилен“, рече седумкратниот освојувач на Грен слем тениски шампионат. Ѓоковиќ по четврти пат во последните пет години ќе заврши на првото место на АТП листата. Досега успеа да освои десет Грен слем титули и 24 трофеи од Мастерс 1000 серијата. „По мое мислење тој е во петте најдобри тенисери на сите времиња“, додава Мекинро. Најдобри четворица се Род Лејвер, Пит Сампрас, Роџер Федерер и Рафаел Надал, но Ѓоковиќ е петти и се искачува“, нагласи Мекинро. „Тој нема толку Грен слемови како нив, но мислам дека тој набрзина ќе се засили“, истакна Мекинро. „Во моите очи може да се крене уште повеќе, но веќе и ги надмина со тоа што повторно го освои Вимблдон“, додаде Биг Мек. Ѓоковиќ во недела го победи Федерер со 6:4, 5:7, 6:4, 6:4 во финалето од УС Опен, а рече дека сака да ги ...
| | веќе видена | слични

Седмиот тенисер според АТП ранг листата Рафаел Надал, изјави дека воопшто не го гледал финалето на УС ОПЕН, во кое што се состанаа Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер. Шпанецот сепак пропуштил да гледа фантастичен натпревар на двајца тенисери, кои заедно тежат 27 Грен-слем трофеи. „ Не го гледав финалето на УС ОПЕН. Не можам да дадам мислење за натпреварот, едноставно не го гледав. Тоа беше финале на два големи шампиони. Новак ја заврши сезоната со голем Грен-слем резултат, тој освои 3 од можните 4, имаше фантастична сезона и тоа е добро за него “, истакна Надал. Тој натпреварувањето во Њујорк го заврши во третото коло, каде што во пет сетови беше поразен од италијанскиот тенисер Фабио Фоњини.
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ во неделата ја освои својата 10-та Гренслем титула, што значи седум помалку од Роџер Федерер и четири од Надал и Сампрас. Седумкратниот Гренслем шампион Матс Виландер смета дека Ѓоковиќ со тек на време ќе се израмни со Швајцарецот Федерер по бројот на освоени титули од ваков карактер. „ Ѓоковиќ во овој момент освојува по две Гренслем титули за една година, и мислам дека е токму тој што може да го стигне Федерер по бројот на освоени титули од ваков тип. Не постои противник против кого Новак не сака да игра, не постои подлога врз која не сака да игра. Новак не игра за сегашноста, туку сака да го знаат како најдобар на сите времиња“ – изјави Виландер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ, по освојувањето на десеттата грен слем титула изјави дека неговите амбиции се прво да ги стигне Американецот Пит Сампрас и Шпанецот Рафаел Надал, кој имаат по 14 трофеи од големите натпреварување, а потоа и Роже Федерер, кој има 17 грен слем титули. -Ќе излажал доколку кажам дека не ми е цел да го стигнам и престигнам Пит Сампрас и Рафааел Надал, иако Надал се уште игра, и има шанси да освои уште грен слем титули. Сакам да продолжам понатаму, се надевам дека ќе имам долга кариера, зашто ако продолжам да го работам ова како до сега, мислам дека имам шанса да освојам уште неколку грен слем трофеи, истакна Ѓоковиќ. Тој додаде и дека би сакал да се најде во позицијата на Серена Вилијамс, која ја имаше оваа сезона, односно сака да го освои и последниот односно четвртиот грен слем трофеј во една календарска година и да го направи фасцинантниот „календарски грен слем". -Не би имал ништо против да се најдам во нејзина позиција. Се надевам дека тоа ќе го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендарниот американски тенисер Џон Мекинро изјави дека Новак Ѓоковиќ штотуку е во зенитот на својата кариера, нагласувајќи дека тој е во најдбрите пет тенисер во светот. „Верувам дека Новак ќе доминира во светскиот тенис уште неколку години. Тој штотуку влегува во својот зенит од кариерата, и очекувано е дека ќе биде подобар секоја наредна година. Според моето мислење, тој е во Топ 5 најдобри светски тенисери. Род Ливије, Пит Сампрас, Роже Федерер, Рафаел Надал и Ѓоковиќ ја дополнуваа таа листа“ - изјави Мекинро.
| | веќе видена | слични

За првпат по 2002 година, ниту швајцарскиот, ниту пак шпанскиот тенисер не освоија ниту еден Гренслем во една сезона! За тоа е најзаслужен Новак Ѓоковиќ, кој сезонава освои три од четирите најголеми турнири совладувајќи го во финалињата на Вимблдон и УС Опен токму Федерер. Федерер од 2003 па до 2011 година освојуваше барем по еден Гренслем, а Надал годинава не освои ниту еден голем турнир, за првпат по 2005 година и неговата премиерна титула на Ролан Гарос. Новата ера стигна во тенисот и се вика Новак Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични

Триумфот на Новак Ѓоковиќ во финалето од УС ОПЕН оваа година, означи и еден негативен рекорд за Рафаел Надал и Роџер Федерер, тенисерите кои што имаат најмногу освоени Грен-слем титули. Прв пат по 2002 година, ни Надал, ниту Роџер Федерер, не освоија еден Грен-слем трофеј во сезоната. Затоа е заслужен или виновен Новак Ѓоковиќ, кој што оваа година освои три од можните четири Грен-слем титули. Прво победи во Австралија, па во Вимблдон па сега во Њујорк на УС ОПЕН. Роланд Гарос оваа година му припадна на Стан Вавринка. Федерер од 2003 до 2011 година, освојуваше барем по еден Грен-слем во сезоната, додека Надал оваа година не освои ниту еден Грен-слем, за прв пат од 2005 година. Доминацијата на Новак Ѓоковиќ во овие времиња во тенисот е толку нагласена, што дури почнаа да паѓаат и негативни постигнувања за водечките тенисери со најмногу освоени Грен-слем турнири.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 183 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на пониските места, пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладнвните часови постепено ...
сите 186 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 187 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 34 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 201 | | | веќе видена

Венецијанската комисија испратила писмо до кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и со премиерот Зоран Заев во кое се наведува дека не е ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Легендарна прослава на Ѓоковиќ со Батлер: Ова е Спарта!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: