Германија ги затвора границите, дали е ова почеток на крајот на Шенген?


Познавачите предупредуваат дека со затварањето на границата во Унгарија од денеска ќе се затвори и балканската рута на бегалците кои ќе заглават на Балканот. Грција, Македонија, Србија, па и Хрватска која е друга опција за мигрантите кон Европа, сега ќе мораат да се справуваат со многу повеќе отколку со неколку илјади бегалци Германија воведе контрола на нејзината граница со Австрија со цел да го ограничи приливот на бегалци и мигранти кои стигнуваат во земјата и со тоа ја повлече првата карта од кулата врз која е изграден шенгенскиот режим. Иако Европската комисија го оправдаше овој потег и го оцени како законски, европската јавност се погласно коментира дека Берлин нанесе голем удар на шенгенот. - Кога некоја земја ќе процени дека дошло до критична ситуација и и е загрозена безбедноста има право, според одредбите на Шенгенската зона, привремено да воведе контрола на границата, соопштија од ЕК. Портпаролот на германската канцеларка Ангела Меркел, Штефан Зајберт вчера појасни дека воведувањето драстични ...
| | веќе видена | слични

ОТКАКО ЈА БЛОКИРА ГРАНИЦАТА УНГАРИЈА, 18 септември (АП) - Унгарските власти рекоа дека наводниот лидер на немирите на мигрантите што се случија на затворениот граничен премин со Србија, е приведен под сомнение за тероризам. Портпаролот на владата, Золтан Ковач, вчера изјави дека неидентификуваниот Сириец е еден од организаторите кои ги воделе нападите што се случија завчера попладне кога стотици мигранти на српска територија се обидоа да ја преминат границата и фрлаа камења и други предмети врз унгарската полиција. Мигрантите беа растерани со солзавец и водени топови, а полицијата користеше и пендреци за да ги одврати оние кои се обидуваа да влезат во Унгарија. Полицијата приведе 22 лица кои успеаја да се пробијат, меѓу кои беше и човекот за кој Ковач рече дека е под сомнение за "вршење тероризам". ОН: Унгарската влада е ксенофобична и антимуслиманска Бесчувствителното однесување на Унгарија кон бегалците кои пристигнуваат на нејзините граници во обид да побараат азил во ЕУ е "јасно кршење на меѓународните ...
| | веќе видена | слични

ИЛЈАДНИЦИ БЕГАЛЦИ ЗАГЛАВЕНИ НА СРПСКО-УНГАРСКАТА ГРАНИЦА УНГАРИЈА, 16 септември (АП) - Некои елементи на новите гранични правила во Унгарија се навистина алармантни, рече вчера УНХЦР и изрази загриженост за времето одредено за документирање на азилантите и нивно враќање во Србија. Унгарија вчера прогласи вонредна состојба во две области вдолж границата со Србија поради приливот на мигранти и го затвори главниот граничен премин на автопатот Белград-Будимпешта. Ерно Симон, портпарол на УНХЦР во Унгарија ја критикуваше одлуката на Унгарија да ја назначи Србија за безбедна трета земја каде треба да се враќаат бегалците и да воведе казни за азилантите кои нелегално ќе ја преминат границата. Тој исто така се сомнева во тврдењата на Унгарија дека службите ќе ги средуваат барањата за азил за неколку часа, што според него е "многу краток период" а толку комплексни случаи, а потоа им одбива официјален влез во земјата. "Има толку многу детали во новиот закон што се многу алармантни", рече тој. Унгарија вчера за неколку ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници бегалци и мигранти се заглавени во пограничниот реон во Србија, нови пристигнуваат на јужната граница со Грција. ЕУ и ЕК ја осудија постапката на Унгарија, а премиерот Орбан според неофицијални информации планира да го зголеми бројот на војници и полицајци и да донесе неколку закони со кои бегалците и мигрантите кои ќе влезат во државата веднаш ќе бидат протерани и судени по брза постапка Унгарија, како што најави, половина час по полноќ ги затвори трите илегални премини на границата со Србија и постави бодликава жица на т.н. "порти". На илегалниот премин кај гратчето Хоргош е поставен вагон со бодликава жица, а зад него се распоредени припадниците на армијата и полицијата кои имаат наредба по секоја цена да го спречат секој бегалец илегално да влезе во државата. Овој потег на унгарските власти наиде на остра осуда од дел од земјите-членки на ЕУ и од Европската комисија (ЕК), но тоа нема да влијае речиси воопшто, бидејќи според најавите во наредните неколку дена ќе бидат изгласани пакет-закони чија ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Европа се враќа 30 години наназад, поради кризата со мигрантите. Само што заврши кризата со еврото во Европската Унија, во моментов во тек е друга криза што се заканува да ги сруши темелите на Европската Унија, односно главната идеја "Европа без граници". Иако голем дел од експертските анализи покажуваат дека Шенгенскиот договор најверојатно нема да биде затворен поради бенефитот што го има Унијата од кратењето на времето и трошоците за транспорт на стока ширум Европа, како и од олеснувањата за туристите, но и за владите кои повеќе не треба да плаќаат гранични патроли, зголемувањето на бројот на мигранти и слабото економско заздравување во Европа ќе ја намали политичката поддршка на Шенгенскиот договор . Според истражувачкиот центар Стратфор , договорот веројатно ќе биде изменет со цел на земјите потписнички да им се овозможи заострување на граничните контроли. ЕУ, како што укажува Стратфор , се соочува со два проблема кои меѓусебно се преклопуваат: првиот е воспоставување нова миграциска политика со измени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Безвизниот влез на македонски граѓани во Германија не е засегнат од мерката на Берлин за воведување гранични контроли на државните граници, но може да дојде до застои и чекања на границите, велат од амбасадата на Германија во Република Македонија. - Целта на оваа мерка е да се ограничи моменталниот прилив во Германија и повторно да се воспостави регуларна постапка при влез во земјата. Тоа е исто така потребно од безбедносни причини. Така е и предвидено со Шенгенскиот граничен кодекс. Германија и понатаму ќе ги почитува важечките европски и национални прописи за заштита на бегалци, изјавија од амбасадата. Тие потенцираат дека според важечкото европско право, Германија не е надлежна за најголемиот дел на лица кои бараат заштита. Даблинската постапка и одредбите од Еуродак (европската база на отпечатоци за идентификација на барателите на азил) и понатаму важат непроменето. Тоа значи дека надлежната земја-членка не само што ги регистрира барателите на азил, туку и ја спроведува постапката за азил. - Ова важи под ...
| | веќе видена | слични

БРАНОТ БЕГАЛЦИ ЈА ЗАТВАРА ШЕНГЕН ЗОНАТА БЕЛГИЈА, 15 септември (АП) - Германија вчера рече дека очекува да прими еден милион луѓе кои побегнале од нивните татковини годинава, а Словачка му се придружи на Берлин во воведувањето на граничните контроли на границата со Австрија, нагласувајќи ја потребата земјите-членки на ЕУ побрзо да најдат заедничка стратегија за справување со мигрантската криза во Европа. Министрите за внатрешни работи од 28-те членки на ЕУ се собраа на итна средба во Брисел во обид да го стеснат големиот јаз во размислувањата во врска со тоа како да се подели одговорноста за илјадниците мигранти кои пристигнуваат секој ден и како да им го олеснат бремето на земјите кои се први на удар: Грција, Италија и Унгарија. Нивните разговори се очекуваше да се фокусираат на дистрибуирање на 160.000 бегалци во текот на следните две години, но најмалку четири земји-членки од Источа Европа категорично се спротивставија на предлогот да примат повеќе бегалци. Одлуката на некои земји-членки на ЕУ да воведат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вагон со бодликава жица,кој што наликува како да дошол директно од некое апокалиптично холивудско сценарио синоќа беше поставен за да се загради последниот празен простор на границата со Србија и покрај тоа што ЕУ предупреди дека оградите и засилените гранични контроли не се решение за бегалската криза, пишува Раша тудеј. Секоја земја има право да ги заштити сопствените граници, изјавија од ОН, но предупредија дека оградата на Унгарската граница со која треба да се спречи напливот на мигранти може да ги ограничи правата на барателите на азил. Го признаваме правото на секоја држава да ги заштити сопствените граници со алатките и методите што се наопходни, изјави портпаролот на високиот комесар за бегалци на ОН Ерно Симон, додавајќи дека е „мошне важно“ да нема бариери за луѓето што бегаат од земјите зафатени со војна. Унгарија ја затвори границата со Србија, откако рекордни 5.809 бегалци влегоа во земјата само во неделата, а годинава на нејзина територија преминале 190.000 бегалци. Од денес Унгарија ќе почне ...
| | веќе видена | слични

Министрите за внатрешни работи на ЕУ разговараа за квотите на бегалците БРИСЕЛ - Министрите за внатрешни работи на ЕУ вчера се состанаа во Брисел за да разговараат за влошената криза со бегалците во Европа, додека на австриско-германската граница се формираа долги сообраќајни редици по одлуката на Берлин привремено да воведе гранични контроли. Германската полиција соопшти дека уапсила околу 30 шверцери и 90 бегалци во текот на ноќта. Сообраќаен метеж долг речиси 6,4 километри беше пријавен вчера изутрина на автопатот А3 помеѓу Линц во Австрија и Пасау во Баварија. Некои железнички линии меѓу Австрија и Германија вчера продолжија со работа, откако беа прекинати во неделата во 17 часот. Австрија привремено го затвори патниот премин со Унгарија откако 7.000 бегалци минаа во текот на ноќта во пограничниот град Никелсдорф. Австрискиот канцелар, Вернер Фајман, соопшти дека ќе биде распоредена војска ако биде потребно за да и' помогне на полицијата да се справи со приливот на мигранти на границата со Унгарија. Не е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 162 | | | веќе видена

За време на викендот, вакциналните пунктови ќе работат од 7.30 до 13 часот. Од понеделник пунктовите ќе продолжат да работат во две смени од 7.30 до 19 часот. ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија ги затвора границите, дали е ова почеток на крајот на Шенген?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: